Data publikacji:

Czy można pić melisę w ciąży? 

Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania – pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.
melisa w ciąży

Melisa w ciąży – korzyści

Melisa zawiera całe mnóstwo dobrych składników, takich jak garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne czy karotenoidy. To właśnie one sprawiają, że ma ona działanie uspokajające – łagodzi stres, pozwala się rozluźnić, odpręża i ułatwia zasypianie. Dodatkowo, o czym nie każdy wie, melisa zwalcza bakterie i zmniejsza stany zapalne – pomaga zatem łagodzić infekcje i wspiera pracę układu odpornościowego.

Melisa na mdłości w ciąży – czy to działa?

Poza opisanym wyżej działaniem, melisa pomaga również zwalczać mdłości, które często występują u kobiet w pierwszym trymestrze odmiennego stanu. Należy jednak mieć świadomość, że nie zawsze melisa na mdłości w ciąży jest wskazana – o czym przeczytasz poniżej. 

Melisa w ciąży – czy można?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy melisa jest bezpieczna w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc, specjaliści nie przestrzegają przed piciem herbatki z tej rośliny – pod warunkiem, że przyszła mama zachowuje umiar. Należy też pamiętać, że wiele dostępnych bez recepty ziół jest przeciwwskazanych w czasie ciąży z uwagi na brak danych na temat ich wpływ na rozwijający się płód – jeśli zatem nie potrzebujesz melisy z uwagi na jej działanie, a po prostu lubisz jej smak, lepiej z niej zrezygnować na rzecz herbaty owocowej. 

Melisa w poszczególnych trymestrach ciąży

Jeśli czujesz się spięta i podenerwowana, herbatka z melisy z pewnością będzie mniejszym złem niż leki uspokajające. Niemniej i tak lepiej zrezygnować z niej w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Melisa w 2. trymestrze ciąży jest już bezpieczniejsza, ponieważ narządy dziecka są już wykształcone.
Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy melisa jest bezpieczna w ciąży, zapytaj o to lekarza podczas kolejnej wizyty kontrolnej. 

Melisa w ciąży – ile razy dziennie?

Jeśli twój lekarza uzna, że melisa w ciąży nie zaszkodzi dziecku, możesz po nią sięgać. Pamiętaj jednak, by robić to wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba. Nie traktuj herbaty z tego zioła jak typowego napoju, który można pić kilka razy w ciągu dnia – raczej pozwól sobie na filiżankę raz na jakiś czas. 

Melisa w ciąży – jak pić?

Aby skorzystać z dobroczynnego działania melisy, najłatwiej zrobić herbatę z jej suszonych liści. Pamiętaj, aby taką herbatę kupować w aptece lub sklepach zielarskich – wówczas otrzymasz produkt wysokiej jakości. Inne sposoby na wykorzystanie melisy to dodawanie jej świeżych liści do sałatki albo przygotowanie olejku z melisy do relaksującej kąpieli.
Uwaga! Jeśli w ciąży przetłuszczają ci się włosy, melisa również może ci pomóc – ma ona bowiem właściwości przeciwłojotokowe. Wystarczy, że przygotujesz płukankę z tego zioła. 

Melisa w ciąży – kto nie powinien jej pić?

Melisa w ciąży może być bardzo pomocna w redukowaniu stanów napięcia emocjonalnego lub problemów z zasypianiem. Należy jednak pamiętać, że nie każda kobieta powinna po nią sięgać. Oczywiste przeciwwskazanie to uczulenie na melisę, które objawiać się:
  • występowaniem rumienia na skórze,
  • świądem skóry,
  • ogólnym pogorszeniem się samopoczucia po wypiciu herbatki z melisy.
  • Ostrożność powinny zachować również kobiety, które przed ciążą nigdy nie sięgały po tę roślinę. Nie wiadomo bowiem, jak ich organizm zareaguje na taką nowość. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.