Data publikacji:

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy, co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
ból w dole brzucha w 3 trymestrze ciąży

Trymestry ciąży – charakterystyka

Poruszając temat ciąży i trymestrów, należy w pierwszej kolejności przybliżyć, czym są te trymestry i jaki obszar czasu trwania ciąży obejmują. Niektórzy mówiąc o ciąży, posługują się miesiącami, inni, bardziej dokładni, tygodniami, a jeszcze inni trymestrami, które dzielą czas trwania ciąży na trzy części. Pierwszy z nich rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13. tygodnia, czyli około 3 miesiące. W tym czasie powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne, zatem jest on kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Drugi trymestr obejmuje czas trwania ciąży od 14. tygodnia ciąży do 26. tygodnia. W danym okresie narządy wewnętrzne dziecka już pracują, uczy się ono spać, słyszy dźwięki, zaczyna rozpoznawać smaki oraz staje się wrażliwe na temperaturę. Charakterystyczne dla danego trymestru są kopnięcia i częsty ruch dziecka, a także przyszli rodzice mogą poznać płeć swojej pociechy. Z kolei trzeci trymestr rozpoczyna się 27. tygodnia ciąży i trwa do momentu porodu. W tym czasie dziecko rośnie do sporych rozmiarów, co jest spowodowane jego intensywnym rozwojem. Następuje wzrost objętości narządów wewnętrznych oraz mózgu, a także ogólne rośnięcie i przybranie na wadze.

Ból podbrzusza w ciąży – przyczyny

Ból brzucha w ciąży jest częstą dolegliwością. Może być on związany z niestrawnością, bólem żołądka, niewłaściwą pracą jelit itp., tak jak u każdego innego człowieka. Kobiety w ciąży często panikują, gdy doświadczą bólu podbrzusza nieznanego pochodzenia. Nie ma co się zresztą dziwić, gdyż chodzi tu o zdrowie i życie dziecka, które dana kobieta nosi pod sercem. Zatem ból brzucha i podbrzusza w ciąży nie jest od razu powodem do niepokoju, jednak nie wyklucza poważnych komplikacji związanych z ciążą, dlatego najlepiej z danymi dolegliwościami bólowymi udać się do ginekologa, który wykluczy możliwe nieprawidłowości. Głównymi objawami towarzyszącymi bólowi podbrzusza, kwalifikującymi się do niezwłocznej wizyty u lekarza, są: krwawienie, ból podczas oddawania moczu, zawroty głowy, nudności i wymioty, znaczne osłabienie organizmu, gorączka oraz intensywne upławy.
Dlaczego jednak dochodzi do dolegliwości bólowych podbrzusza w trakcie ciąży? Przyczyn może być wiele. Głównym powodem jest rozciąganie się macicy (znajdującej się właśnie w obszarze podbrzusza), która podczas ciąży znacznie zwiększa swoją objętość, aby zmieścić w niej rozwijające się i rosnące dziecko, a tym samym uciska sąsiadujące narządy wewnętrzne. Taki ból może kojarzyć się kobietom z bólem brzucha jak podczas okresu i nie jest on powodem do paniki, gdyż jest całkowicie normalny. Dodatkowymi jednostkami bólowymi mogą okazać się więzadła, które podtrzymują macicę, a ich ból może ukazywać się po obu stronach podbrzusza bądź w okolicach pachwin.
Oprócz klasycznych dolegliwości bólowych podbrzusza, które są nieuniknioną częścią ciąży, wyróżnia się przyczyny, które są niebezpieczne i mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i matki. Są nimi między innymi: poronienie, występowanie ciąży pozamacicznej, wczesne rozpoczęcie porodu, stan przedrzucawkowy oraz inne nieprawidłowości w trakcie ciąży.

Ból w dole brzucha w 3 trymestrze ciąży

W 3 trymestrze ciąży dolegliwości bóle podbrzusza są zazwyczaj związane z dalszym przygotowaniem organizmu do porodu, czyli rozrastaniem się macicy i więzadeł, które muszą pomieścić już dziecko sporych rozmiarów. Inną z przyczyn bólu podbrzusza może być oczywiście zbliżający się poród, a dokładniej skurcze przepowiadające. Kiedy odróżnić dane bóle? Najlepiej skupić się na znakach, które daje organizm, gdyż zbliżając się do porodu, nie tylko macica zmienia swoją objętość, ale także pojawiają się inne objawy. Podstawowymi objawami zbliżającego się porodu są również: obniżenie się brzucha, łatwość w oddychaniu matki, parcie na pęcherz, odejście czopa śluzowego i wód płodowych.
Dolegliwości bólowe związane ze skurczami przepowiadającymi są już bardzo silne. Charakteryzują się dużą bolesnością, uniemożliwiającą nieraz normalne funkcjonowanie. Występują w postaci kłującego bólu w okolicach brzucha, podbrzusza, a im bliżej porodu, tym są częstsze i mocniejsze.

Inne dolegliwości w 3 trymestrze ciąży

Oprócz najbardziej powszechnego bólu w podbrzuszu wyróżnia się następujące dolegliwości towarzyszące trzeciemu trymestrowi ciąży:
  • popuszczanie moczu i uczucie parcia na pęcherz – spowodowane znacznym rozrostem macicy, która zajmuje coraz więcej miejsca, a zatem napiera na pobliskie narządy wewnętrzne;
  • zgaga – objawiająca się piekącym uczuciem w gardle i przełyku;
  • ból pleców – jest nieodłączną przypadłością kobiet w ciąży. Muszą one dźwigać ciężki brzuch, a tym samym, aby sobie „pomóc”, wyginają dolny odcinek kręgosłupa, powodując jego przeciążenie;
  • zadyszka, szybsze męczenie się – dane dolegliwości spowodowane są uciskiem macicy na przeponę, co powoduje znacznie cięższe oddychanie.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka