Data modyfikacji:

Anemia - niedobór żelaza w ciąży

Autor: Tamara Rosłoń

Anemia w ciąży zdarza się często i w pewnym stopniu jest to zjawisko fizjologiczne. Anemia to inaczej niedokrwistość. Przypadłość ta polega na spadku stężenia hemoglobiny oraz liczby krwinek czerwonych (erytrocytów). Pojawia się ona w sytuacji, kiedy wytwarzanie erytrocytów jest niewystarczające lub gdy następuje obumarcie albo zniszczenie znacznej ich ilości. Czy anemia u kobiety ciąży stwarza zagrożenie dla dziecka?

 

anemia w ciąży

fot. Pixabay

Anemia w ciąży - Objawy

Podstawowe i najczęściej występujące objawy anemii to:

  • bladość;
  • przyspieszenie czynności serca oraz oddechu;
  • szybkie męczenie się;
  • bóle i zawroty głowy;
  • szum w uszach;
  • mroczki przed oczyma;
  • osłabienie mięśni;
  • trudność skupienia uwagi i koncentracji;
  • drażliwość;
  • zbyt częsta senność;
  • stany podgorączkowe.

Niedokrwistość może być następstwem niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.

Anemia ciążowa

Niedokrwistość to także problem wielu przyszłych mam - dochodzi do niej zwykle na początku trzeciego trymestru ciąży. W czasie ciąży, najczęściej mamy do czynienia z anemią wywołaną niedoborem żelaza. Dzieje się tak, gdyż w tym czasie zapotrzebowanie przyszłej mamy na ten pierwiastek wzrasta do co najmniej o 30 mg dziennie a jego zapasy szybko są „zużywane”  zarówno przez nią samą, jak i przez płód. O anemii w ciąży mówi się zwykle, gdy poziom hemoglobiny spada poniżej 11 g/dl. O tym, czy potrzebna jest dodatkowa suplementacja, czy wystarczy zmiana diety - decyduje lekarz prowadzący ciąży. Warto jednak wiedzieć, że dzięki diecie bogatej w żelazo udaje się zwykle utrzymać anemię w ciąży w ryzach.

Inne objawy anemii u kobiet ciężarnych:

Poza wynikami badania krwi niepokojącymi objawami anemii w ciąży mogą być:

  • osłabienie
  • duszności
  • bladość skóry
  • kołatanie serca
  • omdlenia

Anemia w ciąży - skutki

Jeśli tylko, przyszła mama zauważy u siebie któryś z wymienionych objawów anemii, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona lub zlekceważona anemia w ciąży może przyczynić się do późniejszych powikłań: doprowadzić do przedwczesnego porodu lub urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Poza tym, nieleczona anemia w ciąży, to także zwiększenie ryzyka wystąpienia tego schorzenia u niemowląt.



Niedokrwistość w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Walka z anemią w ciąży, polega przede wszystkim na zmianie diety. Przyszła mama, której utrapieniem jest anemia w ciąży, powinna włączyć do swojej diety produkty bogate w żelazo, ale także pamiętać, by łączyć je z pokarmami zawierającymi witaminę C. Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza. Natomiast polifenole (kawa i herbata) a także fityniany (otręby, fasola) blokują jego wchłanianie. Dlatego tylko umiejętne łączenie ze sobą produktów  może wspomóc walkę z anemią w ciąży:

Anemia w ciąży - co jeść?

  • czerwone mięso
  • ryby
  • nasiona: dyni i słonecznika
  • suszone owoce
  • żółtko jaja
  • orzechy
  • zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, szczaw)
  • natka pietruszki
  • buraki, boćwina
  • brokuły
  • brukselka
  • dodatkowo razem z tymi produktami spożywać należy surowe owoce i warzywa bogate w witaminę c : porzeczki, maliny, cytrusy, papryka, truskawki,kiwi

Przy anemii w ciąży warto ograniczyć spożycie kawy i herbaty, bo utrudniają one wchłanianie żelaza z pożywienia.

 

Czytaj także:

Późne odcięcie pępowiny

 


Autor

Komentarze
17-12-2018
Ocena:
@kima na dobrych suplementach nie na sensu oszczędzać
15-12-2018
Ocena:
@ania chyba wszystkie suplementy nie są na receptę, jeszcze tego by brakowało!@tuła 20-25 zł wiec wydaje mi się to rozsądna cena za dobre jakościowo suplementyy :)
11-12-2018
Ocena:
@ania a cenowo jak wychodzi na tle innych suplementów?
11-12-2018
Ocena:
@tuła, nie! własnie bardzo fajnie,że nie jest na recepte, wręcz dostępna w rossmanie nawet
11-12-2018
Ocena:
co do żelaza to się zgadzam, co prawda troche potrwało zanim zorientowałam się,że to o to chodzi ale ciesze się ,że pregna unormowała stan żelaza
10-12-2018
Ocena:
@blika miałam okropne zaparcia, nie dało się wytrzymać :/ @blika biorę teraz pregnę. cieszę się, że trafiłam na ten suplement, bo po zaparciach ani śladu i mogę spokojnie czekać do momentu rozwiązania
05-12-2018
Ocena:
@blika to jest na receptę?
05-12-2018
Ocena:
@tuła tak pregna ma żelazo ale w dawce którą rekomenduje ptg :) Także nie ma się czego obawiać.@ewka a na jaki preparat zamieniłaś swój stary? Co teraz bierzesz ??
04-12-2018
Ocena:
@ewka ale zmieniłaś na coś innego też z żelazem?@blika pregna ma żelazo?
04-12-2018
Ocena:
@ewka o kurcze, to tez niedobrze. A mialas jakies skutki uboczne za dużej ilości zelaza??@tuła ja biorę pregnę plus, ale nie wiem czy w przypadku anemii te suple są takie same jak u kobiet bez anemii
03-12-2018
Ocena:
tuła ja kiedyś brałam suplement, który miał o dwa razy za dużą dawkę żelaza, teraz zmieniłam i na całe szczęście to minęło
30-11-2018
Ocena:
jestem w ciąży i po zrobionych wynikach lekarz stwierdził u mnie anemię, preparaty które mają dużo żelaza powodują z kolei u mnie zaparcia, napiszcie co brałyście w ciąży
09-10-2017
Ocena:
tylko ze zelaza bez szczegolnego wskazania nie powinno sie od tak przyjmowac, PTG zaleca tylko jod, dha, kwas foliowy a od drugiego trymestru jeszcze wit D i magnez
27-07-2016
Ocena:
Też mogę polecić Chela Ferr bio complex. Po miesiącu brania morfologia była znacznie lepsza, a po dłuższym czasie wyzbyłam się anemii. Co najważniejsze nie odczułam żadnych skutków ubocznych jak w przypadku brania innego żelaza.
16-03-2016
Ocena:
Polecam bardzo dobry suplement diety Chela-ferr. Brałam podczas swojej ciąży i trochę po niej :) Bardzo pozytywnie wpływa na niedobory żelaza we krwi, z tego co się dowiedziałam w aptece bardzo dużo dziewczyn kupuje go do walki z anemią :)
18-02-2015
Ocena:
Wiadomo, ze juz starajac sie o malenstwo trzeba dbac o siebie - czyli kwas foliowy trzeba juz brac pare miesiecy przed staraniem sie o zajscie w ciaze.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!