Data modyfikacji:

Usuwanie plam - czyli domowe sposoby na plamy

Autor: Katarzyna Moryc

Marchewka na śliniaczku maluszka, plama z trawy na spodenkach synka lub pozostałości pudru na Twojej ulubionej białej bluzce? Mimo wielu środków do prania, niektóre zabrudzenia wyjątkowo trudno usunąć. Zobacz, jak sobie poradzić z wyjątkowo trudnymi plamami.

 

Domowe sposoby na plamy

 

Ale zanim zaczniesz proces odplamiania, zwłaszcza z wykorzystaniem mniej konwencjonalnych środków odplamiających, poeksperymentuj na niewielkim, mniej widocznym fragmencie tkaniny! I nie prasuj materiałów, na których pozostały plamy – wysoka temperatura zazwyczaj dodatkowo je utrwala. 

 

Marchewka

Świeżą marchewkową plamę zamocz  chłodnej wodzie i zapierz szarym mydłem, po czym pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie, ponownie potrzyj i wypierz ubranko w pralce. Starą i zaschniętą plamę potraktuj wodą utlenioną, a po kilku minutach zapierz z dodatkiem szarego mydła. Zrób tak 2 razy, o czym wypierz tkaninę w pralce, z dodatkiem 1 łyżeczki proszku do pieczenia. W obu przypadkach, materiał najlepiej suszyć na słońcu.

 


Plamy z kupki

Kiedy masz do czynienia ze świeżą plama, zalej ją chłodna wodą i zapierz szarym mydłem, pod=zostaw na 30 min i zapierz ponownie. Po wypraniu, wywieś na słońcu. Gdy plama jest stara, gotuj ubranko przez około 30 min w garnku z wodą z dodatkiem pół miarki proszku do prania. Gotuj na małym ogniu. Wyłącz i pozostaw w wodzie na kilka godzin. Na koniec, wypierz ubranko z resztą prania.  

 


Plamy z kupki

Kiedy masz do czynienia ze świeżą plama, zalej ją chłodna wodą i zapierz szarym mydłem, pod=zostaw na 30 min i zapierz ponownie. Po wypraniu, wywieś na słońcu. Gdy plama jest stara, gotuj ubranko przez około 30 min w garnku z wodą z dodatkiem pół miarki proszku do prania. Gotuj na małym ogniu. Wyłącz i pozostaw w wodzie na kilka godzin. Na koniec, wypierz ubranko z resztą prania.  

 


Smoła i smar

Usunięcie plam ze smoły lub smaru wymaga trochę wysiłku. Wszystko zależy też od tego, czy plama jest świeża, czy stara i zaschnięta. Jeśli zabrudzona tkanina nadaje się do prania, a plama jest stosunkowo świeża, spróbuj najpierw zeskrobać zabrudzenie, ale uważnie, by go nie rozsmarować. Następnie, nanieś na nie olejek eukaliptusowy. Potem, upierz. Na stare i zaschnięte plamy powinno zadziałać rozmiękczanie plamy tłuszczem, np. margaryną lub olejem. Mniej więcej po 12 godzinach rozmiękczania smołę można zeskrobać. Ślad po niej zapierz w środku piorącym lub odplamiaczu i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz w pralce.

 


Atrament, długopis, mazak, zakreślacz

Niebieski i czarny atrament potraktuj roztworem 8% amoniaku. Jeśli nie wypłuczesz amoniaku dokładnie, plama pojawi się ponownie. Atrament w innych kolorach polej spirytusem, a następnie kilkakrotnie, dokładnie wypłucz materiał w czystej wodzie. Plamy zrobione długopisem żelowym spróbuj zetrzeć gumką do ścierania. A na ślady po „zwykłym” długopisie, uzyj pasty BHP do rąk, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Zabrudzenia po długopisie możesz próbować też usunąć zwykłym mydłem w kostce. Zwilż lekko zabrudzoną tkaninę i potrzyj je mydłem, a następnie spłucz wodą. Możesz też (zwłaszcza, jeśli plama jest świeża) zamoczyć ją w kwaśnym mleku, a następnie wyprać. Jeśli nie zniknie, można, jak w przypadku atramentu, dodać roztwór amoniaku: 1 łyżka amoniaku 8 % lub 1 łyżeczka amoniaku 25% na 3 litry wody. Pamiętaj, aby następnie bardzo starannie wypłukać tkaninę.

 

 

 

Cień do powiek, szminka, puder, tusz do rzęs

Materiał ubrudzony cieniem do powiek, szminką lub pudrem, najlepiej zaprać płynem do naczyń i zostawić na 30 minut. Następnie ubranie wypierz. Plamę z tuszu do rzęs spróbuj pocierać benzyną. Następnie, ewentualne resztki zwilż płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Na koniec, dokładnie wypierz ubranie. Możesz także spróbować usunąć plamę pocierając ją wacikiem nasączonym płynem micelarnym.

 


Farby plakatowe

Plakatówki są trudne do usunięcia z tkanin, dlatego najlepiej jeśli uda Ci się usunąć plamę na świeżo – wypłucz ją pod bieżącą wodą, a następnie wypierz materiał. Jeśli plamy zaschną, należy posmarować je szarym mydłem i pozostawić pod jego działaniem. Po około 12 godzinach zdrap zaschnięte mydło i potrzyj zabrudzone miejsce wodą. Po chwili wypierz ubranie.

 


Krew

Plamy z krwi najlepiej usuwać od razu, gdy są jeszcze świeże i trzeba to robić pod bieżącą, bardzo zimną wodą. Ciepło niestety utrwala ten rodzaj plam. A co jeśli krew na ubraniu już zaschła? Zaschnięte plamy z krwi wyszczotkuj delikatną szczoteczką, a potem namocz w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (2 łyżki na litr wody). Po wypłukaniu, wypierz. przez kilka godzin w proszku do prania.

 


Pot

Plamy z potu, a zwłaszcza jego woń, są dość trudne do usunięcia. Dlatego, przed praniem najlepiej namocz materiał w roztworze wody z octem (1:1) lub środku dezynfekującym. Jeśli przykry zapach nadal jest wyczuwalny, spróbuj usunąć go roztworem amoniaku, po czym dokładnie wypłucz i wypierz ubranie. Pot niestety wchodzi często w reakcje z dezodorantami i antyperspirantami tworząc prawie niemożliwe do usunięcia plamy. Możesz też spróbować (zwłaszcza jeśli masz do wyczyszczenia ubranie bawełnianie), zagotować wodę z pokrojoną cytryną. Odczekaj chwilę po zagotowaniu i wrzuć ubranie do namoczenia, aż woda wystygnie.

 



Trawa

Z niektórych materiałów ciężko jest sprać plamy z trawy. Jeśli plama jest świeża, najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i pozostaw 30 minut. Następnie wypierz ubranie w możliwie jak najwyższej temperaturze, odpowiedniej dla danego materiału, dodając środka piorącego zawierającego odplamiacz. Starą plamę zalej spirytusem i dokładnie pocieraj. Potem, wypierz w wysokiej temperaturze ze zwykłym proszkiem do prania.

 



Wosk, guma do żucia

Aby usunąć gumę do żucia, umieść tkaninę na dobę w zamrażalniku, a następnie zeskrob utwardzony gumę.  W przypadku wosku, spróbuj go wyskrobać, a następnie podłóż ręcznik papierowy z 2 stron plamy i przeprasuj żelazkiem. Jeśli tkanina jest delikatna i nie możesz użyć wysokiej temperatury, wówczas zwilż plamę płynem do naczyń i pozostaw na 30 minut. Następnie wypierz.

 


Wino

Świeże plamy z wina białego jak i czerwonego zazwyczaj łatwo usunąć bieżącą wodą, można posypać plamę solą kuchenną. Podobnie postępuj z plamami po burakach. Zaschnięte zwilż płynem do mycia naczyń i pozostaw mniej więcej na 30 minut. Po tym czasie wypierz tkaninę w najwyższej możliwej dla danego materiału temperaturze, w środku piorącym zawierającym odplamiacz.

 


 

Cola

Plamy z coli utrwalają się pod wpływem ciepła. Dlatego, najlepiej takie zabrudzenie sprać chłodną wodą, dopóki plama jest świeża. Materiał powinno się zwilżyć płynem do naczyń i pozostawić mniej więcej na 30 minut, następnie wyprać.

 

 

 

Czekolada

Gdy plama z czekolady jest świeża, najlepiej spłucz ją pod bieżącą wodą. Czekolada zazwyczaj spiera się w temperaturze 60°C. Jeżeli dany materiał nie może być poddawany działaniu tak wysokich temperatur, najpierw plamę zwilż płynem do naczyń i pozostaw na godzinę, następnie wypierz. Z materiałów, które nie mogą być prane czekoladę najlepiej usunąć benzyną.

 



Buraki, czerwona kapusta

Plamę po burakach, czy czerwonej kapuście należy natychmiast spłukać wodą. Następnie zaprać płynem do naczyń i pozostawić co najmniej na 30 minut. Po tym czasie wyprać.  Niestety, wywabienie buraczków jest trudnym zadaniem i zdarza się, że plama nadal pozostaje. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak próba rozjaśnienia czy odbarwienia plamy.

 

A może masz swoje własne, sprawdzone metody na trudne plamy? Podziel się nimi w komentarzach.

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
17-09-2019
Ocena:
Buraki nawet zasłonięte przelej wrzacą wodą z czajnika aż do znikniecia (mowa o zachnietych plamach ;) tak samo działa wisnie, truskawki. Moja teściowa ma jeszcze inny sposób, a mianowicie moczy całą noc w roztworze wody z boraksem.
15-01-2019
Ocena:
plamy na ubraniach z plakatówki są różne raz zejdą (zaprane od razu zimną wodą i płynem do naczyń), raz zostają na wieki. Moja córka uwielbia malować, więc trochę walki z plakatówką stoczyłam, ale ostatnio wpadły mi w ręce PLAKATÓWKI ZMYWALNE, rewelacja, kolory super, przy malowaniu żadna różnica, oprócz jednej, plama nawet zaschnięta, po kilku dniach da się zmyć za pomocą zimnej wody, płynu do naczyń i (w moim przypadku) starej szczoteczki do zębów o twardym włosiu. Testowane na śnieżnobiałej bluzce, beżowych getrach, czerwonym podkoszulku, ba moja mała malarka upaprała nawet skarpetki, POLECAM FARBKI PLAKATOWE ZMYWALNE !!!!!!!
29-08-2017
Ocena:
Ja miałam okropną plamę na dywanie z atramentu, zaschła i żadnym sposobem nie mogłam jej usunąć, ani sodą, ani żadnym chemicznym środkiem. Koleżanka poleciła mi Klinikę Dywanów z Wrocławia, zabrali dywan i wyczyścili, a po plamie nie ma nawet śladu :)
10-05-2017
Ocena:
niektóre ubrania z łatwością się dopiera, natomiast inne - od razu można przeznaczyć na ubrania domowe. Dobrze mi się noszą i piorą ubrania z goodlookin i co najwazniejsze nie musze chodzić po sklepach
22-02-2017
Ocena:
Na plamę z krwi bardzo dobra jest woda utleniona. Wystarczy polać plamę i poczekać chwilę.
14-10-2016
Ocena:
No właśnie co do tych tkanin to trochę poszukałam i faktycznie na YT są filmiki jak usuwać plamy z pomocą ręcznika papierowego i wody np tylko. A dla mnie to niebywałe, szczególnie jak popatrzę na moją kanapę pełną plam i plamek...
11-08-2016
Ocena:
Jeśli chodzi o dywany - polecam jednak zainwestować w usługi firm czyszczących. Ceny nie są wysokie - przynajmniej tam , gdzie nasze wysyłamy (klinika dywanów - Wrocław) a pracują bardzo solidnie
31-12-2015
Ocena:
Co do plam krwi, można też się pozbyć tego wodą utlenioną
07-11-2015
Ocena:
a jak usunąć plame z rdzy na białej koszulce?
02-09-2015
Ocena:
Atrament jest chyba najgorszy! Szkoda, że kiedyś nie było internetu i człowiek próbował "na czuja" przez co masa ubrań poszła do śmietnika:)
29-07-2015
Ocena:
Ja również
30-03-2015
Ocena:
Ja używam nowego Vanish Gold radzi sobie świetnie z wszystkimi plamami wymienionymi w artykule a co ważne bez chloru. Tylko nie powinno używać się do wełny, skóry, czy jedwabiu.
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.