Data modyfikacji:

Zachować wspomnienia z okresu ciąży

Autor: Magdalena Szewczyk

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży szaleje ze szczęścia albo płacze ze strachu. Niektóre z nas chcą jak najszybciej zapomnieć o wielkim brzuchu, zgadze i boleściach kręgosłupa. Inne, wręcz przeciwnie, skrupulatnie notują ważne momenty i dokumentują każdy etap ciąży. Jakie są najlepsze metody na zachowanie tych niezwykłych chwil w naszej pamięci?

 

pamiątkowe zdjęcia z ciąży

 

Pamiątka nr 1! Magiczne dwie kreski

Najważniejsze, aby zachować pierwszą rzecz, która potwierdziła, że oczekujemy bobasa. Test ciążowy kupiony po kryjomu, samotnie lub wspólnie z partnerem, warty kilka, kilkanaście złoty, ale mentalnie, dla rodzica - bezcenny. Mimo, że po dłuższym czasie dwie kreseczki mogą zniknąć, warto go zatrzymać. Moja znajoma trzyma prawie 7 lat i jak na razie kreski nawet trochę nie zblakły.


Dobrym sposobem przechowywania takich drobiazgów jest założenie pudełka, w którym zatrzymamy na zawsze nie tylko test ciążowy, ale również pierwsze skarpetki, body, buciki, pieluszkę, zdjęcia i nagrania z USG oraz opaskę szpitalną.

 

Pamiątka nr 2! Wspomnienia z czasu ciąży

Ciąża to okres, kiedy kobiece hormony dają się mocno we znaki. Często pozytywnie, ale również i negatywnie. Nieraz przyszła mama przeżywa rozterki, radość, smutek i strach jednocześnie. W takich chwilach dla oczyszczenia się i odstresowania wystarczy zwykła kartka, zeszyt lub internetowy blog. Pamiętnik, obojętnie w jakiej formie pisany, może stać się najważniejszą pamiątką. Pamiętnik warto kontynuować po urodzeniu dziecka, Doskonale zachowa wszystkie emocje i myśli, a tych pojawi się sporo szczególnie po urodzeniu maleństwa.


Ostatnio wiele kobiet decyduje się na założenie bloga, dzięki któremu z innymi mamami dzieli się spostrzeżeniami, radami i wątpliwościami. Czy to dobry pomysł? Ja uważam, że tak o ile zapisy stricte osobiste zostawimy tylko dla siebie. Specjalny zeszyt, kalendarz z hasłami pisanymi każdego dnia po wielu latach może okazać się trwalszy i bardziej wzruszający. Internetowy pamiętnik to ryzyko, że w niewyjaśnionych okolicznościach może zniknąć bezpowrotnie.

 


Pamiątka nr 3! Zdjęcia brzuszka

Kiedyś trzeba było mieć dobry aparat, dzisiaj wystarczy niezły telefon komórkowy. W każdej chwili i w szybki sposób możemy mieć pamiątkę na całe życie. Zdjęcia to najlepszy sposób na zachowanie pięknych chwil z okresu ciąży. Niektóre mamy, nie mając nawet jeszcze zarysu powiększonego brzucha robią sobie masę zdjęć w różnych pozach. Co najważniejsze, zdjęcia można robić samodzielnie chociażby „cykając” swoje odbicie w lustrze. Oczywiście najbardziej lubiane fotografie to te, na których już widać brzuszek.


Jeśli będziesz miała szczęście może uda Ci się zarejestrować coś naprawdę magicznego: mocne kopnięcie albo odznaczający się przez brzuch nosek. Warto też wyjąć aparat, kiedy kompletujemy wyprawkę, składamy łóżeczko lub urządzamy pokoik.

 

A może profesjonalna sesja zdjęciowa z brzuszkiem

Obecnie trwa moda także na zdjęcia nie tylko spontaniczne, ale też w pełni zaaranżowane. Sesje fotograficzne u fotografa stają się coraz bardziej popularne. Warto o nich pomyśleć szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy dzidziusia w brzuszku coraz wyraźniej widać. Taka usługa, choć nie jest najtańsza (koszt to ok. kilkaset złotych), bez wątpienia stanowi wspaniałą pamiątkę na lata.

 

Pamiątka nr 4! Gipsowy odlew

Nowym pomysłem, który coraz częściej chwyta przyszłe mamy za serce jest zrobienie gipsowego odlewu ciążowego brzuszka. W tym celu biust i brzuch kobiety pokrywany jest bandażem, a następnie gipsem. W wyniku tego otrzymuje się formę, która jest szlifowana i na specjalne życzenie malowana. Odlew gipsowy brzucha można wykonać w dedykowanych pracowniach artystycznych lub samodzielnie. Gotowe zestawy kosztują ok. 50zł, odlew profesjonalny ok. 200zł.

Wspomnienia, te dobre i te gorsze z okresu ciąży naprawdę warto utrwalać i zachować na dłużej. Magiczne dziewięć miesięcy szybko mija, a za kilka lat, kiedy nasza pamięć o ciąży będzie blaknąć, a dziecko coraz częściej zadawać pytania, zachowane pamiątki okażą się jak znalazł :)

 

Zdjęcie: Fotolia All right reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
16-11-2018
Ocena:
Bardzo fajne pomysły. Dziękuję!
czym smarować brzuch w ciąży

Czym smarować brzuch w ciąży? Poradnik 

2024-03-15
To normalne, że w trakcie ciąży kobietom zależy nie tylko na zdrowym rozwoju dziecka, ale również na utrzymaniu elastyczności skóry i zapobieganiu rozstępom na brzuchu. Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry brzucha może być kluczowy w osiągnięciu tego celu. Sprawdź, czym smarować brzuch w ciąży i jak dbać o siebie w tym szczególnym czasie. 
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.