Data publikacji:

Przemoc i nadużycia na porodówkach nadal zbyt częste

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ponad połowa rodzących w 2017 i 2018 roku doświadczyła podczas porodu jakiejś formy przemocy, nadużycia lub złamania procedury. Kobiety wciąż są zbyt rzadko pytane o zgodę na wykonywanie procedur medycznych, a porody wciąż zbyt często są sztucznie przyspieszane poprzez podanie syntetycznej oksytocyny i nacięcie krocza. Takie są smutne wnioski z najnowszego raportu Fundacji Rodzić po Ludzku.

rodzice z noworodkiem

fot. fotolia

 

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku to opinie zebrane od ponad 10 tys. kobiet, które rodziły w latach 2017-2018. Zagadnieniem, które w sposób szczególny starano się pogłębić w zrealizowanym badaniu była relacja personel medyczny – kobieta Ze wszystkich odpowiedzi respondentek wynika, że w czasie porodu 54,3% kobiet doświadczyło przemocy lub nadużyć związanych z zachowaniem personelu lub niedopełnieniem wszystkich procedur. Można tutaj wymienić takie sytuacje jak:

  • obecność studentek i studentów położnictwa bez zgody rodzącej
  • brak prywatności
  • zmuszanie rodzącej przez personel do czegoś
  • zwracanie się do rodzącej w sposób świadczący o braku szacunku
  • nieodpowiadanie na pytania zadawane przez pacjentkę
  • krytyka
  • przemoc fizyczna - rozchylanie nóg, szturchanie, przywiązywanie nóg do łóżka porodowego
  • uciskanie brzucha

„Jak pani rodzi, udusi pani to dziecko” – z takimi na przykład komentarzami spotykały się rodzące. Aż 13,5% kobiet było krytykowane przez personel w II okresie porodu za sposób parcia. Część kobiet doświadczyła w szpitalu przemocy fizycznej. 3% stwierdziło, że w czasie II okresu porodu ktoś na siłę rozkładał ich nogi, 66 kobiet miała przywiązywane nogi do łóżka porodowego, a w relacjach 38 kobiet pojawiła się informacja, że były szturchane przez personel. 15,5% badanych deklarowało, że w czasie porodu personel naciskał na ich brzuch, najczęściej dłonią (57,6%), łokciem (39%) lub całym ciałem (18,2%).

Wciąż zbyt wiele interwencji medycznych

Jednym z ważniejszych celów wprowadzenia Standardów Opieki Okołoporodowej było obniżenie medykalizacji porodu. Jak pokazuje badanie prawie wszystkie kobiety (90,9%), miały w szpitalu założone wkłucie do żyły obwodowej. Wśród kobiet, które rodziły drogami natury 43,4% miało wywoływany poród, 60,6% podaną kroplówkę z oksytocyną, a ponad połowa (55,4%) miała nacięte krocze. Odsetek ten zmniejszył się znacznie w ciągu ostatnich 12 lat – w 2006 r. 80% kobiet miało nacięcie krocza. W wielu miejscach ta interwencja przestała być rutyną, ale nadal co druga kobieta w sali porodowej ma nacinane krocze.

Opieka poporodowa i opieka nad noworodkiem

Tylko 38,5% kobiet miało zapewniony „złoty standard” – kontakt z dzieckiem minimum dwie godziny po porodzie. Mniej niż połowa (45,6%) oceniła dobrze wsparcie personelu w karmieniu piersią. Prawie połowa z tych osób (45,3%) czuła się zmuszona do karmienia mlekiem modyfikowanym, 21,3% do karmienia piersią, 21% do zaszczepienia dziecka, a 18,9% do wykąpania noworodka. 13,8% czuło się zmuszonych do porodu drogami natury. Badanie pokazało, że na oddziałach położniczych nie ma zwyczaju pukania do drzwi sal, w których przebywają kobiety z noworodkami - jedynie 18% badanych kobiet deklarowało, że personel pukał do drzwi.

– Jest lepiej, ale wciąż jest źle – podsumowuje w rozmowie z Dzidziusiowo.pl Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku. – Jak pokazują wyniki raportu uchronić się przed niewłaściwym traktowaniem można przede wszystkim inwestując czas i energię w edukację przedporodową- tutaj chodzi o uczestnictwo w szkole rodzenia lub kontakt z położną środowiskową. Dzięki wiedzy o przebiegu porodu, procedurach okołoporodowych oraz prawach rodzącej można jasno komunikować swoje oczekiwania i potrzeby na sali porodowej. Tylko 40 proc. kobiet przyszło do porodu z przygotowanym wcześniej planem porodu, a posiadanie go zdecydowanie chroni pacjentkę przed nadużyciami. Zdecydowanie lepiej traktowane były rodzące, którym ktoś bliski towarzyszył przy porodzie – dodaje Iwona Adamska-Sala

Co radzi fundacja kobietom przygotowującym się do porodu:

  • zdobycie wiedzy na temat przebiegu porodu, medycznych procedur okołoporodowych i Standardów Opieki Okołoporodwej
  • napisanie planu porodu niezależnie od tego, czy planowany jest poród siłami natury czy cesarskie cięcie
  • rozmowa z osobą, która będzie towarzyszyć nam przy porodzie o tym, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania
  • po porodzie: napisanie listu do dyrektora szpitala lub ordynatora oddziału i wyrażenie swojej opinii na temat opieki – warto podkreślić zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty pobytu w szpitalu, często przełożeni nie mają świadomości, że na oddziałach nie dotrzymuje się standardów
  • warto widzieć, że Fundacja pomaga również kobietom, które czują, że ich prawa zostały złamane

 

Czytaj również:

Plan porodu - jak go napisać


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
17-09-2018
Ocena:
Urodziłam 3 dzieci podczas 2 porodów, Jeden z nich był wywoływany oksytocyna (porażka !!! Nikomu tego nie życzę) w drugim tez chcieli żebym dostała oksytocynę ... nie zgodziłam się i wróciłam po tygodniu na poród i powiem tylko tyle w porodzie z oksytocyna i znieczuleniem było milion razy gorzej niż naturalnie bez znieczuleń i oksy, mimo że poród był mega bolesny i tak był lepszy niż po oksy.
28-06-2018
Ocena:
Smutne to jest. Wystarczy poczytać, co dziewczyny piszą w komentarzach na Facebooku, wciąż te historie mrożą krew w żyłach :(
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?