Data publikacji:

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Czym jest beta HCG?

Beta HCG, inaczej ludzka gonadotropina kosmówkowa, to hormon produkowany przez komórki trofoblastu – czyli tej struktury, która odżywia zarodek i z której później powstaje łożysko. Beta HCG zaczyna być wytwarzany tuż po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Jego poziom bardzo szybko się zwiększa.
Do wykrywania beta HCG w moczu i zarazem potwierdzania lub wykluczania ciąży wykorzystuje się apteczne testy ciążowe. Aby dowiedzieć się, jakie jest dokładne stężenie hormonu we krwi albo aby ocenić, czy przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży (lub innym) jest prawidłowy, niezbędne jest poddanie się badaniu krwi w laboratorium.

Beta HCG – interpretacja wyników

Uznaje się, że kobieta jest w ciąży, jeśli poziom beta HCG w jej krwi wynosi więcej niż 5 mlU/ml. Jeżeli zatem wynik wynosi np. 8 mlU/ml, można wykonać kolejne badanie w ciągu kolejnych dni, aby ocenić, czy przyrost hormonu następuje prawidłowo. Należy jednak pamiętać, że przy tak niskim poziomie hormonu pęcherzyk ciążowy nie będzie jeszcze widoczny w USG.

Niskie beta HCG a jednak ciąża – czy to jest możliwe?

Niski poziom beta HCG, niewskazujący na ciążę, często wiąże się z dużym rozczarowaniem. Część starających się o dziecko kobiet zastanawia się, czy mimo wszystko ciąża jest możliwa. Rzeczywiście, wynik może być fałszywie negatywny. Jeśli przyszła mama poddała się badaniu zbyt szybko (jeszcze przed terminem miesiączki) albo jeśli przesunęła się u niej owulacja, beta HCG, mimo ciąży, nie zostanie wykryty.

Przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży. Jak powinna wzrastać beta?

Aby ocenić, czy przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży jest prawidłowy, należy co najmniej dwukrotnie poddać się badaniu. W prawidłowej ciąży powinien on wzrastać według następującego wzoru: wzrost o co najmniej 66% w ciągu 48 godzin, o 114% w ciągu 72 godzin i o 175% w ciągu 96 godzin. Największe stężenie beta HCG odnotowuje się między 9. a 12. tygodniem ciąży, następnie zaczyna ono spadać. W drugim trymestrze ciąży poziom hormonu beta HCG wynosi zazwyczaj ok 15% najwyższego poziomu.

Przyrost „bety” w 6. tygodniu ciąży a pęcherzyk i serduszko

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jak wysokie musi być beta HCG, aby w czasie badania ultrasonograficznego można było dostrzec pęcherzyk ciążowy. Najczęściej jest to możliwe, kiedy stężenie hormonu wynosi 1500 IU/ml, czyli między 5. a 7. tygodniem ciąży. Z kolei akcję serca zarodka najczęściej można już zarejestrować, kiedy poziom beta HCG wynosi co najmniej 10 000 mlU/ml.

Niski przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży

Niski przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży, a nawet zwiastować poronienie. Należy jednak pamiętać, że poprzez „niski” nie rozumie się w tym przypadku przyrostu wynoszącego np. 64% w ciągu 48 godzin – to wartości graniczne.
Zasadniczo oceną przyrostu beta HCG w ciąży powinien zajmować się lekarz ginekolog. On też, na podstawie uzyskanych wyników oraz wywiadu, ustali dalszy tryb postępowania oraz zadecyduje o konieczności przeprowadzenia kolejnych testów.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.