Data modyfikacji:

Poronienie a kolejna ciąża – jak pokonać strach?

Autor: Anna Kozioł

Kiedy można zacząć starać się o dziecko po poronieniu? Jest wiele czynników, które o tym decydują. Lekarze zwykle twierdzą, że jeśli poronienie nie wymagało interwencji medycznej, w ciążę można zajść już podczas kolejnej owulacji. Natomiast po łyżeczkowaniu czy kuracji farmakologicznej należy odczekać od 3 do kilkunastu miesięcy. Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne.

kiedy w ciążę po poronieniu

 

 

 

Jakie są przyczyny poronień?

Samoistne poronienia występują o wiele częściej niż nam się wydaje - dotyczą od 15 do 20 % ciąż. Połowa z nich ma miejsce tak wcześnie, że matka nie jest w stanie nawet tego zauważyć, a krwawienie bierze za spóźnioną miesiączkę. Przyczyny przedwczesnych porodów mogą być różne, ale najczęściej (ponad połowa przypadków) są nimi wady rozwojowe płodu. W tych przypadkach występuje naturalny mechanizm biologiczny. Płód nie może się prawidłowo rozwijać ze względu na zaburzenia chromosomowe bądź czynniki zewnętrzne, takie jak zatrucia, i po prostu obumiera.

Samoistne poronienia, w przypadku których nie było konieczności łyżeczkowania czy innego rodzaju interwencji medycznej nie stanowią przeszkody przy staraniu się o kolejne dziecko. Organizm kobiety zwykle sam reguluje takie przypadki. Dochodzi do złuszczenia wyściółki macicy, organizm dostaje sygnał, że ciąży nie ma i dochodzi do kolejnej owulacji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia i organizm jest w dobrej kondycji, ciążą ma duże szanse się utrzymać. Większość poronień samoistnych to wynik przykrej statystyki nie stanowi przeszkody w kolejnych ciążach

Innym powodem poronienia mogą być przyczyny leżące po stronie matki. W tym przypadku wszelkie wady macicy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia czynności tarczycy, a także używki i stres będą najczęstszymi z nich. Jeśli przyszła mama wraz z lekarzem prowadzącym ustali, co mogło być przyczyną utraty ciąży, powinna w pierwszej kolejności zająć się przyczyną. W przypadku usunięcia schorzenia, można starać się o kolejną ciążę. Nierzadko utrzymanie ciąży jest możliwe przy prowadzeniu jakiejś kuracji towarzyszącej ciąży.

 


Poronienie a kolejna ciąża

Po tak bolesnej stracie potrzebne jest wsparcie.  Wiele niedoszłych mam odnajduje je wśród innych kobiet, które przeżyły poronienie. Rozmawiają na forach internetowych lub grupach wsparcia. Ważne jest, by nie obwiniać się za to, co się stało i nie zapominać o partnerze, który także ciężko przeżywa tą sytuację i dodatkowo martwi się o ukochaną. Trzeba dać sobie czas i niczego nie przyspieszać.

Kolejna ciąża może być dobrym lekarstwem na żałobę. Dla wielu par decyzja o następnej próbie jest ogromnie trudna - przerażająca - przyszli rodzice boją się znów stracić maleństwo i przeżyć takie samo cierpienie. Mają do tego prawo. Gdy przyjdzie odpowiedni czas, spróbują ponownie.

 

Kiedy czas na kolejną ciążę?

Na to pytanie inaczej odpowie ginekolog, a inaczej psycholog. Choć zajście w ciążę możliwe jest praktycznie od razu - od czasu pierwszej miesiączki, lekarze najczęściej zalecają odczekać kilka miesięcy. Jest to czas na obserwacje i badania - trzeba sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo, znaleźć przyczynę. Długość tego okresu zależy też od tego, w którym tygodniu doszło to poronienia i czy było ono pierwszym, czy może kolejnym. Inną sprawą jest kwestia psychiki - większość par gotowa jest najwcześniej pół roku po poronieniu, a i wtedy pojawiają się lęki. Nie da się ukryć, że strach po takim przeżyciu jest nieunikniony, jednak nie może nas paraliżować. Należy pamiętać, że poronienia dotyczą wielu ciąż i nie można obawiać się kolejnych prób. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, należy realizować swoje marzenia o maluszku.

 

 

 

Przeczytaj również:

Depresja ciążowa może dopaść każdą z nas >>


Autor

Anna Kozioł

Psycholog dziecięcy. Fundacja Synapsis.

Komentarze
18-10-2018
Ocena:
Nie jest to łatwe, ale jeżeli ma się wsparcie partnera to razem da się przez to przejść.
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.