Eko Rodzice

Eko-zabawki

Zabawki ekologiczne są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale i przyjazne dla środowiska. Wybierając prezent dla malucha, warto sięgnąć właśnie po tego typu zabawki. A co więcej, można próbować zrobić je samodzielnie, bo wspólne tworzenie sprawia dziecku dużo radości, rozwijaj dziecięcą wyobraźnię i w niezwykle pozytywny sposób wpływaj na jego rozwój. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając eko-zabawki i poznaj ich zalety. 

 

eko-zabawki

 

Ogromną rolę w kształtowaniu umysłu małego człowieka, tego jaki będzie w przyszłości, odgrywają środowisko w jakim przebywa, ludzie których spotyka, wartości jakie przekazują mu rodzice, a także przedmioty i zabawki, które go otaczają. Warto więc, aby były one  trwałe, solidnie wykonane, bezpieczne i pomagały dziecku poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

 

Drewniane eko-zabawki

Sklepowe półki są pełne kolorowych, plastikowych, często dość głośnych zabawek. Niestety, wykonanie części z nich pozostawia wiele do życzenia. Chodzi tu również o składniki, z jakich są zrobione, a te, często są toksyczne. Zabawki drewniane, kiedyś uważane za relikt przeszłości i kojarzone raczej z biedniejszymi rodzinami, dziś przeżywają okres świetności, a ich ceny często są znacznie wyższe od plastikowych odpowiedników. A jakie zalety mają zabawki wykonane z drewna?

 • Najczęściej są ręcznie robione.
 • Są zdrowe dla maluchów, wolne od toksyn i niebezpiecznych barwników.
 • Są o wiele trwalsze i wytrzymują więcej, niż plastikowe zabawki.
 • Są bezpieczne dla środowiska.
 • Często pochodzą z recyklingu.

 

Najpopularniejszymi zabawkami drewnianymi,  bez wątpienia, są: koń na biegunach, pociąg, klocki i puzzle. Nigdy nie wychodzą z mody. Bawili się nimi nasi dziadkowie, rodzice, my się nimi bawiliśmy, a teraz bawią się nimi nasze dzieci. I zapewne, zabawki te będą bawiły jeszcze nasze wnuki. 

 

Ekologiczne zabawki materiałowe

Drewno to nie jedyna alternatywa dla plastiku. Także zabawki wykonane z naturalnych tkanin zaliczają sie do ekologicznych. Takie "szmacianki":

 • są trwałe i wytrzymałe
 • zazwyczaj są mięciutkie i idealne do przytulania
 • często zostają z dzieckiem przez wiele lat
 • nie uczulają
 • są wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny organicznej
 • nie są kłopotliwe w kwestiach utrzymania czystości - zazwyczaj, bez problemu nadają się do prania.

 

Książeczki, maty, pacynki, eko-maskotki zachwycają swoją urodą i jakością wykonania. Ich cena uzależniona jest, między innymi od wielkości zabawki, ale organiczną szmaciankę można kupić już za około 50 zł.

 

Zabawa bez zabawek

W dzieciństwie piękne jest to, że mali odkrywcy wcale nie potrzebują wymyślnych zabawek, by dobrze się bawić. Maluchy lubią zabawy, które inspirują i stanowią dla nich wyzwanie. Uczą się życia naśladując bliskie im osoby. Dla naszych pociech wielką frajdą będzie pomoc w pieczeniu ciasta, rozwieszeniu prania, czy zrobieniu ozdób choinkowych. To, co dla nas dorosłych, jest zwykłym ludzikiem z kasztanów, dla dziecka będzie świetną zabawą rozwijającą jego umiejętności, dającą radość z tworzenia i podnoszącą wiarę we własne umiejętności.

 

 

Zabawki „zrób to sam”

 • poprawiają sprawność manualną  oraz koordynację ruchową dziecka,
 • wpływają na umiejętność koncentracji uwagi,
 • rozwijają dziecięcą wyobraźnię,
 • uczą dziecko wykorzystywania surowców,
 • tworzenie ich jest świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu,
 • przybliżają dziecku świat zwierząt i poszerzają jego wiedzę o przyrodzie, np. karmiki dla ptaków, domki dla owadów.

 

Zalety zabawek ekologicznych

Podsumowując, ekologiczne zabawki mają praktycznie same zalety. A dla przypomnienia, te najważniejsze to:

 • są wykonane z naturalnych składników:  drewna, tektury, biodegradowalnego plastiku, włókna bambusa, bawełny organicznej,
 • można je przetwarzać,
 • są wykonane ze składników pochodzących  z kontrolowanych upraw, np. drewna kauczukowego,
 • wyprodukowano je zgodnie z zasadami uczciwego handlu,
 • pomagają zrozumieć świat i inne kultury.

 

Pamiętaj: podczas zabawy z maluchami liczą się, przede wszystkim, fantazja, kreatywność i czas spędzony wspólnie. Kasztany, masa solna, wełna, tektura, czy siano mogą być inspiracją do stworzenia wspaniałych zabawek domowej roboty. Kupowane eko-zabawki, choć czasem trochę droższe, są trwalsze, bezpieczniejsze, a co najważniejsze, pozwalają nam pokazać dzieciom pewne życiowe postawy. Dajemy im przykład i stajemy się dla nich wzorem do naśladowania. A przecież zależy nam, by te wzorce były jak najlepsze.

 

Jakie są Wasze ulubione eko-zabawki?

 

Zdjęcie: pexels.com


Komentarze
Dodaj komentarz
Maj 23, 2017
Moje dzieciaki też najczęściej bawią się ekologicznymi zabawkami. Synek lubi te z drewna a córeczka ze szmatek, lalki i misie. Od jakiegoś czasu kupujemy w polakreatywnie mają bardzo niedrogie zabawki do samodzielnego zrobienia. Dzięki temu mam troszkę więcej szasu dla siebie jak dzieci sa zajęte składaniem :))
Maj 20, 2017
Całkiem niedawno przekonałam się do drewnianych zabawek, ale moje dziecko od razu je pokochało. Szczególnie drewniane układanki z Dodobabies. Mam wrażenie że nigdy nie znudzą się synkowi. Poza tym są pomalowane ekologiczną farbą, co daje im duży plus.
Sierpień 31, 2015
Tylko teraz najgorsze jest to, że najważniejsze dla dziecka są gadżety jak tablet, smartphone i widze jak 5 latki z tym biegają. A zamiast tego mozna kupić waśnie takie fajne własnoręczne zabawki :)
Listopad 28, 2014
Ja jestem jak najbardziej za zabawkami ekologicznymi. Po pierwsze bezpieczne, po drugie edukacyjne a po trzecie tańsze. Ja kupuję na kabum.pl i moje dziecko ma wielką frajdę a ja przy okazji cieszę się, że dbam o jego dobry rozwój.