Ciąża i poród - informacje dla przyszłej mamy

Ciąża i poród zmieniają życie kobiety, metamorfozie ulega jej psychika i ciało. Konieczność troski o drugą osobę i planowanie wspólnej przyszłej drogi są źródłem ogromnej radości, ale także lęku związanego z nieznaną sytuacją. Pojawiają się nowe tematy, które trzeba zgłębić, ogrom wiedzy do przyswojenia i decyzji do podjęcia, od tych najłatwiejszych po trudniejsze. Przyszli rodzice chcieliby wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi poród i pragną go szczegółowo zaplanować. Interesuje ich jak wygląda połóg, a także jak poradzić sobie z nowymi rolami – mamy i taty. Zastanawiają się również jak będzie wyglądało ich dziecko i jakie nadać mu imię.

 Zadbać o siebie w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i za kilka miesięcy czeka ją poród, uświadamia sobie jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie przyszłości. Wiedza o tym kiedy wykonywać badania, jaki sport można uprawiać oraz jakiego rodzaju dietę stosować może pomóc łagodniej przejść przez okres ciąży oraz poród i połóg. Istotne jest także poznanie swoich praw. W tym wyjątkowym, pełnym niepewności okresie warto sięgać po sprawdzone źródła rzetelnej wiedzy.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
czy można stosować apap w ciąży

Czy można stosować apap w ciąży?

2023-03-04
Większość kobiet w ciąży unika zażywania leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Jednak i im może przytrafić się uporczywy ból głowy, zęba czy kręgosłupa. W takich przypadkach zaleca się sięganie po paracetamol, którego jedną z nazw handlowych jest Apap. Sprawdź, jak stosować apap w ciąży, czy można zażywać go w pierwszym trymestrze i kiedy może zaszkodzić.
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – czy będzie się różnił?

2023-01-18
Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym – czy będzie się różnił? Poród to niewątpliwie jedno z największych i najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Po pierwsze dlatego, że wydaje na świat swoje potomstwo, a po drugie ogromnym zmianom ulega jej ciało. I chociaż przywitanie na świecie potomka to ogromne szczęście, kwestie związane z porodem to również ciemna strona. Wiele kobiet zastanawia się, który sposób porodu jest lepszy. Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym to jedna z najistotniejszych kwestii, nad którą zastanawiają się ciężarne. Który sposób porodu pozwala szybciej powrócić do formy i co zrobić, żeby obwisły brzuch po cesarce zniknął szybciej? Sprawdź i przygotuj się do tej wyjątkowej chwili najlepiej, jak możesz.
Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie. Czy stosować antykoncepcję po porodzie?

2023-01-17
Antykoncepcja po porodzie. Czy stosować antykoncepcję po porodzie? Wiele kobiet zastanawia się, kiedy po porodzie pojawia się owulacja i w związku z tym, czy po rozwiązaniu ciąży współżycie może zakończyć się zapłodnieniem. Pierwsze sześć tygodni to czas połogu, który niejednokrotnie ciężko jest odróżnić od miesiączkowania. Dlatego antykoncepcja po porodzie to bardzo ważny temat, z którym zapoznać się powinna każda kobieta. Skuteczne zabezpieczenie jest ważne nie tylko, dlatego, że świeżo upieczonej mamie byłoby ciężko ponownie być w ciąży, godząc ten stan z wczesnym macierzyństwem lub może ona nie chcieć kolejnego potomstwa. Organizm może nie być gotowy na kolejną tego typu rewolucję. Kiedy pierwsza tabletka antykoncepcyjna po porodzie jest wskazana według specjalistów i od kiedy po urodzeniu dziecka możliwe jest ponowne zajście w ciążę?
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
ciaza zasniadowa

Co to jest ciąża zaśniadowa i jakie są objawy?

2022-12-28
Ciąża zaśniadowa, zwana również zaśniadem groniastym, jest rodzajem choroby trofoblastycznej. Dochodzi do niej, gdy nieprawidłowo zapłodniona komórka niezwykle szybko rozrasta się w macicy. Sprawdź, jakie są przyczyny tej choroby i czy ciąża zaśniadowa przekreśla szanse na dziecko.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.