Data modyfikacji:

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
chrypka u niemowlaka

Chrypka - co to jest? Co oznacza?

Chrypka u małych dzieci to objaw, który często towarzyszy infekcji dróg oddechowych. Może przebiegać jako samodzielny objaw, ale najczęściej towarzyszy jej podwyższona temperatura ciała, kaszel, nieżyt nosa i ogólne osłabienie maluszka. Co ważne, chrypka może też występować u dzieci z alergią, dlatego alergię warto wykluczyć już na samym początku szukania przyczyny tego uciążliwego objawu.

Chrypka u niemowląt - przyczyny:
  • nadużywanie fałdów głosowych i krtani, czyli głośne i długotrwałe krzyczenie oraz płacz (nadmierne mówienie u starszych dzieci),
  • podrażnienie krtani i fałdów głosowych na skutek uporczywego kaszlu ub chrząkania,
  • astma oskrzelowa,
  • alergia wziewna,
  • refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku),
  • nabyte zmiany w obrębie fałdów głosowych,
  • wady wrodzone krtani i fałdów głosowych,
  • guzy lub inne zmiany powodujące ucisk nerwu krtaniowego wstecznego,
  • niedoczynność tarczycy,
  • przyczyny psychogenne.

Chrypka u niemowlęcia - jak przebiega?

Chrypka to jedynie jeden z objawów infekcji dróg oddechowych, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli się pojawi. Może pojawić się nagle. Wtedy towarzyszy jej często gorączka, katar i kaszel, ale może też pojawić się później, np. w wyniku przewlekłego zapalenia gardła czy krtani.

Wystąpienie chrypki przeważnie nie wiąże się z innymi, poważnymi objawami, ale należy bacznie obserwować maluszka, ponieważ nawet zwykła gorączka może być groźna dla jego zdrowia i życia.

Jeśli chrypka pojawia się u dziecka w nocy i towarzyszy jej świszczący oddech dziecka, można podejrzewać, że przyczyną chrypki jest zapalenie krtani (podgłośniowe zapalenie krtani u niemowlęcia) na tle wirusowym.

Chrypka u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Najlepiej od razu. Chrypka nie jest oczywiście objawem, który sam w sobie zagraża życiu i zdrowiu, ale warto skonsultować się (np. telefonicznie) z pediatrą.

Jeśli zauważysz, że oprócz chrypki dziecko ma świszczący oddech, trudności z oddychaniem, zasinienie języka i dziąseł, koniecznie od razu skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym. Życie dziecka może być wówczas zagrożone, dlatego należy działać szybko.

Chrypka u dziecka - jak leczyć?

Leczenie chrypki u dziecka należy rozpocząć od ustalenia przyczyny która wywołuje objawy z górnych dróg oddechowych. Niezbędna będzie wizyta u pediatry lub laryngologa. Specjalista zbada maluszka i przeprowadzi z tobą wywiad, który ma na celu precyzyjne zawężenie listy przyczyn chrypki.

Terapia może polegać po prostu na nawilżaniu jamy ustnej niemowlęcia za pomocą zwykłej wody lub odpowiednich preparatów, które dostaniesz w aptece bez recepty. Takie produkty mają zazwyczaj działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i nierzadko także przeciwwirusowe.

Lekarz może zalecić także domowe inhalacje w celu nawilżenia gardła, ale też podanie preparatów przeciwalergicznych (jeśli przyczyną chrypki jest alergia) lub innych leków, które spowodują zniknięcie lub złagodzenie objawu, jakim jest chrypka.

Inhalacje należy przeprowadzać najlepiej za pomocą specjalnych inhalatorów z maską dostosowaną do małej główki dziecka. Upewnij się przed zakupem, że produkt nadaje się do przeprowadzania inhalacji niemowlęcia w warunkach domowych.
Chrypce towarzyszy gorączka? Porozmawiaj z pediatrą na temat stosowania leków przeciwgorączkowych dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Dobrym pomysłem może być zastosowanie paracetamolu w sprayu, który należy rozpylić w jamie ustnej niemowlęcia. Skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą i upewnij się, że wybrany przez ciebie produkt jest przeznaczony dla niemowląt.
Specjalista musi wykluczyć też refluks, który także może przebiegać z chrypką. W celu wykluczenia refluksu wśród możliwych przyczyn chrypki wykonuje się zazwyczaj pH-metrię całodobową, której wyniki pozwalają na jednoznaczne wykluczenie schorzenia. Badanie wykonuje się u dzieci, u których oprócz chrypki zauważa się także przewlekły kaszel, trudności z połykaniem i częste ulewanie się pokarmu. Leczenie refluksu polega zazwyczaj na stosowaniu leków neutralizujących działanie kwasu solnego.

Chrypka u niemowlaka - domowe sposoby

  • Korzystaj z nawilżaczy powietrza w pokoju, w którym dziecko przebywa najczęściej w ciągu dnia.
  • Dbaj o prawidłowe nawodnienie niemowlęcia. Podawaj mu do picia mleko lub wodę przynajmniej co kilka godzin, a w okresie aktywności dziecka nawet co kilka-kilkanaście minut. Dzięki temu błony śluzowej zostaną odpowiednio nawilżone.
  • Staraj się, jeśli to możliwe, ograniczyć płacz dziecka i jego krzyki. Reaguj od razu, gdy tylko usłyszysz, że maluszek jest niespokojny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego nie rób niczego na siłę.
  • Stosuj preparaty łagodzące śluzówkę gardła z apteki przeznaczone dla dzieci w określonym wieku.
Pamiętaj! Nie podawaj dziecku żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Zwróć też uwagę, czy dany preparat dla dziecka jest przeznaczony dla niemowląt.
Autorka: Natalia Ciszewska

Chrypka u niemowlaka - najczęściej zadawane pytania

Czy chrypka u niemowlaka jest poważna?
Chrypka u niemowlaka może być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak zapalenie oskrzeli lub astma. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i uzyskania odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy chrypki u niemowlaka?
Objawy chrypki u niemowlaka mogą obejmować trudności w oddychaniu, kaszel, duszność, trudności w połykaniu, problemy z karmieniem oraz niepokój.

Jakie środki zapobiegawcze mogą pomóc uniknąć chrypki u niemowlaka?
Aby uniknąć chrypki u niemowlaka, ważne jest utrzymywanie czystości powietrza w miejscu zamieszkania, unikanie kontaktu z alergenami oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach.