Wychowanie i rozwój

Dzień Dziadka – skąd się wywodzi i kiedy jest obchodzony na świecie?

Dziadek to idealny kumpel do zabawy i troskliwy opiekun. Przy okazji Dnia Dziadka jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków naszych dzieci i piękną więź, jaka łączy dziadków, babcie i wnuki. Dzień Dziadka świętujemy nie tylko w Polsce.

 

dzień dziadka

 

Skąd się wywodzi Dzień Dziadka?

Dzień Babci pojawił się w kalendarzu w latach 60. XX wieku. O Dniu Dziadka pomyślano dużo później. Dopiero w 1978 roku pojawił się pomysł dołączenia do Święta Babci, Dnia Dziadka. W 1981 oficjalnie wpisano do kalendarza Dzień Dziadka 22 stycznia i do dzisiaj tego dnia je obchodzimy. To święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dzień Babci i Dziadka świętuje się wspólnie. Nie mogło przecież tak być, żeby babcia miała święto, a dziadek nie. W końcu dziadek jest równie ważny w życiu wnuków jak i babcia.

Dzień Dziadka na świecie 

Stany Zjednoczone, dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej Marian McQuade, która chciała zwrócić uwagę na niedocenienie osób starszych w 1978 roku przez prezydenta ustanowione Święto Dziadków, które nie ma stałej daty. Przypada zazwyczaj 9 lub 10 września. Również Święto Dziadków, Opa- en Omadag obchodzi się w Holandii, które jest świętem ruchomym. Brazylijczycy składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku Día de Abuelos - Święta Dziadków - obchodzi się w czerwcu. W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa. Natomiast w Japonii nie obchodzi się Dnia Dziadka. Jest za to Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi) obchodzone od 1996 roku, 15 września.

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Październik 19, 2018
To zawsze dla nas bardzo wzruszający dzień, ale jednoczesnie sprawiajacy duzo radości :)