Data publikacji:

Nie taka straszna cytologia

Autor: Magdalena Szewczyk

Kobiety przynajmniej raz w roku powinny wykonywać badania cytologiczne. Dlaczego? Ponieważ jest to jedno z elementarnych badań, którego kontrola powinna być obowiązkowa dla każdej z nas, aby uchronić się przed nowotworem. Cytologia zalecana jest również przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę. Badanie jest całkowicie bezbolesne, trwa kilka minut a pozwala wykryć wczesne zmiany przed-nowotworowe i nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Co ważne, cytologia wykonywana regularnie może uratować kobiecie życie! Jest to rutynowe badanie, które powinno być wykonane przez ginekologa na wizycie kontrolnej. 

 

Badanie diagnozujące raka szyjki macicy, będącego przyczyną

 

Jak wygląda cytologia?

Badanie cytologiczne zaczęto przeprowadzać już w latach czterdziestych XX wieku. Badanie polega na pobraniu rozmazu z tarczy części pochwowej i z kanału szyjki macicy w celu oceny, czy złuszczające się komórki są prawidłowe, czy mają cechy patologiczne. To proste i całkowicie bezbolesne badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy, zdiagnozować opryszczkę, brodawczaka ludzkiego, chlamydiozę, niedobory witaminowe oraz zmiany popromienne. Cytologia jest zatem niezwykle istotnym badaniem gdyż umożliwia eliminację zakażeń wpływających na życie seksualne, przebieg ciąży, zdrowie noworodka oraz pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

 

Po pobraniu wymazu będziesz czekać ok. dwóch tygodni na jego wyniki. Warto wcześniej zapoznać się z tym, jaki wynik możesz otrzymać i co on oznacza.

 

Cytologia wyniki - system PAP

Wynik badania cytologicznego przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru grupy wg skali Papanicolaou. W zależności od komórek rozpoznanych w rozmazie system PAP określa pięć grup cytologicznych:

  • Grupa I - w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy i zależnie od fazy cyklu płciowego, nieliczne białe krwinki. Następne badanie cytologiczne należy przeprowadzić za rok.
  • Grupa II - w rozmazie stwierdza się typowe dla stanów zapalnych komórki nabłonkowe. Taki wynik także uznaje się za niepodejrzany. W zależności od rodzaju stanu zapalnego lekarz może zalecić leczenie przeciwzapalne.
  • Grupa III - w rozmazie stwierdza się komórki dysplastyczne. W zależności od ich ilości wyróżnia się dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. Do tej grupy cytologicznej zalicza się również ciężkie zmiany zapalne i zakażenia wirusowe np. wirusem brodawczaka. Jest to wynik podejrzany i wymaga powtórzenia badania po zastosowanym leczeniu. Jeżeli zmiany utrzymują się nadal, należy pobrać do badania wycinki z tarczy części pochwowej.
  • Grupa IV - w rozmazie stwierdza się pojedyncze komórki atypowe, sugerujące przedinwazyjną zmianę nowotworową  w obrębie nabłonka. Wymaga natychmiastowej dalszej konsultacji lekarskiej.
  • Grupa V - w rozmazie stwierdza się liczne komórki atypowe. Taki wynik przemawia za inwazyjną zmianą nowotworową. Cytologia grupy V wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

 

W otrzymanym wyniku będą zawarte informację o tym, do której grupy zalicza się pobrana od Ciebie próbka. Bez obaw, zdecydowana większość wyników należy do grupy I i II, i jeśli taki jest Twój wynik nie musisz się martwić. Komórki są prawidłowe. Jeśli natomiast wynik sugeruje grupę III-V, koniecznie skonsultuj go z lekarzem ginekologiem.

 

 

Wyniki badania cytologicznego - system TBC

Wynik badania cytologicznego podawany w systemie TBC różni się od tego podawanego w systemie PAP, a ewentualne zmiany występujące w obrazie cytologicznym opisane są następującymi skrótami: 

  • ASCUS - nietypowe  komórki nabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu
  • ASCH - zmienione  komórki nabłonkowe, w przypadku których nie można wykluczyć obecności rozległych zmian w komórkach nabłonka płaskiego
  • LSIL - niewielkie zmiany w komórkach nabłonka płaskiego
  • HSIL - rozległe zmiany  w komórkach nabłonka płaskiego
  • AGC - atypowe komórki gruczołowe

 

Ważne! Aby wynik cytologii był miarodajny materiał nie może być pobrany od pacjentek, które są w pierwszych dniach miesiączki, w trakcie obfitego krwawienia. Ponadto zaleca się, aby 48 godzin przed badaniem kobieta nie współżyła i nie wykonywała irygacji pochwy. Jeśli jesteś w trakcie leczenia i przyjmujesz leki dopochwowe to lepiej poczekać z badaniem 3 - 5 dni po zakończonej kuracji. Lekarz przed wykonaniem badania powinien również przeprowadzić dokładny wywiad i zapytać o: wiek, datę ostatniej miesiączki, regularność menstruacji, przebyte choroby, niepokojące objawy, podejrzenie lub przebyte ciąże, stosowane leki i ewentualne występowanie chorób nowotworowych w bliskiej rodzinie. Takie informacje są przydatne cytologowi, który będzie badał rozmaz i przygotowywał wyniki.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Badanie jak badanie. Problem bardziej leży po stronie tego jak funkcjonuje publiczna służba zdrowia i jakie ma się podejście do pacjentki...