Data modyfikacji:

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Pewnie czekasz na ten moment i niecierpliwisz się. Nie wiesz przecież, jak będzie wyglądało przyjście twojego dziecka na świat. Nawet, jeśli rodzisz któryś raz z rzędu, to każda historia jest zupełnie inna niż poprzednia. Intensywne ruchy dziecka a niedotlenienie. Co jest normą? Dowiedz się, jak Twoje ciało daje Ci znać o zbliżającym się porodzie.
Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

Intensywne ruchy dziecka przed porodem: czy to już poród? Co jest normą?

To, co powinno zapalić u ciebie „czerwoną lampkę” przed porodem, to dwie rzeczy:
  • Intensywne ruchy dziecka przed porodem.
  • Brak ruchów dziecka przed spodziewaną datą porodu. 
W obie przypadkach udaj się do ginekologa lub do położnej. Nie niepokój się jednak na wyrost. Bardzo ruchliwe ruchy dziecka w 40 tygodniu ciąży a także ich brak nie musi to od razu oznaczać czegoś złego. Czasami aktywność dziecka nagle się zmienia, co po prostu jest objawem rozpoczynającego się porodu. Pod koniec ciąży płód jest już na tyle duży, że zaczyna brakować mu miejsca na swobodne tańce w twoim brzuchu w każdą stronę.

Czy to już poród? 

Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, że poród jest blisko, są regularne, coraz silniejsze skurcze macicy. Kiedy nadejdą, nawet te pierwsze, będziesz doskonale wiedziała, o czym mówimy. Nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród. Ale uwaga - już na kilka tygodni przed rozwiązaniem ciężarna kobieta odczuwa tak zwane skurcze przepowiadające. Ich celem jest rozciągnięcie dolnej części macicy, by główka maleństwa mogła się ustalić na dnie miednicy. 

Intensywne ruchy dziecka przed porodem - co jest normą?

Co ważne - Ruchy dziecka przed porodem stają się mniej intensywne, co nie oznacza, że nie są już wyczuwalne. Zachowaj czujność i zwróć uwagę na ich charakter. Oraz udaj się go ginekologa. Gwałtowne, intensywne ruchy płodu po 30 tygodniu ciąży oraz blisko terminu spodziewanego porodu warto konsultować ze specjalistą.
Ruchy dziecka przed porodem są utrudnione, ponieważ maluch ma bardzo mało miejsca w macicy. Zajmuje prawie całą jej objętość. Jednak mimo to, że maluch nie może swobodnie kopać i przebierać nogami oraz rękoma, nie oznacza to, że zaprzestanie poruszania się. Być może zdziwisz się, jak bolesne będzie dla ciebie to, że płód się porusza! Ze względu na swoje ułożenie przed porodem potrafi on nawet takimi ograniczonymi ruchami sprawić mamie dość duży ból. 

Intensywne ruchy przed porodem kontra ich brak - co jest niebezpieczne?

Opisaliśmy już zagadnienie opowiadające, jak bardzo intensywne ruchy dziecka przed porodem (intensywne ruchy dziecka przed porodem - forum internetowe - tu zapewne znajdziesz wiele rozmaitych historii ciężarnych pań) potrafią nieźle zaboleć przyszłą mamę. Czas teraz na drugą stronę medalu - gdy dziecko przestaje się ruszać w brzuchu mamy. Zaniepokoić powinna cię sytuacja, gdy aktywność dziecka zmniejsza się z dnia na dzień (a do przewidywanego terminu porodu coraz bliżej). Kiedy ruchy malucha są znacznie słabsze. Sygnał alarmowy do natychmiastowego udania się do szpitala z oddziałem położniczym to mniej niż 4 ruchy na godzinę oraz zupełny ich brak!

Intensywne ruchy dziecka a niedotlenienie

Do niedotlenienia dziecka dochodzi zazwyczaj w trakcie porodu. Niedotlenienie okołoporodowe może spowodować mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe, padaczkę, niedosłuch, uszkodzenie serca, nerek. O niedotlenieniu okołoporodowym mogą świadczyć: brak ruchów płodu, smółka w płynie owodniowym (czyli zielone wody płodowe), zaburzenia przepływów w naczyniach pępowinowych. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.