Data publikacji:

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

Autor: Katarzyna Moryc

Jak skutecznie uśpić niemowlę? Niektórzy rodzice przekonują, że najlepszym sposobem jest zupełna cisza i brak hałasów, które zakłóciłyby spokojny sen dziecka. Istnieje też druga szkoła. Jej zwolennicy starają się od początku przyzwyczaić noworodki do naturalnych, domowych odgłosów podczas drzemki. Ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się metody przywołania snu dziecka za pomocą szumów i jednostajnych dźwięków. Czy to chwilowa moda czy raczej rewolucyjne odkrycie?

 

Szum - sprawdzony sposób na sen malucha

 

Spokojny, zdrowy sen malucha pozwala mu nie tylko rozwijać się i regenerować siły do dalszego poznawania świata. Sen dziecka potrzebny jest również rodzicom, którzy w tym czasie mogą w końcu odpocząć lub zająć się innymi, domowymi obowiązkami. Kiedy więc maluch ma problemy z zasypianiem rozpoczyna się rodzinne poszukiwanie skutecznych sposobów na drzemkę.

 

Naukowcy to potwierdzają

Na ten temat można poczytać w Internecie wiele niezwykłych historii. Są dzieci, na które działa tylko tulenie w ramionach, inne potrzebują przejażdżki samochodem wokół osiedla, nawet w środku nocy. Niektórzy rodzice przypadkowo odkryli, że kojący wpływ na dziecko mają wyłącznie wirujący bęben pralki lub włączony odkurzacz. Choć tego typu opowieści zwykle traktowane były z przymrużeniem oka, w dobie Internetu okazało się, że zwolenników tego typu metod wcale nie brakuje.

W serwisie YouTube wielogodzinne filmy z dźwiękami deszczu, odkurzacza, silników samochodów czy suszarki mają wiele milionów odsłon. Jeśli zauważysz, że ten sposób to ulubiona metoda twojego malucha na zaśnięcie, możesz również zainwestować w „szumiące” płyty CD i specjalne misie, które pełnią nie tylko rolę przytulanek, ale są również źródłem kojących dźwięków.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=KmfdRiumuCk

 

O szumie, który uspokaja i usypia niemowlęta, a nawet zapobiega kolkom mówi się coraz częściej. Brytyjscy naukowcy wzięli to zjawisko na swój badawczy warsztat już w latach 90-tych. Obserwacji poddano łącznie 40 noworodków, które podzielono na dwie grupy. Aż 80% dzieci, które poddano ekspozycji na tzw. biały szum zasnęło w przeciągu dwóch minut. W grupie, której zapewniono całkowitą ciszę zasnęło jedynie 25% noworodków. Co ciekawe dźwięki miały wpływ na uspokojenie akcji serca dzieci i wyrównanie tętna.

 

Kolor szumu ma znaczenie

Jak tłumaczą naukowcy, wynika to z faktu, że maluchy już w łonie mamy otoczone są szumem i różnorodnymi dźwiękami, a cisza to dla nich zupełnie nienaturalny stan. Jeszcze przed przyjściem na świat maluch wsłuchiwał się w bicie serca mamy, szum krwi, a nawet odgłosy jej pracujących jelit. Okazuje się więc, że dbając o zupełną ciszę przy usypianiu dziecka możesz je bardziej zestresować niż pomóc w drzemce. Dobrze też pamiętać, że noworodki nie słyszą dźwięków poniżej 40 decybeli.

 

Przykładowy link: https://www.youtube.com/watch?v=wJNuf_eo0eY

 

Choć terminem „biały szum” określa się popularnie wszystkie jednostajne, miarowe dźwięki, tak naprawdę akustycy zwracają jednak uwagę, że chodzi o szum niemal doskonały, zawierający wszystkie możliwe częstotliwości o równej mocy. W ten sposób eksperci definiują pojęcie białego szumu w ujęciu teoretycznym, a na wykresie przedstawiają je jako zupełnie płaskie widmo.

Wyróżnia się jeszcze inne kolory szumów, w zależności od ich częstotliwościowi i intensywności. Jest więc m.in. szum czerwony, różowy, szary, a nawet fioletowy. Kiedy więc okaże się, że Twój maluch nie reaguje na biały szum, wypróbuj też dźwięki o innych barwach.

 

Ostrożności nigdy za wiele

Kiedy już znajdziesz ulubiony dźwięk swojego smyka, pamiętaj, aby zadbać o jego bezpieczeństwo i higienę słuchu. Stawiając odkurzacz w pobliżu łóżeczka, uruchamiając suszarkę lub płytę z nagraniami pamiętaj, by tony nie były zbyt wysokie, a dźwięk nazbyt głośny (niebezpieczne jest już narażenie dziecka na dłuższą ekspozycję dźwięków powyżej 50 decybeli).

Ostrożnie postępować należy również z radami osób, które twierdzą, że im głośniej dziecko płacze, tym głośniej należy regulować poziom dźwięku. W pewnym momencie może się okazać, że zamiast pomagać, poważnie szkodzisz maluchowi.

Co jakiś czas warto też przetestować, czy dziecko wciąż jeszcze potrzebuje źródła szumu, by spokojnie zasnąć. Może się okazać, że „wyrósł” już z tej potrzeby, a Ty nawet tego nie zauważyłaś. Sprawdzaj też, czy przypadkiem od dźwięków wirującej pralki nie woli Twojego śpiewu lub czułego przemawiania.

 

 

 

Jak przygotować malucha do „szumiącej” drzemki?

Pamiętaj, że głównymi przeszkodami spokojnego snu są:

  • głód,
  • mokra pieluszka
  • nadmiar wrażeń
  • potrzeba bliskości.

 

Zanim więc uruchomisz suszarkę, warto upewnić się, że brzuszek dziecka jest pełen, a pielucha czysta i sucha. Ulubiony szum odkurzacza też nie pomoże, jeśli marudzący maluch ponad wszystko potrzebuje Twojej czułości i opiekuńczych ramion.

 

A jak jest u Was? Czy szum to coś, czego wasze dzieci potrzebują? Jaki dźwięk sprawdza się u Was najbardziej?

 

 

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

 

 

Zdjęcie: unsplash.com

Komentarze
04-08-2020
Ocena:
na moje dziecko pomaga :)
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.