Rozwój dwulatka

Wybierz miesiąc życia dziecka

23. miesiąc życia

Choć mama i tata nadal są najfajniejsi to maluch zaczyna interesować się innymi ludźmi. W 22 miesiącu życia Waszego malucha rozpierała energia. Teraz smyk potrafi na chwilę się uspokoić (ale tylko nieco). Z zaciekawieniem obserwuje także inne dzieci. Jest już gotowy, aby uczestniczyć w zajęciach w grupach.

 

23msc_550

 

Dwulatek uwielbia zajęcia rytmiczne, czy plastyczne. Taka forma spędzania czasu przygotowuje dziecko do przebywania z rówieśnikami. W zajęciach dzieci biorą udział wraz ze swoimi opiekunami, czują się bezpieczne i z wielkim zaangażowaniem uczą się nowych zabaw, piosenek, wierszyków czy tańców.

 

Rozwój intelektualny

Właśnie teraz maluch zwiększa zasób słów do około 300. Jeśli Wasz malec jeszcze nie mówi nie ma powodu do niepokoju. Na rozwój mowy wpływa bardzo wiele czynników: płeć, genetyka, temperament. Wiele dwulatków tak dobrze umie komunikować się nie mówiąc, że nie widzą potrzeby zmieniania tego.

Mówiące dzieci zaczynają nadawać imiona swoim zabawkom oraz pytać 'co to?' i 'dlaczego?'. Pamiętajcie, aby ze stoickim spokojem odpowiadać im na pytania.

Rozwój fizyczny

Dwuletnie dziecko pasjonuje się układankami, lubi układać puzzle i budować z klocków. Ogromną przyjemność sprawiają mu wszelkie zajęcia twórcze.

Dwulatek potrafi też biegle, samodzielnie jeść. Dzielnie operuje sztućcami, a że posiłki nie są już takie fascynujące jak podczas nauki jedzenia zaczyna wybrzydzać. Może nie podobać mu się kolor talerza lub nie smakować ulubiona potrawa.

 

Rozwój społeczny - samodzielność

Dwuletnie dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne. Jest z tego powodu bardzo dumne i na każdym kroku chce tą niezależność eksponować. Musicie wspólnie wypracować system kompromisów, niech maluszek wybierze np. talerz na którym chce zjeść obiadek.

Maluszek bardziej niż kiedykolwiek dotychczas interesuje się zwierzakami. Zabierzcie go na wycieczkę do zoo, pokazujcie owady i ptaki, które siadają na balkonie. Starajcie się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Warto także odwiedzić rodzinę na wsi.

Wybuchy furii zaczynają być coraz rzadsze. Maluch zauważył bowiem, że ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców i histerią niczego nie osiągnie.

 

Rada na ten miesiąc

Nie denerwujcie się jeśli Wasze dwuletnie dziecko jeszcze nie mówi lub nie siusia do nocnik. Nie porównujcie go z dziećmi sąsiadów. Nigdy nie zawstydzajcie malucha, gdy czegoś nie potrafi zrobić. Natomiast wspierajcie i chwalcie za każde nawet najmniejsze postępy.

 


* Należy mieć na uwadze, że każde dziecko rozwija się w indywidualny sposób. Umiejętności przypisane odpowiedniemu wiekowi są jedynie statystyczną średnią, która niekoniecznie musi pokrywać się z umiejętnościami Twojego dziecka.

Zdjęcie: Fotolia © Dmitry Ersler

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.