Data publikacji:

Zabawy wzmacniające więź między tatą a dzieckiem

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Współcześni ojcowi są o wiele bardziej zaangażowani w wychowanie dzieci, a także coraz bardziej świadomi wagi więzi i dobrej relacji z nimi. Dlatego stawiają nie tylko na zapewnienie bytu rodzinie oraz budowanie autorytetu, ale także na budowanie bliskości z dziećmi i realny wpływ na ich wychowanie.

jak tata może się bawić z dzieckiem

 

Relacja z małymi dziećmi, do trzech lat jest dla ojców pełna wyzwań. Maluchy na pierwszym miejscu stawiają mamę, spędzają z nią zwykle o wiele więcej czasu. Wiele dzieci jest karmionych piersią i to właśnie pierś mamy jest najlepszym ukojeniem wszelkich smutków. Przed ojcami trudne wyzwanie – wspieranie mamy w tym obciążeniu i jednoczesne starania o nawiązanie relacji z pociechą. Od samego początku to zabawa jest dla taty najlepszą formą bliskości z maluchem.

Z czasem, gdy dziecko rośnie, jego zapotrzebowanie na zabawę jest coraz większe i spełnia ona wiele ważnych funkcji rozwojowych. Dlatego dziś podpowiadamy 5 form zabawy, które nie tylko wzmocnią więź między ojcem a przedszkolakiem, ale także będą wspomagać rozwój dziecka.

 

5 pomysłów na zabawy taty z dzieckiem:

 

  1. Zabawy ruchowe

Niezależnie od płci dziecka, ruch, a szczególnie ten na świeżym powietrzu jest podstawą zdrowego rozwoju. Warto inspirować dzieci do podchodów, slalomów, biegów z przeszkodami, wspinaczki. Skoki, podskoki, czołganie się przez tunel, pogoń za latawcem – wystarczy sięgnąć do własnych doświadczeń z dzieciństwa i wcielić w życie własne najlepsze wspomnienia. Tatusiowie są również nieocenieni w nauce jazdy na rowerze czy hulajnodze oraz wyborze najlepszej.

  1. Siłowanki

Pełne miłości zapasy, bitwy na poduszki pomagają rozładować emocje i zaspokajają zapotrzebowanie na docisk układu proprioceptywnego. Dochodzi do tego kontakt fizyczny z drugim, bliskim człowiekiem, poczucie własnego ciała, jego granic, wyczucie własnej siły. Nikt nie zrobi tego lepiej niż tata. Podkreślmy, że siłowanki uwielbiają także dziewczynki!

  1. Budowanie

Budowanie w skali mikro – z klocków, a także w skali makro – z krzeseł, mebli, koców, to świetna zabawa. Warto, żeby tata pokazał, jak buduje się bazę, dom, lotnisko, to przy okazji świetna sposobność do nauko podstawowych praw fizyki. Jakie podstawy musi mieć budowla.

  1. Majsterkowanie

Znajomość podstawowych narzędzi majsterkowicza, sposobów na domowe naprawy to rzecz, której każde dziecko chętnie się uczy. Włączenie dzieci do codziennych prac domowych, naprawy cieknącego kranu, zmiany żarówki to dla nich wspaniała zabawa.  A przy okazji – nauka.

  1. Gry planszowe

Rodzinna gra w planszówki to świetny pomysł na jesienne i zimowe wieczory, wybór gry, nauka zasad i inicjowanie zabawy może należeć do taty. Warto spróbować takiej alternatywy dla bajek, telewizji i gier wideo. Gra planszowa nie musi opierać się na rywalizacji. Warto zapoznać się z grami kooperacyjnymi.

 

Czytaj więcej:

Jak tata może nawiązać więź z niemowlakiem


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.