Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

17. miesiąc życia

Wasze prawie półtoraroczne dziecko jest nie do poznania. Z pieszczocha i słodkiego aniołka zmienił się w małego furiata. Krzyczy, tupie, a jego ataki furii spędzają Wam sen z powiek? Spokojnie! To minie. Tylko kiedy?

 

17msc_550

 

17-miesięczne dziecko właśnie zauważyło, że jest jednostką odrębną i sam chce decydować o wszystkim. Za nic ma zakazy rodziców. Ma być tak jak on chce, a 'nie' jest zdecydowanie jego ulubionym słowem. Uwaga bunt dwulatka zbliża się bardzo wielkimi krokami.

Rozwój intelektualny - poczucie humoru

Po 16. miesiącu życia dziecko używa już kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych i rozumie kilka dwusylabowych. Biega krzycząc 'co to?' Musicie uzbroić się w cierpliwość i spokojnie odpowiadać na jego pytania. To co dla Was oczywiste dla Waszego maluszka jest wielką zagadką.

U 17-miesięcznego dziecka pojawia się poczucie humoru. Proste żarty potrafią wywołać u niego salwy śmiechu, a żeby uszczęśliwić malucha wystarczy np. nazwać ucho noskiem.

 

Rozwój fizyczny - nowe umiejętności

Szkrab uczy się teraz nowych sztuczek. Umie naśladować zwierzątka, zwinąć język w rulonik i jest wręcz zachwycony, gdy może być w centrum uwagi. Uwielbia być podziwiany.

Jest też coraz silniejszy i bardziej ruchliwy. Lubi wspinać się na schody, łóżko i wszystko to na co może wchodzić i schodzić. Upewnijcie się, czy meble w Waszym domu są stabilne i czy wspinający się maluch nie przewróci ich na siebie.

Właśnie teraz u Waszego dziecka intensywnie rozwija się mała i duża motoryka, a także doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zachęcajcie je do nowych zabaw i ćwiczcie z nim.

 

Rozwój społeczny - bunt dwulatka

Wasze dziecko pielęgnuje swą odrębność i chce być niezależne. U Waszego prawie półtorarocznego dziecka pojawia się bunt dwulatka. Dla malucha 'Nie' oznacza, że może mieć własne zdanie, Zauważa też, że gdy rodzicom na czymś zależy, a on odmówi (np. zjedzenia obiadu) to stają się drażliwi, ale i poświęcają mu zdecydowanie więcej czasu. Z coraz większą śmiałością szkrab wykorzystuje swoją nową umiejętność.

Wasza reakcja na negację powinna być więc spokojna, aby maluch poczuł, że mimo, że liczycie się z jego zdaniem to jego sprzeciw nie jest decydujący.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotykając się z rodzicielską stanowczością maluch wpadnie w furię. Będzie płakać, tupać, gryźć i rzucać się na podłogę. Dzieję się tak dlatego, że maluch odkrył, że jego wpływy są ograniczone i nie o wszystkim może decydować, a to nie jest już takie fajne jak rządzenie.

 

Zabawa półrocznego dziecka

17-miesięczne dziecko nadal bawi się obok innych dzieci, a nie razem z nimi. Od samych kolegów bardziej interesujące są ich zabawki i niestety to one są główną przyczyna konfliktów wśród dzieci.

Warto maluchom już w tym wieku pokazywać, że trzeba się dzielić tym co mamy, bawić razem, prosić o coś i przepraszać jeśli komuś zrobi się krzywdę.

Półtoraroczne dziecko zaczyna odczuwać sympatię i niechęć do różnych osób. Postarajcie się urozmaicić mu życie towarzyskie, opowiadajcie o znajomych mu osobach, oglądajcie zdjęcia. Wprowadźcie go w życie społeczne.

 

Rada na ten miesiąc

  • Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, czy woli zupę pomidorową, czy rosół.
  • Pamiętajcie, że dziecko na tym etapie życia bardzo potrzebuje pochwał.
  • Uczcie dziecko panowania nad swoimi emocjami.
  • Nie przejmujcie się, jeśli maluch ma mniejszy apetyt. Nie zmuszajcie do jedzenia.
  • Weźcie głęboki oddech i uzbroicie się w cierpliwość. Bunt dwulatka kiedyś minie, a Wasze dziecko wyrośnie z tego trudnego okresu.

 


 

* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © Monkey Busines

Komentarze
Dodaj komentarz
Marzec 16, 2018
mój syn ma prawie 17 miesięcy i już stanowczo wie czego chce, w jedzeniu jest wybredny i nawet jeśli zapropouje mu zupę której nie lubi badz np ziemniaki zapiekane z kurczakiem gotowanym to nie zje jeśli zaproponuje mu rybę bądź kurczaka smarzonego z ziemniakami gotowanymi to zje i to też w zależności od humoru... I ataki złości ze względu że czegoś mu niepozwole pojawiły się jak miał 15 miesięcy....wtedy odkrylismy że bardzo negatywnie reaguje na słowo nie: tupanie płakanie często wymuszone bez łez, stukanie głowa o cokolwiek co ciężko sama znosilam ale już troszkę wyrósł z obijania głowy chyba zauważył że później go boli ale ataki histerii dziecięcej dalej są jeśli czegoś chce i nie dostaje i na magiczne słowo nie.. Dalej karmię go piersią w nocy rano i wieczorem , z tym ze od kilku dni nie budzi się o 1 wszej nad ranem na karmienie :) po prawie 17stu miesiącach... Ale zobaczymy czy to na stałe Już zostanie...
Styczeń 21, 2018
Mój syn ma skończone 16 m-cy i cały dzień (nie przesadzam) krzyczy. Nie potrafi jeszcze nic powiedzieć, ale ryk jaki z siebie wydaje przypomina małego tarzana.
Głowa nam pęka, a on krzykiem reaguje w każdej sytuacji. Jak czegoś chce, jak nie chce, jak się cieszy, jak chce zmienić pieluche, w sklepie, w kąpieli, rano i wieczorem. Tylko jak śpi i coś pije jest cicho.
Tak się komunikuje. Jeśli po tym okresie czeka mnie bunt dwulatka, to ja wyląduje w psychiatryku...
Nie zgadzam się z poradami wyżej. Moje dziecko nie umie wybierać (jeszcze) a literatura wychowawcza mówi, że dawanie tak małemu dziecku wyboru stawia go w sytuacji strsującej i często przerasta.
Dziecko powinno się uczyć, że mama teraz wie co jest dla niego lepsze, a wybór należy zostawić na późniejsze lata, gdy maluch będzie sobie zdawał sprawę z konsekwencji swojego działania.
Poza tym każde dziecko rozwija się swoim tokiem, a chłopcy w stosunku do dziewczynek zostają chwilowo w tyle.
Październik 3, 2016
My jakoś nie mamy jeszcze buntu 2 latka a mała ma 16 miesięcy. Oby jej to zostało ale jest grzeczna jak aniołek porostu dziecka nie ma. Nawet potrafi minąć dzień bez żadnego marudzenia.
Lipiec 2, 2016
rada na ten miesiąc" Dajcie maluchowi możliwość wyboru. Niech zdecyduje, czy woli zupę pomidorową, czy rosół"???
a może ogórkowa? kto to pisze???