Data publikacji:

Zachcianki w ciąży

Autor: Maria Szadkowska

Do dziś zachcianki w ciąży są niekłamanym fenomenem. Dieta kobiety w stanie błogosławionym, według wielu opinii krążących w społeczeństwie, opiera się na śledziach i korniszonkach zagryzanych od czasu do czasu czekoladą. Czy naprawdę kaprysy są jednym objawów ciąży, jak często występują i co oznaczają w praktyce?

zachcianki-550x350

 

Skąd biorą się zachcianki?

Słynne zachcianki pojawiają się na początku ciąży i trwają zazwyczaj do końca pierwszego trymestru. Nie występują u wszystkich kobiet, więc jeżeli nie doświadczyłaś czegoś takiego, nie przejmuj się. Hormony wydzielane przez organizm ciężarnej, powodują, że możemy odczuwać wstręt do niektórych pokarmów. Inne znowu, wywołają nieodpartą pokusę spożywania ich w zatrważającej ilości.


Wzbogacanie pokarmu ciężarnej, czyli zachcianki coś nam mówią

Mądrość organizmu ludzkiego sprawia, że często sam wskazuje, czego mu brak. Nietypowe zachcianki zazwyczaj dotyczą dość skrajnych „smaków”. Kiszona kapusta czy ogórki małosolne, mogą oznaczać brak witaminy C. Wzmożona ochota na magnez powoduje, że cieknie nam ślinka na widok czekolady, orzechów czy szpinaku. Słynne śledzie to niedobór potasu i fosforu, owoce i czerwone warzywa, natomiast, związane są z beta karotenem.


Zdrowie przede wszystkim – pamiętaj o zbilansowanej diecie

Bezkrytyczne uleganie wszystkim kaprysom nie jest oczywiście najlepszym pomysłem. Tłumaczenie zjedzenia litra lodów czekoladowych ciążą, nie jest dobre. Należy zawsze pamiętać o zbilansowanej diecie. Przejadanie się i niezdrowy tryb życia nie są przecież korzystne ani dla Ciebie ani dla dziecka. Co więcej warto zamienić słodycze na zdrowe odpowiedniki takie jak suszone owoce czy orzechy.


Zasadniczo zdarza się niechęć do niektórych składników diety, dotychczas spożywanych w znacznych ilościach. Kawa, herbata, papierosy bądź alkohol wywołują u Ciebie mdłości? To bardzo pozytywny aspekt ciążowych zachcianek i mądrość Twojego ciała. Wszystkie one mogą być bardzo niekorzystne dla Twojego maleństwa. Palenie lub picie alkoholu w ciąży skutkuje bowiem, licznymi problemami zdrowotnymi u dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Ariwasabi


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.