Data publikacji:

Wielorazowe wkładki laktacyjne

Autor: Patrycja Wrotek

Po urodzeniu dziecka Twoje piersi produkują mleko jak szalone. Dobrze, bo dzięki temu karmisz swoje maleństwo najlepszym dla niego pokarmem. Ale czasem karmienie bywa uciążliwe. Masz dość wiecznie mokrych staników i okrągłych mokrych plam na bluzkach.

 

Wkładki laktacyjne pomogą ci opanować wyciekanie mleka i chr

 

Karmienie piersią

 Czasami masz wrażenie, że piersi produkują tak dużo pokarmu, że spokojnie mogłabyś wykarmić co najmniej trojaczki i nieustannie leje się z nich jak z kranu. Gdy karmisz maluszka twoja druga pierś cieknie. Mleko wypływa z piersi nie tylko przy karmieniu, ale także w przerwach pomiędzy karmieniami, a piersi stają się nabrzmiałe i bolesne. W rezultacie kilka razy dziennie musisz się przebierać, bo każda Twoja bluzka jest zaraz przemoczona.

 

Laktacja - nawał pokarmu

 Jeśli jesteś świeżo po porodzie, no cóż, Twój organizm przeszedł ostatnio sporą rewolucję, a Twoje piersi będą przeżywały nawał pokarmu co jakiś czas. Twoje ciało dopiero dostosowuje się do nowej roli jaką jest bycie matką, a laktacja nieco się unormuje. Jednak nie musi to oznaczać, że piersi nie będą czasem  'przeciekać'.

 

Wkładki laktacyjne

Jeśli karmisz już od kilku tygodni, a wciąż masz podobne problemy możliwe, że jesteś jedną z tych matek, które po prostu mają dużo pokarmu. Laktacja jest rzeczą indywidualną, każda kobieta ma inną i nie jest ona zależna od wielkości piersi. Aby nie brudzić bielizny i bluzek zaopatrz się w wkładki laktacyjne. Będą Ci one towarzyszyły przez cały okres karmienia piersią, a przynajmniej przez pierwsze 6-9 miesięcy życia dziecka. Sporadycznie, w okresach wzmożonej produkcji mleka nawet dłużej.

W sklepach czy aptekach można kupić całą gamę produktów jednorazowych, jednak ja polecam wielorazowe wkładki laktacyjne. Są naprawdę fajne, a ich zakup jest korzystny z kilku względów. W zależności od laktacji będziesz ich potrzebowała 3-5 par.

 

Dlaczego zakup wkładek wielorazowych się opłaca?

  • Po pierwsze ekologia - jak każdy produkt wielorazowy tak i wkładki są przyjazne środowisku.
  • Po drugie sporo mniejsze koszty - Szczególnie przy dużej laktacji będziesz potrzebowała wielu pudełek wkładek jednorazowych, w okresach wzmożonej produkcji pokarmu nawet 10 szt. wkładek dziennie. Aby obniżyć koszty i zwiększyć chłonność niektóre kobiety stosują zwykłe wkładki higieniczne lub nawet przecięte na pół podpaski.
  • Chłonne - Wkładki zazwyczaj są nieco większe ale również bardziej chłonne niż ich jednorazowe odpowiedniczki.
  • Delikatne - zrobione z naturalnych materiałów, szczególnie ważne przy wrażliwych i bolących piersiach.
  • Pozwalające skórze oddychać - (ten punkt spełnia też część produktów jednorazowych).
  • Mają dodatkowe właściwości - oprócz bawełny, którą stosuje się standardowo do szycia wkładek laktacyjnych, wkładki wielorazowe mogą być zrobione z jedwabiu, który ma właściwości antybakteryjne lub z wełny o właściwościach przeciwzapalnych. Wełna ponadto utrzymuje pierś w cieple, co z kolei zapobiega zatykaniu się kanałów mlekowych.
  • Zaschnięte mleko we wkładkach jednorazowych powoduje, że są one sztywne, co może podrażniać delikatną pierś.
  • Wielorazowe wkładki laktacyjne można uszyć samemu, potrzebny będzie materiał pul (nieprzemakalny, materiał stosowany do produkcji pieluszek wielorazowych typu "kieszonka")
  • Wkładki dostępne są w kilku rozmiarach, aby lepiej dopasować się do różnych piersi, niektóre są profilowane na kształt kropli.

 

Wielorazowe wkładki latacyjne docenią przede wszystkim mamy z dużą ilością pokarmu i osoby, które nie mają głowy do częstego kupowania wkładek jednorazowych. Gdy wkładka laktacyjna nasiąknie mlekiem po prostu płuczesz ją wodą, a później pierzesz wraz z ubrankami maluszka czy Twoim praniem. Zakup wkładek wielorazowych może być także początkiem przygody z produktami wielorazowymi i ekorodzicielstwem.

 

Dla porównania przykładowe ceny wkładek jednorazowych:

  • Baby Nova (pochłaniające zapach) 19zł/24szt
  • Bella Mamma  12zł/30szt
  • Johnson  20zł/50szt
  • Avent 30zł/50szt
  • Babydream 6zł/30szt

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alena Yakusheva


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
27-09-2018
Ocena:
W czasie laktacji używałam wkładek marki NUK (Ultra Dry Comfort). Nie podrażniały skóry ani nie odklejały się od materiału. Używałam ich kilka miesięcy kiedy karmiłam piersią i naprawdę byłam z nich bardzo zadowolona.
28-02-2017
Ocena:
Ja korzystam od niedawna z ebebe i póki co są super. Idealne do porannego joggingu bo w ogóle nie spadają :D
27-02-2017
Ocena:
Ciężko znaleźć w necie informacje o Ebebe UltraSlim. Chyba są dość nowe na rynku. Czy któraś z Was też z nich korzystała?
24-02-2017
Ocena:
Ja korzystałam z wielorazowych, ale to jednak nie dla mnie. Zdecydowanie preferuję jednorazowe. Ostatnio kupiłam sobie na test paczkę EBEBE UltraSlim i całkiem nieźle się spisują. Zależało mi przede wszystkim na cielistych, a żadnych poza tymi nie znalazłam. Może znacie jeszcze jakieś cieliste na warte przetestowania?
26-04-2016
Ocena:
Pieluszki wielorazowe - ok, ale wkładki używała jednorazowe. Zamawiałam je z Simedu wraz z pieluszkami. :)
22-05-2015
Ocena:
tez mialam te z akuku, bo dobrze chlonely i byly ekonomiczne, niska cena za duzo wkladek w opakowaniu
20-05-2015
Ocena:
Bardzo przydatny artykul, nie wiedziałam że wkłądki laktacyjne mogą być wielorazowego użytku. U mnie wkladki okazaly sie niezbedne, kupowalam takie z Akuku i byly porzadne, a do tego chlonne.
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.