Trzeci trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

28 tydzień ciąży

28tydzien-kalendarz_-_ciazy550

 

Rozstępy w ciąży to powszechna dolegliwość. Na powstanie tego nieestetycznego defektu szczególnie narażone są: brzuch, biodra, piersi i pośladki. Jeśli przez całą ciążę nawilżałaś i natłuszczałaś skórę, ta jest bardziej elastyczna i ma zdecydowanie większą zdolność do rozciągania się. Jeśli rozstępy w ciąży już się pojawiły, pozostało Ci tylko wcieranie w skórę odpowiednich preparatów. Złagodzą one już istniejące zmiany i zapobiegną powstawaniu następnych. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie kosmetyk może być stosowany przez przyszłe mamy.

 

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • 28. tydzień ciąży to najwyższy czas, aby dojrzały oskrzela dziecka.
  • W płucach szkraba rozwijają się naczynia krwionośne.
  • Dziecko reaguje na dźwięki. Maluch lubi spokojną muzykę, która ma rytm przypominający puls serca. Najbardziej podoba mu się brzmienie instrumentów o niskich częstotliwościach. Na pewno zauważysz jaki utwór dziecko lubi, a jaki nie. Przy tym pierwszym będzie się wyraźnie uspokajało. Po przyjściu na świat doskonale rozpozna muzykę, której słuchałaś w ciąży.
  • W 28. tygodniu ciąży dziecko waży około 1kg i ma 38cm.

 

Tłuszcz stanowi teraz 3,5% wagi ciała dziecka i do czasu narodzin zwiększy się do 15%.

 

 

Ciąża mnoga - dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Bliźnięta jednojajowe, które mają wspólną kosmówkę są do siebie bardzo podobne fizycznie. Co więcej, także ich mózgi są niemalże identyczne. Rodzeństwo ma zbliżone ilorazy inteligencji i podobne poglądy. U 30% bliźniąt dochodzi do rozdzielenia i wykształcają się u nich osobne kosmówki i łożyska. Inteligencja takich bliźniąt jest bardziej zróżnicowana. Wpływ na to mają drobne różnice w ilości i jakości otrzymywanego pożywienia oraz tlenu.

 

 
Komentarze
Dodaj komentarz
Listopad 3, 2017
28 tc moj synek kopie i rusza sie żwawo... Zaczynamy kompletowac wyprawke .
Sierpień 12, 2016
K dziękuje za informacje, mam jeszcze trochę czasu żeby się zastanowić :-) a Tobie życzę szczęśliwego rozwiązania :-)
Sierpień 11, 2016
Karolina lezalam w klinice na Staszica ale noe zamierzam tam rodzic bo mam tam 100 km, bede rodzic w szpitalu u siebie w miescie, ale opieka tam na 100% polecam :) a na janczewskiego ponoc cos sie popsulo i nie polecają tam rodzic
Sierpień 4, 2016
K w jakim szpitalu w Lublinie byłaś i czy również tam zamierzasz rodzić? Pytam bo ja jeszcze nie mam wybranego :-) pozdrawiam przyszłą mamę :-)
Lipiec 30, 2016
Alicja leżałam od połowy 27 tygodnia z główką w dole i mega skróconą szyjką, odesłali mnie do Lublina, kazali brać progesteron i takim sposobem własnie wkraczam w 37 tydzien ciąży, nic się nie bój, leż jak najwięcej a wszystko będzie dobrze, rozwarcie nie oznacza od razu porodu pozdrawiam cię i daj znać jak się czujesz :)
Lipiec 26, 2016
Alicjo, daj znać jak się czujesz.
Lipiec 15, 2016
Witam my 28 tydzień od wczoraj leze w szpitalu bo zaczęło sie rozwarcie i grozi przedwczesnym porodem dziewczyny moj mały szkrab juz jest nisko ułożony i główka w dol