Prawo

Praca w ciąży

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Wspaniale! Przed Tobą wiele tygodni szczęścia, wzruszeń, ale i trudów, a czasem łez. Ciąża to dla każdej kobiety czas wyjątkowy. Tylko co z pracą? Zastanawiasz się, czy będziesz się dobrze czuła i dasz radę pracować prawie do rozwiązania? A może chcesz wiedzieć, czy w związku ze stanem błogosławionym należą Ci się jakieś przywileje? Sprawdźmy, czy prawo stoi po stronie przyszłych mam.


praca w ciąży, praca w ciąży przy komputerze, kobieta w ciąży w biurze

 

Pracująca przyszła mama powinna sobie zdawać sprawę z tego, że prócz standardowych obowiązków pracownika, ma teraz także swoje wyjątkowe prawa. Artykuł opisuje stan na 2017 rok.

 

Czas pracy w ciąży - nowe zasady

Wiele kobiet w czasie ciąży czuje się tak dobrze, że postanawia nie rezygnować z wykonywania pracy. Są też takie, które uwielbiają pracować w tym stanie. Pamiętaj jednak, że choć ciąża to nie choroba, na pewne rzeczy musisz teraz bardziej uważać. Rada Ministrów przygotowała projekt, który wszedł w życie 1 maja 2017 roku, a który zawiera, między innymi, wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych, czy szkodliwych dla zdrowia kobiet spodziewających się dziecka i matek karmiących.  

Czas pracy przy komputerze

Do czasu wejścia w życie nowych przepisów, ciężarna kobieta nie mogła spędzać przed monitorem komputera więcej, niż 4 godziny w ciągu doby. Obecnie, jeśli jesteś pracującą przyszłą mamą, nie możesz pracować przy komputerze dłużej, niż 45 minut w ciągu jednej godziny pracy. Oznacza to, że w każdej godzenie pracy przysługuje Ci 15-minutowa przerwa. Przeliczając, jeśli pracujesz po 8 godzin dziennie, po odjęciu wszystkich przerw, przed komputerem możesz spędzić 6 godzin. Zmiana uzasadniona jest opinią Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wskazującego, że częstsze przerwy wpływają na zmniejszenie obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego przyszłych mam.   

Praca stojąca

Jeszcze do niedawna, jeśli wykonywałaś prace stojącą, w czasie ciąży nie mogłaś stać dłużej, niż 3 godziny w  ciągu doby. Po wejściu w życie nowej ustawy to się zmieniło. Od 1 maja 2017 roku, praca w pozycji stojącej nie może być wykonywana dłużej, niż przez 15 minut bez przerwy. A taka przerwa to 15 minut.  

 

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Jednak, w ciąży nie zawsze czujemy się tak dobrze, by chodzić do pracy, a czasami są ku temu wręcz przeciwwskazania. Co wtedy? Wtedy możesz iść na zwolnienie lekarskie.

Pamiętaj, że w ciąży zwolnienie lekarskie, czyli potocznie L4, jest zwolnieniem pełnopłatnym, o ile oznaczone jest kodem B. Kod ten informuje pracodawcę o Twojej niezdolności do pracy w czasie ciąży.

Za pierwsze 33 dni takiego zwolnienia płaci pracodawca, potem do akcji wkracza ZUS. Przebywając na takim L4, będziesz dostawała 100% przysługującego Ci wynagrodzenia. I może tak być przez cały okres ciąży, czyli nawet 270 dni. Po rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego podstawa wymiaru wynagrodzenia się dla Ciebie nie zmienia.

Warto też, byś wiedziała, że zgodnie z obowiązującym prawem, podstawa wynagrodzenia chorobowego nie może być niższa od kwoty najniższego wynagrodzenia ustalanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, po potrąceniu składek ZUS (13,71% w 2017 roku).

Jakie musisz spełniać warunki, żeby w czasie zwolnienia otrzymywać zasiłek chorobowy? Wystarczy, że opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe. I nie jest wtedy ważne, czy jesteś zatrudniona na umowę o pracę, na umowę zlecenia, czy prowadzisz działalność gospodarczą. No i oczywiście, nie możesz zapomnieć o przedstawieniu pracodawcy zaświadczenia o ciąży. Tylko taki dokument, wystawiony przez ginekologa, lub lekarza ogólnego, uprawni Cię do otrzymywania pełnego zasiłku chorobowego.    

 

Prawne przywileje dla ciężarnych

Każdy pracodawca w naszym kraju zobowiązany jest do przestrzegania konkretnych regulacji w przypadku zatrudniania kobiety w ciąży. Oznacza to, że masz pewne przywileje, wynikające z prawa, które przysługują Ci już od pierwszego dnia, gdy poinformujesz pracodawcę o ciąży (dostarczając stosowne zaświadczenie lekarskie). Przede wszystkim, pracodawca nie może Cię zwolnić podczas ciąży, ale także:

  • nie może zlecić Ci pracy w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych, czyli między 21:00, a 07:00
  • nie może oddelegować Cię do pracy poza Twoje stałe miejsce zatrudnienia
  • nie może kazać Ci podnosić, czy przenosić ciężarów ważących powyżej 3 kg (5kg w przypadku pracy dorywczej)
  • nie może nakazać Ci pracować przez więcej, niż 8 godzin w ciągu doby.

Pamiętaj także, że jako przyszła mama, masz prawo do wyjścia na badania lekarskie w czasie pracy, jeśli nie możesz wykonać badań poza godzinami pracy.

Warto znać swoje prawa i z nich korzystać. Zwłaszcza że nie wszyscy pracodawcy chętnie się do tych przepisów stosują.

 

Właśnie, a czy Wy miałyście w pracy jakieś problemy z egzekwowaniem swoich praw w czasie ciąży?

 

Zdjęcie: Fotolia.com by Andrey Popov

Komentarze
Dodaj komentarz
Kwiecień 27, 2020
Proszę o pomoc.
Jestem zatrudniona na uop na najniższa krajowa, konczy mi sie okres probny a jestem w 25 tygodniu ciazy - rozumiem ze umowa jest przedluzona do porodu, mam dodatkowe pytanie czy pracujac u pracodawcy na uop na najnizsza krajowa moge podjac sie dodatkowych prac zarobkowych u innego pracodawcy do porodu, i zglosic sie do dobrowolnego chorobowego i innych składek. Nie rozumiem tych zapisow moge sie zglosic dobrowolnie czy nie ...
Listopad 20, 2018
Witam wszystkich, czy te prawa dotyczą wszystkie kobiety pracujące w Polsce niezależnie od narodowości?
Lipiec 3, 2018
Czy to prawda że od czerwca 2018 zwolnienie na ciążę możliwe jest tylko z kodem "1- chory musi leżeć ", więc tylko w przypadku zagrożenia ciąży? Proszę o odp
Czerwiec 15, 2018
Pomóżcie. Mam taka sytuacje : Pracuje od 24.07.2017 r. Umowę mam do 31.01.2019. Od 27.05.2018 jestem na L4 - obecnie to 10 tydz.ciazy. niedawno dowiedziałam się, że moja pracodawca chce zamknac działalność z końcem czerwca. Powiedzcie czy w takim wypadku będzie mi się należał zasiłek macierzyński? Czy przepada?
Maj 31, 2018
Ja mam taka sytuacje. Pod koniec kwietnia skończyłam macierzynski i poszłam na urlop zaległy no i w trakcie tego urlopu dowiedziałam się że jestem w ciąży. U teraz takie pytanie czy jak pójdę do lekarza i dostane L4 to czy będą mi płacić jakieś pieniądze? Bo z tego co wiem to trzeba by było przepracować przynajmniej jeden dzień ale czy utrop wypoczynkowy tez się liczy?
Maj 15, 2018
Jestem na L4 w ciąży, pracuje na 3/4 etatu umowa o prace, wynagrodzenie 1575 zł brutto.
Czy jest to możliwe że za miesiąc kwiecień na kwitku mam wypisane brutto duże i brutto małe 1359 zł
A do wypłaty dostałam 1175,23 zł ?
jeszcze mam potrąconą zaliczkę 143 zł której nie pobierałam..?
Ktoś mi może powiedzieć o co chodzi ?
Kwiecień 18, 2018
A co w przypadku jeśli pracodawca chce zawiesić działalność bo stracił płynność finansowa i z tego powodu
- nie ma już lokalu
- dochodu z tym związanym
ale ma jednego pracownika a dokładniej pracownice w ciąży.(6 miesiąc), która przebywa na zwolnieniu chorobowym
Pracodawca chce ZAWIESIĆ działalność a nie ją zlikwidować. Wiąże się to z tym, że musi zwolnić swoją podwładną. Co w takim przypadku? jak rozwiązać tą patową sytuacje?
Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi...
Kwiecień 5, 2018
Witam mam pytanie. Pierwsze 33 dni l4 płaci pracodawca. Chciałabym się dowiedzieć ile powinnam mieć wypłacone? Należy mi się cała pensja czy tylko jakaś część?
Marzec 15, 2018
Hej, napisaliscie ze mam prawo wyjsc w trakcie pracy na badania lekarskie. Czy musze te godziny pozniej odrabiac, czy wliczaja sie w moj czas pracy?
Marzec 12, 2018
Witam,

czy będąc na L4 moje wynagrodzenie za luty 2018 powinno być pomniejszone ze względu na mniejszą ilośc dni w miesiącu?
Luty 21, 2018
Witam,
wykonuję pracę, która niestety nie jest wskazana w moim stanie, ponieważ jestem w ciąży. Niestety lekarz ginekolog nie chce mi wystawić L4, ponieważ ciąża to nie choroba. Wystawił mi tylko zaświadczenie o tym,że jestem w ciąży. Teraz moje pytanie brzmi,czy pracodawca na podstawie tylko takiego zaświadczenia może mi wypłacać pełne wynagrodzenie,jakbym była na L4 kategorii B?
Luty 1, 2018
Witam, czy mając zwolnienie ciąże moge normalnie chodzić po mieście bez obaw kontroli mając na zwolnieniu kategorie chodząca
Styczeń 22, 2018
Witam, planuję ciążę ale moja umowa o pracę jest do października. Czy w przypadku ciąży, pracodawca ma prawo nie przedłużyć mi umowy? Dodam, że jesli stan mi pozwoli, chciałbym pracować w okresie ciąży, w innym przypadku przejść na l4.
Styczeń 19, 2018
Witam jestem w 12 tygodniu ciąży czy gdybym teraz przyjęła sie na umowę zlecenie to czy od razu mogę iść na l4 i czy będę pobierała pieniądze ? np po 2 tygodniach pracy a jak to jest w umowa o prace ?
Styczeń 5, 2018
Jestem w 5. Miesiacu ciazy. Zlapalam zapalenie oskrzeli i jako pracujaca pochorowana mama chcialam pojsc na l4. Myslalam, ze nie bedzie problemu z zaswiadczeniem od lekarza- och moja naiwnosci...pani doktor upierala sie, ze nie mam prawa do lit. B na zaswiadczeniu....kosztowalo mnie to sporo nerwow, by udowodnic swoje prawa.
Grudzień 18, 2017
Witam mam wrazenie ze moje wynagrodzenie jest zle naliczone
Moje wynagrodzenie brutto to 2350
A w listopadzie bylam na zwolnieniu od 20 listopada w takim razie jaka powinnam dostac wyplate?
Grudzień 14, 2017
hej.
może ktoś mi podpowie :)
jestem zatrudniona w firmie która liczy ponad 2000 tys. pracowników.
ostatnio dostałam mniejszą wypłatę. jak wygląda to dalej? kto musi wypłacić resztę pieniędzy i w jakim czasie?
Mam zwolnienie już ponad 33 dni.
zwolnienie mam do 20 grudnia.
Listopad 10, 2017
Witam, jestem w 14 tyg ciąży , umowę o pracę dostałam 6 października do 31 grudnia. 6 listopada trafiłam do szpitala i obecnie mam L4 do 15 listopada. Czy później mogę pójść na ciążowe L4 ? I czy umowa powinna byc mi przedłużona do dnia porodu?
Wrzesień 27, 2017
50 min pracy a po nich 10 min przerwy. Nie 45 i 15. Sprostujcie żeby nie wprowadzać ludzi w błąd. Pozdrawiam
Wrzesień 13, 2017
Witam. Jestem w 5 tc mam umowę na czas określony do 30.04.2017r. Czy gdybym poinformowała teraz pracodawcę że jestem w ciąży to może mnie zwolnić z pracy?
Wrzesień 4, 2017
Mam pytanie jestem prawdo podobnie w 5tyg.ciąży byłam dzisiaj u gine. prosiłam o l-4 ale nie dostałam bo niby to jest za wcześnie a ja mam prace trzy zmianowa i stojąca na produkcji kazała mi przyjść za 2 tyg i nie
wiem co mam zrobić
Sierpień 21, 2017
Witam jestem w 10 tyg ciazy i zostalam poinformowana przez moje szefostwo ze nie przedluzy mi umowy ktora wygasa z koncem sierpnia czy moze mnie zwolnic ? umowe mialam od wrzesnia 2015 roku.
Lipiec 17, 2017
Witam,jestem na L4 i przez dwa mc pracowałam jak pracodawca ma się ze mna rozliczyć?Dodam ze jestem od 20go na L4.a nie od 1go-31go...podobno jest tak ze pierwszy zus płaci pracodawca a wiec podstawowa pesja jak co miesiąc plus L4 wiec prawie podwójna pensja ,zgadza się czy się mylę?
Czerwiec 6, 2017
Magdalena Mil
3 minuty temu
Mam pytanie. Pracuje w sklepie na 3/4 etatu(ok 2000zl) .umowa 3 lata
Tydzień temu dostałam od znajomych propozycje dopracować sobie otrzymałam etat 1/4 stawka ok 1800 zł MC.umowa na 2 lata.czyli mam dwie prace. Pracuje już tak 4 tydzień. Wczoraj zrobiłam sobie test okazało się że jestem w ciąży.ze względu na pracę w sklepie będę musiała iść na chorobowe bo muszę dużo tam dźwigać.i boję się o zdrowie.
Jeżeli popracuje jeszcze miesiąc (uprzedzam pracodawcę o ciąży) nie będę mieć problem z ZUS jak pójdę w drugim MC na chorobowe w dwóch zakładach pracy. I czy chorobowe będzie mi wypłacane też z dwóch zakładów pracy czyli ok 3800?jak to jest. I jak to ogarnąć by było dobrze. Proszę o radę
Maj 30, 2017
Witam , jestem w 4 miesiącu ciazy w obecnej pracy jestem zatrudniona od 10msc , mam 1600 zł podstawy brutto +50 % premii (800 zł brutto) razem 2400 brutto dodatkowo dostajemy premie dodatkowe za zlecenia w różnych kwotach więc miesięcznie wychodzę ok 3000 netto .proszę o informację ile będę srednio otrzymywała wynagrodzenia ?
Tylko te 2400 brutto?
Czy średnia z przelewów na konto?
Bardzo proszę o konkretną odpowiedź .
Pozdrawiam
Klaudyna
Lipiec 26, 2014
witam jestem obecnie w ciąży i przebywam na zwolnieniu L4.Mam umowę o prace na czas określony mają mi przedłużyć do rozwiązania i co mam dalej robić gdzie składać o macierzyńskie ponieważ po rozwiązaniu umowy automatycznie przechodzę na Krus (mam 2ha pola). czy może lepiej dać pole w dzierżawę i przejść na Zus. proszę o pomoc bo nie wiem jak będzie korzystniej