Data publikacji:

Dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka. Jak powinien wyglądać? Czy należy się martwić?

Czy brzuch w ciąży może być asymetryczny? Jak powinien wyglądać brzuch ciężarnej? Czy należy się martwić, jeśli brzuch wygląda inaczej niż brzuchy innych kobiet, które znasz lub spotykasz na spacerach? Rozpracowujemy temat: dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka.
Dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka. Jak powinien wyglądać? Czy należy się martwić?

Czy mały brzuch w ciąży to powód do niepokoju?

Wielkość brzucha w ciąży to kwestia indywidualna. Małe brzuszki w ciąży są więc rzeczą normalną, tak samo jak duże, okrągłe i szpiczaste brzuszki ciążowe. Nie ma podstaw do niepokoju, jeżeli podczas rutynowych badań lekarz nie stwierdza żadnych odchyleń od normy, którymi są na przykład zaburzony wzrost płodu, niewielki przyrost wagi dziecka lub nieprawidłowe położenie dna macicy. 

Kształt brzucha w ciąży – od czego zależy?

Ciało kobiety w ciąży zmienia się. Kształt brzucha w ciąży zależy między innymi od:
  • zaawansowania ciąży – pusta macica ukryta jest między biodrami, pod koniec ciąży sięga mostka. Wpływa to bardzo na wielkość brzuszka ciążowego;
  • sylwetki kobiety – figura przyszłej mamy ma tu ogromne znaczenie. Jeśli jesteś szczupła i wysoka, macica długo będzie miała miejsce, aby rosnąć „w górę”, więc brzuszek nie będzie zbyt wypukły. U niskich ciężarnych brzuch ciążowy widać szybciej. Miejsca w brzuchu jest bowiem niewiele i macica będzie musiała się zaokrąglać. Jeśli masz okrąglejsze kształty, być może będzie tak, że ciąża rozepchnie twoje jelita i brzuszek jakby… rozleje się w poprzek twojego ciała;
  • kondycji fizycznej – silne mięśnie brzucha dłużej utrzymają w ryzach rosnącą macicę. Słabe mięśnie nie będą dość wydajnie stawiać oporu, więc brzuch wypchnie się szybko do przodu. Co więcej – jeśli jesteś wysportowana, to mięśnie sprawnie podtrzymują twój kręgosłup. Zmiana środka ciężkości ciała, która ma miejsce przy rosnącym brzuszku, bez odpowiedniego wsparcia powoduje wyginanie kręgosłupa;
  • szybkości przybierania na wadze – w ciąży pojawiają się zachcianki jedzeniowe. Jesz więcej niż zwykle. I dużo częściej. To także decyduje o tym, jak szybko zaczyna być widać ciążowy brzuszek;
  • ilości wód płodowych – pęcherz owodniowy, wypełniony wodami płodowymi, jest przestrzenią, która chroni płód przez czynnikami zewnętrznymi. Ilość wód się zmienia podczas ciąży i powinna być regularnie kontrolowana podczas badań. Ich niedobór, jak i nadmiar mogą oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego z dzieckiem albo z kobietą. Fizjologicznie w trzecim trymestrze objętość wód może sięgać nawet do 1,5 litra. To zaś wpływa na wielkość brzucha;
  • okoliczności niezwiązanych bezpośrednio z rosnącą macicą, takich jak wzdęcia, zatrzymanie wody w organizmie, zaparcia. 

Dziwny kształt brzucha ciążowego? Wpływ na to ma ruchliwość dziecka

Oprócz sześciu grup czynników, od których zależy kształt brzucha w ciąży, wymieniamy jeszcze jeden. Kształt brzucha w ciąży zależy także od ruchliwości dziecka, które się w nim rozwija. Dopóki maluch ma sporo miejsca, może dość swobodnie się poruszać. Właśnie z tej przyczyny brzuch kobiety ciężarnej może być w jednej chwili wystający, a potem bardziej płaski lub wręcz niesymetryczny. Im bliżej porodu, tym maluch ma mniej miejsca i choć nadal chce się wiercić, to zakres ruchów płodu jest coraz bardziej ograniczony, więc i kształt brzucha jest bardziej stabilny. Przed porodem macica i brzuch opuszczają się (to jeden z wyznaczników, że czas porodu już blisko).

Dziwny kształt brzucha w ciąży a ułożenie dziecka. Jak powinien wyglądać?

Na podstawie kształtu brzucha w ciąży można określić ułożenie dziecka, jednak nie jego płeć. Jeżeli jako ciężarna martwisz się kształtem swojego brzucha, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który zleci badania i określi, czy ciąża przebiega prawidłowo. Żaden brzuch ciążowy nie jest zatem dziwny, jeśli weźmiemy pod uwagę, jaki wpływ na kształt brzucha w ciąży ma ułożenie dziecka. Co więcej, brzuch nie ma jednego kształtu przez całą ciążę. Brzuch zmienia swój kształt również przed samym porodem, gdy dziecko przyjmuje pozycję „główką do dołu”, o czym pisaliśmy już w poprzednim podrozdziale. 
Uwaga – na kształt brzucha wpływ ma również to, czy rodzisz pierwszy, czy kolejny raz. 

Trzy podstawowe pozycje dziecka w brzuchu mamy – dziwny kształt brzucha w ciąży – sprawdź przyczynę

To, że twój ciążowy brzuszek możesz określić jako „dziwny kształt brzucha w ciąży” i mieć obiekcje co do tego, czy oby wyglądasz prawidłowo, to normalne odczucie. Warto jednak, byś pamiętała, że są trzy podstawowe pozycje dziecka w brzuchu mamy, od których zależy kształt brzucha w ciąży:
  • poprzeczna – brzuch przyszłej mamy będzie szeroki i okrągły;
  • skośna – w tym przypadku również brzuch przyszłej mamy będzie szeroki i okrągły;
  • prosta – ta pozycja daje nieco mniejszy, bardziej płaski, podłużny brzuch ciążowy.
Dodatkowo pamiętaj, że wskutek ruchów malucha brzuch przyszłej mamy może ulec spłaszczeniu lub odwrotnie – wybrzuszyć się dodatkowo w niektórych miejscach. 
Na kształt i wielkość brzucha wpływ ma ilość wód płodowych, wielkość oraz ułożenie dziecka. Jest też czynnik związany z poziomem aktywności fizycznej, czyli to, czy jesteś wysportowaną osobą i masz silne mięśnie brzucha, które podtrzymują macicę. Duży brzuch ciążowy wcale nie musi oznaczać dużego dziecka. I odwrotnie – mały brzuszek w ciąży nie zawsze oznacza, że urodzi się malutkie dzieciątko. Na masę urodzeniową dziecka wpływa także dieta matki ciężarnej, aktywność fizyczna, wszelkie choroby (cukrzyca lub anemia). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy poczęte w tobie dziecko rozwija się prawidłowo, koniecznie udaj się na konsultację do ginekologa.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.