Poród – najczęstsze objawy zbliżającego się porodu
Jakie objawy porodu oznaczają, że to już? Kiedy jechać do szpitala, a kiedy można jeszcze czekać? Opisujemy najczęstsze oznaki zbliżającego się porodu. Sprawdź, czy masz któreś z nich.
fot. Unsplash.com
Gdy zbliża się wyznaczony termin porodu, ciężarne nasłuchują wszelkich sygnałów płynących z ciała. Prawie każda pierworódka obawia się, czy rozpozna objawy porodu, czy zdąży, czy nie przegapi sygnałów rozpoczęcia porodu. Bez obaw! Ciało ciężarnej daje co najmniej kilka sygnałów, dzięki którym będzie wiadomo, że to już.
Warto pamiętać, że w wyznaczonym z miesiączki terminie porodu rodzi się tylko ok. 3 % dzieci, więc datę należy traktować orientacyjnie. "W terminie porodu" oznacza dwa tygodnie przed oraz dwa tygodnie po wyznaczonej przez lekarza prowadzącego dacie.
Zwiastuny porodu
Przed porodem nasze ciało daje nam sygnały świadczące o tym, że rozwiązanie się zbliża i że dziecko szykuje się na świat. Obserwuj bacznie swoje ciało i nie lekceważ żadnego z nich. Do najczęstszych zwiastunów porodu należą:
- obniżenie dna macicy
- skurcze przepowiadające
- zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy
- objawy ze strony układu pokarmowego
- odczucie kłucia w pochwie
- uczucie nacisku na krocze
- odejście wód płodowych
- dziwne samopoczucie
- ból w okolicy krzyżowej
Obniżenie dna macicy
Pierwsze objawy porodu rozpoczną się na długo przed godziną zero. Na 3-4 tygodnie przed porodem dno macicy obniża się, a główka dziecka przesuwa się w kierunku kanału rodnego. Brzuch widocznie zejdzie ku dołowi, obniży się w widoczny sposób. Ciężarna odczuwa różnicę: łatwiej jest oddychać (zmniejszy się ucisk na przeponę), ale za to jeszcze częściej trzeba korzystać z toalety (obniżona macica mocniej będzie napierać na pęcherz moczowy).
Skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa)
Na kilka - kilkanaście dni przed porodem ciężarna możesz odczuwa skurcze. Zazwyczaj przypominają one bóle porodowe, ale są słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy. Macica trenuje przed finałem. Niektóre kobiety odczuwają te skurcze dość mocno, inne w ogóle ich nie czują. Zdarza się, że ból promieniuje na nogi i dolne partie pleców - to główka maleństwa naciska na nerwy. Im bliżej porodu, tym bardziej skurcze przepowiadające przybierają na sile, mogą cechować się pewną regularnością. Od typowych skurczy porodowych różnie je jednak przede wszystkim: moc, czas trwania (skurcze porodowe ok. 1 min, skurcze przepowiadające ok. 30 sekund) oraz to, że można je złagodzić biorąc kąpiel, tabletkę rozkurczową lub zmieniając pozycję.
Czytaj również:
Zmieniona wydzielina z pochwy
Na kilka tygodni przed porodem może się zmienić wydzielina z pochwy. Śluz zazwyczaj staje się gęstszy, bardziej obfity i galaretowaty. Przed porodem mogą się pojawić różowe upławy. To normalne i nic złego się nie dzieje. Podczas skracania i rozwierania się szyjki macicy pękają drobne naczynka, które podbarwiają wydzielinę z pochwy.
Na 1-2 tygodnie przed porodem (u niektórych kobiet na kilka dni lub nawet godzin przed porodem) następuje wydalenie tzw. czopu śluzowego. Czop śluzowy to swoisty "korek", który zamykał szyjkę macicy i chronił dziecko przed drobnoustrojami. Jeśli wypadł czop śluzowy, wydzielina będzie śliska, bardziej elastyczna, nieco gęstsza niż surowe białko jaja kurzego. Może być bezbarwna lub mieć kolor żółtawy. Często, jeśli czop wydalony zostaje przed samym porodem, wydzielina z pochwy jest podbarwiona krwią, co ma związek z rozwieraniem się szyjki macicy.
Objawy ze strony układu pokarmowego
Często przed samym porodem ciężarna ma wilczy apetyt. W ostatnich tygodniach ciąży przyrost masy ciała zatrzymuje się, a u niektórych kobiet waga nawet spada o kilogram lub półtora.
Na kilka dni przed porodem ciało może zacząć się oczyszczać. Biegunka to naturalne dążenie organizmu kobiety, aby pełne jelita nie przeszkadzały główce dziecka w przechodzeniu przez kanał rodny. Często biegunce towarzyszą bóle, podobne do menstruacyjnych. Przed samym porodem niektóre kobiety oprócz biegunki reagują wymiotami, to również sposób na oczyszczenie organizmu.
Odejście wód płodowych
Wydaje się najpewniejszą oznaką zapowiadającą poród. Odejścia wód płodowych nie można pomylić z niczym innym, przynajmniej w teorii. Pamiętajmy tylko, że wody płodowe rzadko kiedy odchodzą tak spektakularnie, jak na filmach, w których nagle bohaterka czuje ukłucie w brzuchu, a w następnej scenie spod sukienki chlusta woda. Oczywiście wszystko zależy od kobiety. U jednych woda faktycznie tryska, u innych powoli się sączy (tak jest najczęściej) jeszcze u innych pęcherz jest tak silny, że lekarz lub położna musi go przebić.
Jeśli odejdą wody, należy jechać do szpitala. Warto zwrócić uwagę, czy wody były czyste (a nie zielone lub żółte) i zapisać godzinę, o której nastąpiło odejście wód płodowych. Jeśli wody są czyste, a nie ma innych objawów porodu - nie trzeba pędzić na złamanie karku. Jeśli jednak wody nie były czyste - należy jak najszybciej skontrolować sytuację w szpitalu. Istnieje zagrożenie, że dziecko jest niedotlenione, doszło do infekcji lub innych powikłań.
Dziwne samopoczucie
W dniach przed porodem możesz poczuć się nieco dziwnie, inaczej niż zwykle. Jedne kobiety odczuwają strach, niepokój, inne napływ euforii. Wiele ciężarnych zaczyna sprzątać, gotować, organizować wszystko, wymyślają sobie jeszcze ostatnie zadania. Tak naprawdę każde nietypowe zachowanie w okolicach terminu porodu nie powinno dziwić. Gra hormonów na tym etapie ciąży naprawdę może dawać się we znaki.
Ból w okolicy krzyżowej
Kilka dni przed porodem może doskwierać ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka zbliżając się do kanału rodnego, uciska nerwy. Brzuch może boleć tak jak przed miesiączką. Nie wszystkie z wymienionych objawów porodu muszą wystąpić jednocześnie i u każdej ciężarnej. Na szczęście w ogromnej większości przypadków porodu nie da się przegapić!
Czytaj również:
Poród naturalny - przebieg krok po kroku
Zaparcia w ciąży
Wiele kobiet zmaga się z zaparciami przez całą ciążę. Zaparcia mogą powodować uczucie pełności lub rozpierania w pochwie, zwłaszcza gdy stolec jest twardy lub minęło kilka dni od wypróżnienia.
Picie dużej ilości wody oraz jedzenie owoców i innych pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w zaparciach.
Infekcje pęcherza w ciąży
U niektórych kobiet ucisk lub ból mogą oznaczać infekcję pęcherza. Kobiety są bardziej narażone na infekcję pęcherza w czasie ciąży.
Jeśli ucisk w pochwie lub miednicy towarzyszy trudnościom z wyjściem do łazienki, bólem podczas oddawania moczu lub gorączką , należy koniecznie zgłosić się do lekarza.
Infekcje pęcherza są łatwe do wyleczenia, ale bez leczenia mogą się pogorszyć i zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych podczas ciąży.
Wypadanie narządów miednicy w czasie ciąży
Kiedy uczucie rozpierania w pochwie jest intensywne, może to być oznaką wypadania narządów miednicy. Występuje ono, gdy narządy w miednicy lub w jej pobliżu przesuwają się w dół, czasami do pochwy lub odbytnicy.
Jest to stan uleczalny, ale może powodować nietrzymanie moczu , silny ból i poważne komplikacje.
Kobiety, które nagle odczuwają silny ucisk, mają trudności z kontrolowaniem jelit lub pęcherza lub zauważają, że coś wydaje się wciskać im do pochwy, powinny skonsultować się z uroginekologiem.
Osłabienie szyjki macicy w ciąży
Niektóre kobiety mają osłabioną szyjkę macicy, która jest czasami nazywana wiotką szyjką macicy lub niewydolnością szyjki macicy.
Niektóre kobiety z tym schorzeniem mogą poronić lub rozpocząć przedwczesny poród, ponieważ szyjka macicy nie jest wystarczająco mocna, aby utrzymać macicę. W większości przypadków słabą szyjkę macicy można leczyć za pomocą wczesnej interwencji.
Kobiety, które odczuwają niewyjaśniony ucisk w pochwie, szczególnie we wczesnej ciąży, mogą poprosić lekarza o zbadanie szyjki macicy. Wcześniejszy zabieg szyjki macicy lub uraz szyjki macicy, w tym powstałe podczas porodu, mogą zwiększać ryzyko osłabienia szyjki macicy.
Źródło: centrum-kore.pl/bol-krocza-w-ciazy/
Pozdrawiam przyszłe mamy i tego samego Wam życzę :-)
Jeśli chodzi o moja ciąże to jest juz 40 + 4 i wciąż skurcze przepowiadające co prawda coraz częstsze i mocniejsze ale nic poza tym siedzę jak na szpilkach i wyczekuje, noce nieprzespane, bo brzuch sie napina i kilka razy toaleta. W poniedziałek masowanie szyjki macicy na przyspieszenie. Oby zadziało sie juz w weekend. Juz chciałabym przytulić moje maleństwo !!!
Jestem w 34tc. miesiąc czasu leze gdyz szyjka macicy bardzo mi sie skraca.Obecnie jej dlugosci na pol palca czy to az tak tragicznie??lozysko tez mam nisko schodzace.dlugi czas biore no spe i magnez spore dawki.Ostatnio czuje sie nawet dobrze najchetniej bym sprzatala gotowala itd strasznie mnie nosi ciezko mi wylezecTylko znowu jak przejde siellpo domku czuje takie klucie w pochwie ,ciagniecie w pachwinach.Czy to jest spowodowane tym ze taka krotka mam szyjke macicy czy moze jestem przewrazliwona ?Maluszek tez jest bardzo nisko....Panikuje gdyz to moja pierwsza ciąża.
Szczęśliwego rozwiązania i zdrówka życzę :)
Ale czuję że ja też już niebawem przytule do sb swojego syneczka.
Pozdrawiam.
Ja terminal na 24 kW ale 20 mam cesarke, na razie zadnych objawow, tylko klucie w pochwie
U mnie gęsta obfita wydzielina Sskurcse przepowiadajace brzuch między nogami... ciągle bym spała..
Co raz częściej mam skurcze, ale jeszcze niebolesne, pozatym ciągły ból pachwin, czasami podbrzusza i dziś doszedł chwilowy ból spojenia :-/ raczej do 15ego będziemy już rozpakowani :-)
Pojawiają się też lekkie skurcze ale nieregularne... śluz zaczął być nieco gęściejszy no i brzuch jakby sporo niżej.
Nie ma lekko ale chciałabym już urodzić byle nie przenosić bo te czekanie jest męczące...
Pojawiają się też lekkie skurcze ale nieregularne... śluz zaczął być nieco gęściejszy mini brzuch jakby sporo niżej.
Nie ma lekko ale chciałabym już urodzić byle nie przenosić bo te czekanie jest męczące...
U mnie termin 6.04. Dużo śpię, mam rozwarcie na 1,5 cm, miękką szyjkę, biały, gęsty śluz i bóle jak przy okresie. Główka drugiego synka też już nisko. :) 10 dni temu byłam w szpitalu z lekkim, jednorazowym plamieniem. Stwierdzono też rozwarcie na 2 cm i zapobiegawczo dostałam sterydy na rozwój płucek ponieważ termin z usg wyszedł na 17.04. Następnie w kolejnym badaniu stwierdzono brak rozwarcia. Po 2 dniach wyszłam i do tej pory nic poza opisanymi objawami. Ginek wczoraj stwierdził rozwarcie na 1,5 i miękką szyjkę a termin z okresu wyliczył na 6.04 bo każde z 4 usg dawało inny termin. Normalnie magia ;) pozdrawiam :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Termin porodu który wyznaczyl lekarz mam na dzisiaj od kilku dni leci mi mleczna rzadka wydzielina rano gdy wstaje jest tego tak dużo ze czasem myślę czy to wody nie odeszly. Od wczoraj mam biegunkę i jeden skurcz na godzinę brzuszek się już trochę opuszcza. Ale teraz drugi problem bo termin wedlug USG mam na 27 styczeń i lekarz mówi ze raczej ten wedlug USG jest tym terminem wlasciwym. Nie wiem co myśleć i robić chciala bym już mieć synka przy sobie :(
Córka dostała 10 punktów i jestem szczęśliwa. Andzia może jakaś wymiana kontaktu?
A w tej to tak codziennie coś innego ,ból pleców to już nawet polubiłam, do bóul w kroczu jeszcze mi trochę zejdzie .Ale 2 dni temu zauważyłam że dosyć sporo obniżył mi się brzuch:) i mam straszny ucisk .No czekam.....
Jestem w 37 tyg. Ciąży i mój synek wazy 3700 g. i chciałabym dociągnąć do 38 tyg ale czuje ze brzuch mi pęka. Jutro mam wizytę u swojego lekarza ciekawe co mi powie. Pozdrawiam
bliżej nieokreślone przeczucie, również się pojawiło..
co do innych naturalnych objawów tez miały miejsce, ale nie wszystkie w. opisane,
Ja mam termin na 28 sierpnia, jeżeli nie urodzę mam jechać do szpitala 3 września. U mnie bardzo lekkie są te skurcze. Możliwe, że ich nie czuje a są ???