Data publikacji:

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one obejmują cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
Pregnant woman full of pain

Bóle porodowe krzyżowe – jak wyglądają?

Klasyczne bóle porodowe obejmują podbrzusze oraz brzuch. Pojawiają się one w chwilach skurczu – wówczas brzuch staje się twardy, a kobieta odczuwa intensywny ból. Gdy akcja porodowa się zbliża, bóle porodowe i skurcze stają się coraz bardziej regularne. Kiedy występują co 5 minut, należy już bezzwłocznie udać się do szpitala.
Część kobiet, które rodziły, wspomina również o bólach krzyżowych. Są to, jak sama nazwa wskazuje, bóle odczuwane w kręgosłupie. Większość kobiet opisuje je jako tępy ból – podobny do tego, który pojawia się przy znacznym przesileniu odcinka krzyżowego kręgosłupa. Różnica polega na tym, że bóle porodowe z czasem stają się coraz silniejsze i mocno promieniują w stronę brzucha.

Od czego zależą bóle krzyżowe podczas porodu?

Wiele kobiet zastanawia się, od czego zależą bóle krzyżowe podczas porodu – nie występuje one bowiem u każdej rodzącej. Warto zatem wiedzieć, że tego typu dolegliwości najczęściej pojawiają się u pań mających tyłozgięcie macicy, czyli macicę lekko przesuniętą w stronę kręgosłupa. U takich kobiet więzadła macicy, które przymocowane są do odcinka lędźwiowego kręgosłupa, są nieco krótsze niż u innych. Kiedy więc macica się kurczy, a szyjka skraca, wiązadła się naciągają i pojawia się dość intensywny ból. Bywa on na tyle silny, że bóle krzyżowe zyskały już opinię tych „najgorszych”, czyli najsilniejszych, jakich może doświadczyć rodząca kobieta.

Bóle krzyżowe – ile przed porodem?

Nie każda kobieta wie, że bóle porodowe krzyżowe mogą zwiastować poród. Jeśli pojawiają się w okolicy terminu porodu i przybierają na sile, śmiało można upewnić się, czy torba do szpitala jest kompletna.
Czasem bóle krzyżowe to jedyny zwiastun zbliżającego się porodu – przyszła mama ogólnie czuje się dobrze, nie boli ją brzuch, a jednak następnego dnia jej dziecko przychodzi na świat. Z tego też powodu należy zachować czujność, jeśli bóle w krzyżu pojawiają się przed terminem porodu. Warto wówczas odwiedzić lekarza i upewnić się, że szyjka macicy nie ulega skróceniu. Jeśli tak jest, konieczne jest podjęcie stosownych działań mających powstrzymać poród.

Bóle krzyżowe a rozwarcie

Wiele przyszłych mam wpisuje w wyszukiwarkę zwrot „bóle krzyżowe a rozwarcie”, szukając zależności między tymi dwoma zjawiskami. Niestety bardzo trudno jest przewidzieć, jakie jest rozwarcie szyjki macicy i jak szybko będzie postępowało jedynie na podstawie pojawienia się bólów krzyżowych. Można natomiast domniemywać, że im silniejsze są bóle, tym bardzie zaawansowana jest akcja porodowa.

Bóle krzyżowe przy porodzie – jak je złagodzić?

Tego typu bóle porodowe nie należą niestety do najlżejszych. Stąd też pytanie – jak można je złagodzić?
Najlepiej sprawdza się regularna zmiana pozycji. Paniom cierpiącym na taką przypadłość odradza się leżenie na plecach – ulgę przynosi kucanie, chodzenie, a także korzystanie z prysznica.
Bardzo pomocny w łagodzeniu tego typu dolegliwości jest również masaż okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Może go wykonywać partner lub inna osoba, która towarzyszy kobiecie rodzącej. Przed porodem warto poćwiczyć różne techniki masaży, aby w czasie porodu wiedzieć już, co robić.

Bóle krzyżowe przepowiadające

Bóle krzyżowe mogą mieć również charakter przepowiadający, czyli być formą przygotowywania się organizmu do porodu. Niemniej gdy się pojawiają, na wszelki wypadek należy skontaktować się z ginekologiem w celu oceny długości szyjki macicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.