Data modyfikacji:

Skoki rozwojowe dziecka

Autor: Katarzyna Moryc

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka, maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące dziecko. A to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy. Jakie są najważniejsze skoki rozwojowe u niemowląt?

 

skok rozwojowy kiedy

fot. Pixabay

Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy u niemowlaka to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj, pojedynczy krok trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, poddenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej, niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych, pierwszy skok rozwojowy może pojawić się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc życia dziecka - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia dziecka zwiększa się jego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie, często krzykiem i łzami. W tym czasie maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc życia dziecka - drugi skok rozwojowy

  • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
  • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub konkretnym przedmiocie.
  • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 


Trzeci miesiąc życia dziecka - trzeci skok rozwojowy

  • Podczas tego skoku rozwojowego, u maluszka mogą pojawić się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy, dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
  • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje, odwróci  głowę i skieruje wzrok właśnie w to miejsce, które go zafascynowało.
  • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
  • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca życia dziecka – czwarty skok rozwojowy

  • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
  • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga łapki, domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
  • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

 



Szósty miesiąc życia dziecka - piąty skok rozwojowy

  • Teraz malec wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej, doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się wydawać nowe odgłosy. Różnicuje tony i piszczy.
  • Właśnie n tym etapie pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
  • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wstydliwie wtula się w rodzica.
  • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka - szósty skok rozwojowy

  • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
  • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 


Jedenasty miesiąc życia dziecka - siódmy skok rozwojowy

  • Rozbawiony malec uwielbia, gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym znać.
  • Dziecko rozumie związki przyczynowo-skutkowe i wie, że kiedy rzuci coś na podłogę, to będzie hałas, oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu go oddadzą.
  • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka.
  • Maluszek staje się asertywny. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć, na przykład, głośno krzycząc.

 

Skoki rozwojowe niemowląt

 

skoki rozwoje niemowląt

 

Ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie, opisane tu skoki rozwojowe mogą u dziecka wystąpić nieco później, lub wcześniej i nie należy ich wyczekiwać  "z zegarkiem w ręku”. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet te urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Czytaj również:

Rozwój dziecka

Co pamiętają dzieci

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.