Data modyfikacji:

APGAR - czym jest i jak wygląda?

Autor: Ulanka

Zaraz po porodzie noworodek badany jest przez pediatrę i zostaje poddany tzw. testowi Apgar. Na podstawie tego badania dziecko zostaje ocenione w skali od 1 do 10, gdzie 10 jest najwyższą możliwą do uzyskania oceną. Skala Apgar, uwzględnia kilka parametrów istotnych dla oceny ogólnej kondycji dziecka, a jego wynik wpisywany jest do jego książeczki zdrowia. Co jest oceniane podczas testu Apgar, za co przyznawane są punkty i co w sytuacji gdy dziecko dostanie ich mało? Zapraszamy!

 

Czym jest skala APGAR?

 

APGAR - pierwsza kontrola zaraz po porodzie

Nazwa skali Apgar pochodzi od nazwiska Virginii Apgar, amerykańskiej lekarki, która opracowała ją w latach 50. XX wieku. Badanie ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u dziecka wymagających interwencji lekarzy. Wykonywane jest przynajmniej dwukrotnie. W pierwszej minucie sprawdza się, czy noworodek nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Kolejne pomiary (3, 5 i 10 minuta życia malucha) służą sprawdzeniu, czy stan dziecka pogarsza się, polepsza, czy pozostaje bez zmian.


Dzieci, które otrzymały co najmniej 8 punktów są zdrowe i najczęściej nie wymagają żadnej interwencji medycznej poza odessaniem śluzu z dróg oddechowych. W przypadku uzyskania przez noworodka 3 punktów APGAR (lub mniej) jego stan określa się jako ciężki.

 

Jak wygląda punktacja, za co dostajemy punkty

No dobrze, a co konkretnie jest badane? Skala Apgar uwzględnia następujące parametry. Spójrzcie na tabelę:

 

Za co noworodek dostaje punkty w skali APGAR?

 

Czy wynik testu wpływa na przyszły rozwój dziecka?

Czy liczba punktów, jakie zdobędzie noworodek, determinuje jego zdrowie w całym późniejszym życiu? Niekoniecznie. Skala Apgar informuje tylko o obecnej sytuacji zdrowotnej dziecka. Przede wszystkim pozwala szybko ocenić czy nowo narodzone dziecko jest w dobrej kondycji, czy wręcz przeciwnie - potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarzy. Często jest tak, że dziecko, które otrzymało nawet około 2-4 punkty, po interwencji personelu medycznego szybko te punkty nadrabia. Na przykład gdy maluch jest krótko niedotleniony, sinieją mu kończyny. Najczęściej jednak wystarczy podanie tlenu, by maluch nadrobił punkty dotyczące kilku parametrów.

Zaraz po porodzie zespół medyczny ocenia także czy niemowlak jest prawidłowo zbudowany oraz waży go, mierzy długość ciała i obwód jego główki. Dokonuje także wstępnej oceny drożności układu pokarmowego, czynności serca i ruchomości stawów biodrowych.

 

 

Inne skale oceny noworodka

Skala Apgar stosowana jest standardowo przy każdym porodzie. Jej wynik znajdziesz w książeczce dziecka i na pewno zapyta Cię o niego lekarz pediatra. W niektórych przypadkach (wcześniak, dziecko chore, uszkodzone, upośledzone) poleca się zastosowanie właśnie skali Brazeltona. Nie jest to narzędzie konkurencyjne do skali Apgar, to zupełnie inne skale. Za pomocą skali Brazeltona badamy stan emocjonalny dziecka i jego sposób komunikowania się z otoczeniem, z naciskiem na identyfikację mocnych stron dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
13-07-2016
Ocena:
Ja miałam 0 gdy się urodziłam, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło i mam się dzisiaj dobrze, a wszystko dzięki Panu Doktorowi Ablowi z Biskupca, który mnie wtedy ratował.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?