Data modyfikacji:

Nietypowe objawy ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Pierwsze objawy ciąży można recytować z pamięci: mdłości, pobolewania w dole brzucha, tkliwe piersi. Ale o wiele rzadziej mówi się o tym, że ciąży towarzyszą bardzo często także nietypowe objawy ciąży: katar, upławy, chrapanie i zmiany na skórze.

 

nietypowe objawy ciąży

 

fot.Pixabay.com


 


Upławy w ciąży

Hormony szaleją, a w efekcie organizm działa zupełnie inaczej niż przed ciążą. Jednym z rzadkich objawów ciąży, które mogą, choć nie muszą, towarzyszyć ciąży są białe bądź bladożółte upławy. Nie ma się czego obawiać, dopóki upławy nie mają nieprzyjemnego zapachu i nie towarzyszy im świąd lub pieczenie okolic intymnych (wtedy należy zgłosić się do lekarza, bo mogą być to objawy infekcji). Warto wiedzieć, że stosowanie płynów do higieny intymnej oraz wkładek higienicznych może tylko pogłębiać problem i zaburzać naturalną florę bakteryjną okolic pochwy. Dlatego najlepiej myć się ciepłą wodą, nawet kilka razy dziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba, nosić bawełnianą przewiewną bieliznę, a w nocy spać bez majtek i w nocnej koszuli.

Czytaj więcej na temat: Spanie bez bielizny jest zdrowe, a płyny do higieny intymnej szkodzą

 

Nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to również dość częsty objaw ciąży, aczkolwiek niezwykle rzadko wspominany. Ten problem ma dwie przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne, drugą jest nacisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Podobnie jak większość objawów ciąży, tej dolegliwości również się nie leczy, ale można pomóc sobie przez ćwiczenie mięśni Kegla oraz częste korzystanie z toalety.

Bóle brzucha i wzdęcia w ciąży

Bóle czy częste gazy to również nietypowe objawy ciąży. Duże ilości progesteronu, które znajdują się w twoim organizmie, powodują zwolnienie pracy jelit. Jeśli masz problemy ze wzdęciami oraz częstymi gazami warto z diety wykluczyć lub ograniczyć spożycie takich produktów jak: kapusta, kalafior, brukselka, cebula czy napoje gazowane.

 


Katar i zapchany nos w ciąży

Podczas ciąży znacznie zwiększa się ilość płynów w organizmie przyszłej mamy, przez co między innymi puchnie błona śluzowa w nosie. Skutkiem tego jest właśnie zapchany nos i katar. Zwiększona ilość krwi w organizmie może dodatkowo spowodować, że pękają naczynka w nosie, co może wywoływać krwotoki. Jeśli pojawiają się sporadycznie, wystarczy ucisnąć nasadę nosa oraz przyłożyć zimny okład, dodatkowo warto zadbać o odpowiednią ilość naturalnych źródeł witaminy C w diecie. Jeżeli natomiast krwawienia z nosa pojawiają się często, powinnaś zgłosić się do lekarza. Przekrwienie śluzówek może się objawiać także problemami z dziąsłami, drapaniem w gardle.

 

Chrapanie w ciąży

Zatkany nos, a do tego brzuch znacznie ograniczający możliwości poruszania się podczas snu oraz mogący uciskać przeponę są głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Aby pomóc sobie i pozostałym domownikom w przetrwaniu okresu ciąży warto nabyć specjalną poduszkę, która umożliwia wygodne ułożenie się do snu. Ma kształt litery C i skutecznie podpiera kręgosłup oraz pozwala ustabilizować miednicę.

 

Przebarwienia i pajączki w ciąży

Na twarzy i dłoniach pojawić się mogą się ciemne plamy, a na brzuchu pionowa linia. Do tego jeszcze pajączki i teleangiektazje. Te wszystkie zmiany na skórze powodowane są również ciążą. W tym czasie organizm zwiększa produkcję melatoniny, a co za tym idzie, powstają przebarwienia na skórze. Za pajączki odpowiedzialna jest natomiast zwiększona ilość krwi w krwiobiegu. 

Czytaj również:

Twardy brzuch w ciąży - czy to normalne?

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli kiedy będzie widać ciążę


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
10-05-2016
Ocena:
Ja też mam katar, który mnie zastanawiał.W nocy i codziennie rano. W ciągu dnia ustępował, po to, by pojawić się kolejnego ranka. Dobrze wiedzieć, że to przez hormony. Bo już byłam gotowa sądzić,że coś ze mną nie tak - ten wiecznie zapchany nos - sądziłam,że jestem przeziębiona - ale jak - tak cały czas? Wyniki jednak miałam dobre, więc uznałam,że to taka alergia ciążowa :) Generalnie nie miałam żądnych wymiotów czy mdłości. Lekkie zawroty głowy, ogólne osłabienie + zadyszka, bóle podbrzusza i piersi w pierwszym trymestrze i zdaje się,że to wszystko. Ale na razie jestem na etapie drugiego trymestru , zatem wszystko jeszcze przede mną :)
03-12-2015
Ocena:
Nie mam żadnych z opisanych objawów - mam piękną cerę, o Katarze wręcz marzę bo nos mam ciągle wyschnie przez ogrzewanie. O tym że jestem w ciąży dowiedziałam się po namowie przyjaciółki żebym zrobiła test, gdyż nie miałam żadnych sygnałów ze str organizmu - brak mdłości, dobre samopoczucie. Brak miesiączki mnie nie zastanowił bo często nie miałam okresu po 2-3 miesiące, a tym bardziej po każdych wakacjach były długie opóźnienia. Jedynie przeszkadzał mi zapach kawy, wręcz mi śmierdzi ala i miałam ochotę na dziwne połączenia smaków np. Na śniadanie twaróg z truskawkami + kiełbasa krakowska :)
01-10-2015
Ocena:
u mnie skracala sie szyjka macicy, ale to byl problem.. a nie objaw ciazy, przez to musialam spac na supermami ortopedycznej poduszce. aby jak najmniej naciskac na brzuch
14-08-2015
Ocena:
Ja nigdy nie miałam takiego kataru jak w ciąży... Ratowałam się domowymi sposobami z bellybestfriend.pl- prowadzilam super kalendarz przez caaałą ciążę
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.