Data modyfikacji:

Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka:

13. miesiąc życia

Autor: Anna Marszałek

Pierwszy rok życia dziecka macie już za sobą. Dla rozwoju był to bardzo intensywny czas. Wykonał mnóstwo dobrej roboty. Zdecydowanie zwiększył masę swojego ciała i zdobył wiele przydatnych umiejętności.

 

13_msc_zycia_duze

 

13-miesięczne dziecko zna już wszystkie zakamarki w domu. Najpierw pełzając, a potem raczkując po podłodze zwiedził każdy fragment mieszkania. Teraz, gdy tak dzielnie próbuje stawiać pierwsze kroki musicie być jeszcze bardziej czujni. Bezpieczny dom to podstawa. Zadbajcie o jego bezpieczeństwo i usuńcie dywaniki, na których mógłby się poślizgnąć, obrusy, które mogły ściągnąć, zabezpieczcie kanty, schody, kuchenkę.

 

Rozwój intelektualny - mały odkrywca

W dziecku budzi się ciekawość świata. Maluch chce być niezależny i oczywiście samodzielny.Często buntuje się przeciw zakazom. Uwielbia wyrzucać ubrania z szuflad, odkręcać gaz, ciągnąć Azorka za ogon. Czemu ma tego nie robić skoro to takie fajne kiedy mama się złości?



Rozwój fizyczny - pierwsze kroki

13 miesięczne dziecko potrafi już samo wstawać z pozycji siedzącej,·stać przytrzymując się mebli lub czyjejś nogi, a trzymany za rączkę stawia pierwsze kroki.·Oczywiście to sprawa indywidualna, a każde dziecko rozwija się w innym tempie. Być może Wasz maluch opanował te umiejętności zanim skończył pierwszy rok życia. Jeśli nie, spokojnie, na pewno niedługo mu się uda.

Gdy już mały podróżnik zorientuje się jakie chodzenie jest fajne nie będzie chciał przestać. Jeszcze przez pewien czas Wasza pomoc będzie mu niezwykle potrzebna. Przecież ktoś musi trzymać za rączkę.

Dużym wyzwaniem będą teraz spacery. Maluch nie chce siedzieć w wózku, chce chodzić. Jednak nie daje rady sam długo dreptać. Dlatego najlepiej nadal zabierajcie ze sobą nosidło, chustę, albo wózek. Zmęczony piechur szybciutko w nich uśnie zbierając siły na kolejne wędrówki.

A skoro już o chodzeniu mowa, pamiętajcie o dobrze dobranych butach. Nie mogą one ograniczać ruchów stopy. Muszą być wykonane z miękkich, oddychających materiałów, mieć elastyczną podeszwę, szerokie czubki oraz zapięcie, które nie usztywnia stopy.

Pierwsze spacery to niestety także pierwsze upadki. Warto mieć przy sobie buteleczkę wody mineralnej (do przemycia ewentualnej rany), wodę utlenioną np. w żelu i plaster. Mogą nam się przydać, gdy dziecko wywinie orła na betonowej alejce w parku.

 

Jedzenie dziecka

W pierwszym roku życia jadłospis dziecka ulegał ciągłym modyfikacjom. Początkowo maluch pił tylko mleko, później do jego diety włączyłaś kaszki i pierwsze zupki. 13-miesięczne dziecko pewnie trzyma kubek z piciem, uczy się jeść sztućcami i samodzielnie chwyta malutkie przedmioty. Wymyślajcie zabawy i dajcie mu zajęcia, które pozwolą rozwinąć motorykę małego człowieka.

Rozsypcie ziarenka np. fasoli i poproście maluszka, aby wszystkie pozbierał i wrzucił do kubeczka. Oczywiście musicie mieć go stale pod kontrolą, by nie wsadził fasolki do buzi lub co gorsza do nosa.

W tym okresie dzieci często mają gorszy apetyt. Po pierwsze nie rosną i nie rozwijają się już tak intensywnie. Po drugie mając tyle ciekawych rzeczy dookoła, szkoląc nowe umiejętności po prostu nie mają czasu na jedzenie.



Sen dziecka

Dziecko w tym wieku nadal potrzebuje około 12-14 godzin snu. W nocy śpi około 10, być może budzi się jeszcze na picie. Rocznemu dziecku w dzień wystarczy jedna drzemka, czasem dwie

 

Rozwój społeczny - nieufność

W tym okresie roczniak jest raczej nieufny wobec obcych. Jest bardzo związany z mamą. Choć do tej pory bardzo chętnie bawił się z dziadkami, babciami i wszelkimi ciotkami teraz może reagować niechęcią na kontakty z innymi osobami. Najczęściej też tata musi poczekać na lepsze czasy.

 

Rady na ten miesiąc:

Jak najwięcej rozmawiajcie z dzieckiem. Wspólne pogawędki doskonale wpłyną na rozwój mowy

To może być dobry czas na zmianę fotelika samochodowego. Sprawdź, Kiedy zmienić fotelik samochodowy na kolejny

W domu na nogi zakładajcie dziecku skarpetki antypoślizgowe, a nie usztywniające nogi buty


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią


Autor

Anna Marszałek

absolwentka pedagogiki, mama dwóch synów. Prowadzi zajęcia dla dzieci i wspiera rodziców przedszkolaków w problemach wychowawczych w placówce oraz w internecie. Lubi książki i seriale. Marzy o podróży na Sycylię.

Komentarze
09-01-2015
Ocena:
moja córka miała lekkie problemy z koncentracją co jest raczej normalne w tym wieku. Świetnie posłużyły nam w celu zniwelowania takich zaburzeń zabawki kreatywne, nad którymi skupiała się dość długo. Ulubioną zabawką był też uciekający wąż - świetna sprawa.