Data publikacji:

W czym nosić nasze dzieci?

Autor: Patrycja Wrotek
ojciec z niemowlęciem w nosidle

 

Chusty do noszenia dzieci - rodzaje chust:

  • Chusta tkana długa
chusta tkana długa

fot. mat. redakcji

To zdecydowanie najbardziej uniwersalny pomysł na noszenie dziecka. W tą samą chustę zawiążesz zarówno noworodka, raczkującego szkraba, jak i zmęczonego bieganiem trzylatka. Ta sama chusta daje możliwość wiązania osobom o różnych gabarytach i posturach na kilkanaście sposobów zarówno na biodrze, na brzuchu, jak i na plecach.

Wyglądem przypomina długi kawałek materiału o szerokości 65-70 cm i długości od 2,6 do 5,6 m. Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy od gabarytów osoby noszącej oraz wiązania jakie chcemy z chusty wykonać. Standardowa i najbardziej uniwersalna długość to 4,6 m. Z niej przeciętna mama i tata zawiążą wszystko.

Najważniejszą cechą chust tkanych jest własność ich splotu. W przeważającej większości są one zrobione z tkanin o splocie skośno-krzyżowym, który nadaje im wyjątkowe właściwości. Splot ten gwarantuje tkaninie wytrzymałość niezbędną do równomiernego otulenia i prawidłowego podtrzymania kręgosłupa dziecka, ale także daje wysoki komfort i wygodę dla noszącego rodzica.

Tkaniny wykorzystywane do wyrobu chust są ściśle dostosowane do celu jaki mają spełniać czyli noszenia dzieci. Wielu producentów chust podkreśla to odpowiednimi atestami, daje gwarancję wytrzymałości materiału, braku szkodliwych substancji, czy toksycznych barwników. Chusty są produkowane z bawełny, ale aby zapewnić dodatkowe walory nośne lub dotykowe producenci wprowadzają również domieszki z innych tkanin. Do najczęściej spotykanych należą: len, konopie, wełna, bambus, jedwab a nawet kaszmir.

Ogromną zaletą chust tkanych jest zachwycające bogactwo dostępnych na rynku kolorów i wzorów oraz niebywałe piękno samych chust.

 

fot. Patrycja Piwowarska dla Kavka

To prostokątny kawałek materiału, na którego jednym końcu znajdują się dwa kółka, służące do regulacji długości i napięcia chusty, a na drugim tak zwany ogon, który przeplat a się przez kółka.

Nosi się ją podobnie jak pouch, na jednym ramieniu, a dziecko umieszcza w powstałej z materiału kieszeni. Aby założyć chustę wystarczy przez kółka przełożyć ogon na zasadzie podobnej do regulacji paska. Pod wpływem ciężaru dziecka kółka się dociskają i chusta pozostaje w niezmienionej pozycji. Dzięki możliwości regulacji chusty nie trzeba dopasowywać do rozmiaru noszącego, będzie dobra i dla mamy i dla taty.

Podstawowe pozycje do noszenia dziecka to pozycja kołyski (fasolki), brzuchem do brzucha, na biodrze lub na plecach. Podobnie jak pouche chusty kółkowe zakłada się bardzo szybko, zatem nadają się idealnie na krótkie wypady lub wyjścia z częstym wkładaniem i wyciąganiem dziecka. Kolejną zaletą jest możliwość uszycia chusty samemu. Decydując się na uszycie chusty kółkowej szczególną uwagę należy zwrócić na kółka: muszą one być bardzo wytrzymałe, najlepiej aby miały atesty potwierdzające przydatność kółek do noszenia dzieci.

  • Chusta elastyczna
W chuście elastycznej nie ma dociągania. Chustę zawiązujemy na sobie i wkładamy dziecko do wcześniej przygotowanego wiązania. Wielu doradców noszenia właśnie z tego powodu odradza chusty elastyczne - bo to ciało dziecka dostosowuje się do chusty a nie odwrotnie. Chusta również szybko się wyciąga i nie zapewnia odpowiedniego podparcia ciału dziecka.
  • Chusta kieszonka, czyli pouch
Zdecydowanie najmniejsza i najbardziej kompaktowa z chust. Jest to pas materiału kształtem przypominający prostokąt, zszyty tak aby jedna jego krawędź tworzyła okrąg. Złożony na pół tworzy obszerną „kieszonkę”, w którą wkłada się dziecko. Chustę zakładamy na ukos przez ramię. W pouchu nosi się dziecko głównie na biodrze.  Jest to noszenie asymetryczne, więc większość rodziców nie będzie w stanie używać jej przez dłuższy czas przy cięższym dziecku.W chuście kieszonce nie ma możliwości regulacji. Stąd też niezwykle ważne jest dobre dopasowanie rozmiaru chusty do rozmiaru noszącego. Źle dopasowany pouch będzie po prostu niewygodny. Zbyt luźny może powodować mocne odchylanie się noszącego do tyłu, co jest bardzo niekorzystne dla jego postawy.

 

Nosidła dla dzieci - rodzaje nosidełek dla dzieci:

  • Mei-Tai

To miękkie nosidło pochodzące z Azji. Jest to kawałek materiału wiązanego do ciała. Składa się z dwóch pasów stanowiących pas biodrowy i zawiązywanych wokół talii noszącego, dwóch pasów naramiennych oraz panela podtrzymującego dziecko. Panel z reguły jest pięknie zdobiony, kolorowy, nie jest niczym usztywniany. Wielkość panela powinna być dostosowana do wielkości dziecka. Do panela może być doczepiany kapturek.

nosidełko ergonomiczne kavka

To rozwiązanie łatwe w obsłudze  składa się panelu, pasa biodrowego i pasów naramiennych. Dostosowanie długości pasów oraz ich połączenie jest proste dzięki klamrom. Miękki panel umożliwia dopasowanie się do dziecka i w przeciwieństwie do nosideł sztywnych nie narzuca dziecku pozycji. Świetnie się sprawdza w deszczowe dni lub zimową porą, gdy musimy na dworze zawiązać lub rozwiązać dziecko (długie pasy nie brudzą się po ziemi). W nosidle ergonomicznym można nosić na brzuchu i na plecach. Wśród nosidełek ergonomicznych znajdziemy również takie,które mają regulowaną długość i/lub szerokość panela (nosidło regulowane).
  •  Onbuhimo
Przypomina budową nosidło ergonomiczne i służy do noszenia na plecach, z tą różnicą, że nie posiada ono pasa biodrowego. Z tego powodu może sprawiać trudności przy zakładaniu - na plecy należy zarzucić dziecko wraz z nosidłem. Pozycja dziecka w onbuhimo nie jest tak korzystna, jak w nosidle ergonomiczny ze względu na bardzo duże odwiedzenie nóg. Dlatego ten typ nosidła polecany jest dla starszych dzieci (1+).
 
Czytaj również:
 
 
 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
20-03-2018
Ocena:
ja noszę w nosidle Luna Dream. Chusty też są fajne, ale skoro już mam nosidło to nie potrzebuję
31-08-2015
Ocena:
Jak piałam w innym artykule u nas wygrało nosidełko, ale jednak trochę mam z chustami widzę. Natomiast mi nie podpasowała...
31-08-2015
Ocena:
Powiem Ci szczerze, że u mnie nosidełko wygrało z chustą dopiero jak dziecko zaczęło chodziło. Faktycznie wygoda i szybkość zdejmowania i zakładania dziecka na plecy niezwykła. Plus do tego poły chusty Ci się nie brudzą na spacerze. Przy mniejszych dzieciach, jestem tradycjonalistką i polecam chusty. Dużo większe podparcie plecków jak dla mnie. Z ciekawostek, nigdy nie przekonałam się do poucha i chusty kółkowej, a wiele mam jest zachwyconych. Jak widać co kto lubi. Fajnie, że możliwości jest dużo i każdy może znaleźć coś dla siebie