Data modyfikacji:

Dziecko w brzuchu – rozwój i zabawy płodu

Autor: Patrycja Wrotek

Dzieci potrzebują różnorodnych bodźców, to wiemy. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta reguła obowiązuje także w trakcie ciąży i dotyczy nawet rozwoju płodu? Malec w brzuchu mamy spędza sporo czasu, i nie jest to jakby się wydawało tylko rośnięcie, czy czekanie na udoskonalenie się wszystkich układów wewnętrznych dziecka. Nie jest to też nieustające „obijanie się” o ciasne ścianki brzucha mamy. Pobyt w brzuchu to dla dziecka przede wszystkim ciężka nauka również podczas zabawy. Co zatem taki maluch może robić w brzuchu, czego się uczy zanim przyjdzie na świat?

 

Oglądając dziecko podczas badania USG możemy się dowiedzieć


Dziś, dzięki odkryciom psychologii prenatalnej i możliwością współczesnej diagnostyki wiemy dużo więcej. Np. to, że dziecko w brzuchu mamy bardzo dużo potrafi. Ssie kciuk, fika koziołki, kopie, słowem nieźle dokazuje. Ale to jeszcze nie wszystko: maluch widzi, słyszy i czeka na sygnały z otoczenia.

 

Pępowina - „pierwsza zabawka”

Z pewnością nie ma możliwości podania maluszkowi będącemu jeszcze w brzuchu mamy grzechotki, ale natura sama zadbała o „zabawki” dla malca. Przede wszystkim taką zabawką jest pępowina. Dziecko ćwiczy na niej chwytanie, huśta się, robi salta, odbija się od ścian macicy ale również trenuje zmysł dotyku. Zabawką dla dziecka są także jego nóżki, rączki, własna twarz. Codziennie ich dotyka i bawi się nimi.

 

 

Czas z mamą, tatą, siostrą, bratem?

Od około 20. tygodnia ciąży dziecko w brzuchu słyszy bicie serca mamy, ale również jej głos i dźwięki płynące z zewnątrz. Warto to wykorzystać i rozmawiać z maluszkiem. Wiele mam już na tym etapie zaczyna dziecku czytać, bądź opowiadać bajki. Zarówno obserwacje mam, jak i badania naukowe pokazują, że dziecko podczas takiej lektury się uspokaja i naprawdę słucha (szczególnie w 3. trymestrze). Poza tym bajka wywołuje w Tobie emocje, które docierają również do maleństwa.

Mama może również zachęcić malca do zabaw ruchowych, a tym samym wspomagać rozwój płodu. Kiedy czujesz, że dziecko nie śpi możesz lekko dotknąć brzucha i poczekać na odpowiedź ze strony maleństwa, po chwili kolejny Twój ruch i kolej na maluszka. Zobaczysz jak szybko i chętnie złapie o co chodzi w tej zabawie i będzie Ci odpowiadał. Modyfikacją tej zabawy będzie szeptanie do brzucha po każdym kopnięciu. Tego typu "rozmowy z brzuszkiem" to również świetny pomysł na złapanie kontaktu z tatą lub starszym rodzeństwem.

 

Jeśli chcesz dziecku podarować trochę przyjemności, zacznij się śmiać. Nie chodzi tu jedynie o pozytywne emocje związane ze śmiechem. Gdy chichoczesz trzęsie się całe Twoje ciało i brzuch, a schowany w nim maluch skacze jakby na trampolinie.

 


Muzyka z zewnątrz

Kiedy słucha jej mama, słyszy ją także dziecko w brzuchu. Muzyka w ciąży bardzo dobrze wpływa na malucha. Lubi on przede wszystkim melodie spokojne, relaksujące. To dlatego, że przy takich dźwiękach Ty się rozluźniasz i odprężasz, a on robi to samo. Jeśli lubisz muzykę poważną, słuchaj Mozarta – badania naukowe potwierdziły, że ma ona znakomity wpływ na kształtowanie się mózgu maleństwa. Jeśli nie jesteś fanką klasyki, nic nie szkodzi. Słuchaj tego co lubisz, byle by nie było ostro i głośno.

 

Zabawy z bliźniakiem

Ta opcja zarezerwowana jest jedynie dla wąskiego grona dzieci z ciąż mnogich. Bliźnięta są bardzo częstym obiektem zainteresowań naukowców, stąd też wiadomo, że niemal wszystkie etapy rozwoju ciąży przeżywane są przez maluchy wspólnie. Zdaniem naukowców wrażliwość na dotyk pojawia się już w 8. tygodniu, a w 11. tygodniu dzieci mają wykształcony zmysł dotyku w dłoniach. Od tego też czasu zaczynają się wspólne harce bliźniąt. Podczas badań USG zauważono, że lubią one dotykać się, popychać, całować czy też chwytać za ręce. W razie zagrożenia (np. podczas pobierania wód płodowych do badań) wtulają się w siebie nawzajem, bądź też kiedy są starsze, chwytają się za ręce.

 

Jak widać sposobów na spędzanie czasu w brzuchu mamy jest sporo. Nie ma się więc co martwić, malec z pewnością się tam nie nudzi ;).

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Sven Bähren


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Bardzo fajny artykuł!
13-07-2016
Ocena:
Gdy Urodzenie Maciek Jak Urodzenie ToGotowe
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.