Data modyfikacji:

10 zasad bezpiecznej kąpieli

Autor: Agnieszka Pytlińska

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli i stosować je na codzień.

10-zasad-bezpiecznej-kapieli-dziecko-wanna-550x350

 

1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli

Żeby kąpiel dziecka była bezpieczna, nigdy nie zostawiaj go samego. To najważniejsza zasada bezpieczeństwa kąpieli niemowlęcia oraz małego dziecka. Rodzic powinien towarzyszyć maluchowi przy myciu nawet do 6. roku życia. Jeśli musisz koniecznie wyjść z łazienki zawołaj inną dorosłą osobę, aby przypilnowała kąpiącego się malca, albo wyjmij go z wody, owiń w ręcznik i zabierz ze sobą.

 

2. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim zaczniesz kąpiel dziecka zadbaj o to, aby mieć pod ręką wszystko co potrzebne do wykonywania tej czynności: kosmetyki do kąpieli, zabawki, ręczniki.

 

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu o temperaturze 22 - 24°C, aczkolwiek niektórzy badacze zalecają temperaturę wyższą - bardziej zbliżoną do temperatury skóry czyli ok. 28°C. Wyższą temperaturę warto zastosować szczególnie przy kąpieli niemowlęcia czy noworodka.

 

4. Sprawdź temperaturę wody

Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 36-37,5 °C. Jeśli nie mamy specjalnego termometru do jej sprawdzenia, można zanurzyć w nalanej wodzie nadgarstek lub łokieć i w ten sposób stwierdzić, czy woda nie jest zbyt ciepła.

 


5. Nie nalewaj zbyt dużej ilości wody

Przygotowując kąpiel dla niemowlęcia nalej do wanny 5. - 8. cm wody. Czyli tyle, aby sięgała ona siedzącemu dziecku mniej więcej do pępka.

 

6. Ogranicz czas trwania kąpieli

Kąpiel niemowlęcia powinna trwać około 10. minut, ponieważ po upływie tego czasu wyraźnie spada temperatura wody. Nie należy dolewać ciepłej, gdyż może to spowodować poparzenie malca.

 

7. Zadbaj o to, aby wanienka była bezpieczna

Przy kąpaniu najmniejszych dzieci istnieje spore ryzyko, że mogą poślizgnąć się na dnie wanienki, dlatego zaleca się używanie mat antypoślizgowych lub zakup wanienki, której dno już posiada takie zabezpieczenie.

 


8. Pamiętaj o kosmetykach do kąpania

Pielęgnacja noworodka, niemowlęcia a później małego dziecka wymaga specjalnie dostosowanych kosmetyków. Dlatego wybierając środki pielęgnacyjne dla malucha należy dokładnie sprawdzić dla jakiego wieku są przeznaczone, oraz jakie substancje są w nich zawarte. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

 

9. Zwróć uwagę czym myjesz dziecko

Do mycia małego dziecka najlepiej wybrać delikatną myjkę lub gąbkę. W przypadku noworodków wystarczy delikatnie umyć je ręką lub zwilżoną pieluszką.

 

10. Delikatnie osuszaj skórę dziecka po kąpieli

Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć swój ręcznik. Przy osuszaniu noworodków i niemowląt należy pamiętać, że ich skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa, dlatego zamiast pocierania, delikatnie dotykajmy ją ręcznikiem.

 

Stosując powyższy dekalog możemy być pewni, że maluszkowi nic się nie stanie podczas tego wieczornego rytuału. Trzeba też pamiętać, aby po kąpaniu malca jak najszybciej ubrać w suchą odzież. Świeżo po kąpieli jest szczególnie narażony na wyziębienie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Adam Borkowski


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
j abym powiedziała - przygotuj cos do jedzenia zaraz po kąpieli! mój Franek jest zawsze mega głodny jak kończymy się kąpać! ;)) wtedy najlepiej coś lekkiego na ząb, jak owoc, mus z owocowy (Holle ma pyszne!) albo jogurcik bez cukru:)
11-01-2019
Ocena:
A jakie środki pielęgnacyjne na skórę dziecka zalecacie po kapieli?
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.