Data modyfikacji:

Nadwaga po ciąży

Autor: Magdalena Szewczyk

W czasie ciąży wiele osób daje nam dobre rady i twierdzi, że trzeba jeść za dwoje. A potem po porodzie przychodzi nagłe zaskoczenie. Bo kilogramy nie znikają nagle i oprócz opuchniętego brzucha, zostaje nam tłuszczyk do zrzucenia. Problem dotyka większość młodych mam, które długi czas po ciąży borykają się ze zbędnymi kilogramami. Co zrobić, kiedy maleństwo daje w kości, przychodzi zmęczenie, zniechęcenie i kompletny brak pomysłu jak wziąć się w garść? Gdzie poszukać motywacji, aby rozpocząć aktywną walkę z nadwagą po ciąży?

nadwaga po ciąży

 

Kontroluj wagę w ciąży!

Nie daj sobie wmówić, że ciąża to choroba! Kiedy przebiega prawidłowo, bez komplikacji, lekarz nie ma do niej zastrzeżeń to przyszła mama nie powinna rezygnować z ruchu. Wręcz przeciwnie! Odpowiednia aktywność fizyczna, kontrolowanie wagi oraz dobrze zbilansowana dieta pozwolą kobiecie szybciej dojść do siebie po porodzie i wrócić do formy. Wiele ciężarnych kobiet wychodzi z założenia, że będąc w stanie błogosławionym należy jeść dużo więcej. Nic bardziej mylnego! Nieodpowiednia dieta, niekontrolowanie przyrostu wagi w ciąży i ogólny brak ruchu z pewnością zaprocentuje w tłuszczyk po ciąży. Druga grupa ciężarnych to te, którym nadwaga spędza sen z powiek. Przyszłe mamy bardzo często boją się dużego przyrostu wagi w ciąży i problemu ze zrzuceniem dodatkowych kilogramów po niej.

Bardzo istotne jest, aby nie popaść ze skrajności w skrajność. Nie jeść podwójnych porcji, ale i nie ograniczać jedzenia. Rozwijające się dziecko potrzebuje przecież pełnowartościowego pożywienia. Liczy się nie ilość, ale jakoś spożywanych produktów. Istotnemu zwiększeniu ulega zapotrzebowanie na białko, składniki mineralne oraz witaminy. Zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej kobiety zwiększa się jedynie o około 200-300 kcal w zależności od budowy ciała i diety sprzed ciąży. Dlatego waga w ciąży, nie powinna wzrastać szybko i regularnie w każdym miesiącu o kolejne 2kg.

 

 

Połóg a walka z nadwagą

Pierwsze tygodnie życia maluszka też nie służą przemęczonej mamie. W końcu są nieprzespane noce i dni pełne pracy, bo wypełnia je malutki człowiek. Jest najważniejsze, dlatego kobiety nagle przestają pamiętać o sobie i zaniedbują się. Wtedy pojawia się kolejny problem w pozbyciu zbędnych kilogramów. Jedzenie w pośpiechu i przegryzanie czegoś, gdy maluszek zaśnie, na szybko, nie przywiązując wagi do tego co to jest. Albo nie jedzenie nic przez cały dzień i nadrabianie zaległości gdy mąż wróci z pracy, a mama ma w końcu chwilę dla siebie. Kolacja często idzie w parze z wylegiwaniem się na kanapie. A zmęczonej mamie (przecież poród dla organizmu to ogromny wysiłek, nie mówiąc już o pierwszych miesiącach życia dziecka) nie w głowie aktywność fizyczna. Tymczasem wystarczy odrobina silnej woli, dobra organizacja i wiara we własne możliwości, aby rozprawić się z nadwagą ciążową w krótkim czasie.

 


Mama wraca do formy

Pamiętaj, o aktywnym trybie życia, zarówno przed, w, jak i po ciąży. Warto zapisać się na gimnastykę dla ciężarnych, a po porodzie (4. tygodnie po porodzie fizjologicznym i około 12. po cesarskim cięciu) na ćwiczenia dla mam. Jeśli jednak pozostanie dużo kilogramów do zrzucenia, nie zniechęcaj się. Czasami łatwiej jest zgubić 10kg niż te prawie nic nie znaczące, ale robiące dużą różnicę w wyglądzie 2-3kg. 

Jeśli nie masz możliwości zapisania się na zajęcia, ćwicz sama w domu. Niektóre ćwiczenia możesz wykonać razem z dzieckiem. Będą one dla niego doskonałą zabawą. Obecnie w Internecie jest dużo filmików, z którymi łatwiej będzie ci się zmobilizować do ćwiczeń. Powoli wprowadzaj sobie aktywność fizyczną w ciągu dnia. Zacznij od 10 minut, potem stopniowo wydłużaj czas ćwiczeń. Możesz też ułożyć sobie plan treningowy - aktywność rano, w południe czy wieczorem. Wszystko zależy od Ciebie i wypracowanego rytmu dnia. Nie zapomnij także o diecie. Kiedy karmisz piersią uważając na produkty które jesz, dodatkowo możesz sprawić, że kilogramy zaczną spadać same. Wówczas kiedy nie karmisz, możesz też aktywniej ćwiczyć oraz mieć zbilansowaną dietę.

  • Postaraj się wygospodarować choć godzinę dziennie tylko dla siebie.
  • W czasie ciąży, połogu i karmienia piersią zadbaj o odpowiednią dietę.
  • Jedz regularnie i bez pośpiechu (co 3-4 godziny).
  • Ogranicz słodycze i węglowodany.
  • Zrezygnuj z żywienia się w fast-foodach i jedzenia żywności przetworzonej.
  • Nie podjadaj pomiędzy posiłkami.
  • Nie dojadaj po dziecku!
  • Jeśli to możliwe karm dziecko piersią.
  • Dużo spaceruj i aktywnie spędzaj czas z dzieckiem.
  • Pamiętaj, że drobne prace domowe, także pomagają spalić kalorie.
  • Poproś najbliższych o wsparcie w tych trudnych chwilach, może mama lub teściowa od czasu ugotują Ci coś pożywnego lub zabiorą wnuczkę/wnuczka na długi spacer a Ty chwilę odpoczniesz

Pamiętaj, że po porodzie organizm jest osłabiony i potrzebuje sporo czasu na regeneracje. Nie stosuj drakońskich diet i nie odchudzaj się drastycznie. Stosując zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia pozbędziesz się nadwagi nie obciążając organizmu.

Powodzenia !!!

 

Zdjęcie: Fotolia© by Gorilla


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
06-04-2017
Ocena:
Moje maleństwo ma dopiero 6 miesięcy, a już wyglądam lepiej niż po ciąży! Co prawda to, że karmię piersią ma na to duży wpływ, ale to i tak niezły sukces.
03-07-2016
Ocena:
Ja mam to samo. Cesarka, potem dieta, zero slodyczy, bialej maki, czy fast foodow, nic smazonego. Codziennie jestem na silowni przynajmniej na godzine, plus spacery z dzieckiem.Waga ani drgnie a juz 5 miesiecy po porodzie. I badz tu madry i czytaj takie artykuly.
16-02-2016
Ocena:
Jestem 6 miesięcy po porodzie... Rodziłam przez cc i czułam sie bardzo dobrze, wiadomo ok 5-6 tyg opuchnięty brzuch... Kiedy Rys skończył 3 miesiące zaczęłam tyć... W ciąży przytyłam niecałe 12 kilo także nie było aż tak źle. Teraz mam praktycznie 10 kg więcej jak przed porodem. Nie uważam sie za mało aktywna mamę! Minimum godzina spaceru dziennie w cieplejsze dni potrafimy spacerować nawet pół dnia! Nie wiem co sie dzieje na diecie schudłam tylko 3,5 kg... Niestety nie karmiłam piersią... Mamy czy wy tez macie taki problem ?
zrosty po cesarskim cięciu

Co na zrosty po cc? Jak się ich pozbyć? Poradnik

2023-12-29
Cesarskie cięcie (CC) jest częstym sposobem na przyjście na świat dziecka. Po operacji zazwyczaj pojawiają się zrosty, które mogą sprawiać pewne niedogodności i kłopoty. Sprawdź, czym są zrosty po CC, jakie są ich objawy, jak można je wykryć oraz przede wszystkim, jak się ich pozbyć.
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.