Zdrowie w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko.

rotawirus w ciąży

fot. Unsplash.com

 

Infekcja rotawirusowa zwana popularnie grypą żołądkową powodowana jest przez wirusy, które niewiele mają wspólnego z prawdziwymi wirusami grypy. Ich działanie ogranicza się, bowiem, tylko do układu pokarmowego i nie ma wpływu na inne układy. Dlatego grypa jelitowa w ciąży zwykle nie stanowi zagrożenia dla płodu.  Rotawirusy atakują głównie nabłonek jelitowy, tam bytują i namnażają się, powodując uciążliwe dolegliwości w postaci biegunki i wymiotów. Niestety zaburzają one również wchłanianie z jelit, co może prowadzić do odwodnienia.

Grypa żołądkowa w ciąży – zagrożenia

Największym zagrożeniem związanym z infekcją rotawirusową w ciąży są:

  • odwodnienie
  • wysoka gorączka

Jeśli wymioty i biegunka przedłużają się i istnieje podejrzenie, że kobieta w ciąży może być odwodniona, należy udać się do lekarza w celu oceny stanu ogólnego ciężarnej. Lekarz może zadecydować o konieczności podania kroplówki nawadniającej.

Jelitówka w ciąży – co można stosować

Nie ma lekarstwa na infekcję rotawirusową. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów i utrzymaniu dobrego stanu ogólnego chorującej, ciężarnej kobiety. Ciężarna z jelitówką może przyjmować:

  • paracetamol na gorączkę
  • probiotyki
  • elektrolity
  • gotowe napoje nawadniające

Czytaj również: Jakie leki można przyjmować w ciąży

Wymioty i biegunka w ciąży - jak postępować

Podczas jelitówki w ciąży ważny jest odpoczynek i nawodnienie. Należy pić małymi łykami, najlepiej schłodzone napoje z elektrolitami. Ciepłe napoje mogą wzmagać mdłości i wymioty. Przy silnych objawach nie jest z początku tak istotne, aby jeść, ale picie jest konieczne.

Nieżyt żołądkowy w ciąży – źródło zakażenia

Infekcje układu pokarmowego powodowane są zwykle przez jeden z kilku rodzajów rotawirusów. Sposób w jaki przebiega zakażenie jest kwestią indywidualną i dolegliwości trwać mogą od dwóch dni nawet do dwóch tygodni.  Źródłem zakażenia są zwykle brudne ręce w szczególności, gdy ciężarna ma kontakt z małymi dziećmi i dziećmi w wieku przedszkolnym. Niestety rotawirusy są bardzo zaraźliwe, trwałe i odporne. Na meblach, ubraniach, zabawkach mogą przeżyć nawet 2 tygodnie. W 60 stopniach Celsjusza giną dopiero po 30 minutach.

Czy jelitówka może wywołać poród?

Wiele kobiet w ciąży chorujących na grypę jelitową obawia się czy wymioty i biegunka nie spowoduje skurczów i przedwczesnego porodu. Uspokajamy – skurcze układu pokarmowego nie mają wpływu na postęp porodu. Niewielkie prawdopodobieństwo wywołania porodu istnieje tylko, jeśli kobieta jest już w terminie porodu – wtedy skurcze jelit mogą mieć wpływ na wywołanie akcji porodowej. Na wcześniejszych etapach ciąży, ani wymioty ani biegunka nie stanowią zagrożenia.

 

Czytaj również:

Grypa i przeziębienie w ciąży

Komentarze
Dodaj komentarz
Listopad 8, 2018
@Mem, Jeśli nie ma symptomów odwodnienia, to same wymioty nie są zagrożeniem dla dziecka.
Październik 29, 2018
Czy kilka dni wymiotów nie zagraża dziecku?
Październik 25, 2018
Miałam. Męczyła się okropnie, ale z dzieckiem wszystko ok. Natomiast odczucia straszne i jeszcze ten strach o dziecko
Październik 23, 2018
Jelitówka to jest masakra