Data publikacji:

Najlepsze książki o wychowywaniu dzieci – 10 hitów, które warto przeczytać

Autor: Karolina Wojtaś
Nowoczesne poradniki dla rodziców czerpią wiele ze współczesnej psychologii, idei rodzicielstwa bliskości, metody samoregulacji "self-reg" oraz komunikacji bez przemocy (NVC).  Dobre książki o wychowywaniu dzieci nie dają gotowych rozwiązań, ale podpowiadają, jak w trudnej rodzicielskiej rzeczywistości nie zapomnieć o tym, co najważniejsze - kontakcie i relacji z dzieckiem. Przedstawiamy książki o wychowaniu dzieci, które zostały już sprawdzone przez tysiące rodziców i oceniane są najwyżej.
najlepsze książki o rodzicielstwie
  1. Dodaj mi skrzydeł, Joanna Steinke-Kalembka

Dodaj mi skrzydeł to świetna pozycja dla rodziców, którzy mają już sobą etap ząbkowania oraz kolek u pociech i stoją przed trudnym wyzwaniem motywowania dziecka do podejmowania codziennych obowiązków. Prostym i przystępnym językiem autorka tłumaczy, dlaczego nasze kilkulatki i nastolatki zachowują się w dany sposób, i jak z nimi rozmawiać, by w końcu cieszyć się mocną nicią porozumienia. To również książka dla tych, którzy pragną wzmocnić w dziecku poczucie wartości poprzez właściwe chwalenie, oraz dla rodziców, którzy podświadomie czują, że wyznaczanie systemu kar i nagród nie jest najlepszą metodą wychowawczą.

  1. Pułapka nadopiekuńczości, Julie Lythcott-Haims

W ostatnich latach dużo mówi się o negatywnym wpływie nadopiekuńczości rodziców – prowadzi ona między innymi do braku samodzielności, roszczeniowości i lenistwa u młodych ludzi. Ta książka to świetny poradnik, który tłumaczy, jak uchronić dziecko przed nabyciem takich cech. Lektura pozwala nie tylko zrozumieć, dlaczego właściwie wyręczanie i pomaganie we wszystkim nie jest korzystne dla naszych pociech, ale też ułatwia codzienne hamowanie swoich nadopiekuńczych impulsów.

  1. Dziecko z bliska, Agnieszka Stein

To pozycja przepełniona obrazowymi przykładami i metaforami, dzięki którym rodzicom borykającym się z trudami wychowania łatwiej zrozumieć, co właściwie robią nie tak. To mnóstwo rad, ale też sporo wyjaśnień, dlaczego nasze postępowanie pogarsza relację z dzieckiem. Warto dodać, że autorka jest psychologiem i od lat przeprowadza wartościowe szkolenia i warsztaty dla rodziców, pomagając im znaleźć sposób na wychowanie pewnego siebie, dobrego człowieka.

  1. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Adele Faber, Elaine Mazlish

Trudno byłoby nazwać tę książkę „nowym poradnikiem” – to już niemal klasyk w grupie książek o wychowaniu, latami testowany i zachwalany przez tysiące rodziców. Z pewnością znajdziesz w tej pozycji pomoc, jeżeli ciągle masz wrażenie, że twoje dziecko cię nie słucha lub że nie potrafisz do niego dotrzeć. To także dziesiątki pożytecznych, życiowych przykładów oraz proste instrukcje, jak chwalić pociechę, aby przyniosło to fantastyczne rezultaty.

  1. Rodzeństwo bez rywalizacji, Adele Faber, Elaine Mazlish

Często słyszymy, że dzieci „muszą się kłócić”, czy że „ciągłe wojny i bicie braci się to norma”. A gdyby jednak nie lekceważyć tematu i zadbać o dobre relacje swoich dzieci? W książce Rodzeństwo bez rywalizacji – kolejnej pozycji Adele Faber i Elaine Mazlish, znajdziemy solidną porcję informacji, dzięki którym nauczymy dzieci rozwiązywać konflikty z szacunkiem dla siebie i innych. To nie tylko książka o tym, co zrobić, żeby brat z siostrą żyli w zgodzie i się doceniali. To także ogólny poradnik  o trudnej sztuce rozwiązywania konfliktów i mówienia o swoich potrzebach.

  1. Twoje kompetentne dziecko, Jesper Juul

Jesper Jull jest duńskim terapeutą i pedagogiem, który napisał już całkiem sporą ilość książek o wychowaniu dzieci – przy czym właśnie to ta o tytule Twoje kompetentne dziecko zdobyła ogromną popularność. Należy zauważyć, że nie jest to łatwy poradnik. Owszem, jest napisany przystępnym językiem, ale lektura zmusza do przyznania się samym sobie, że wiele naszych rodzicielskich działań jest błędnych. Niemniej – kiedy już zrozumiemy, że grzeczne dziecko to wcale nie posłuszne dziecko, łatwiej będzie stworzyć nam zupełnie nową relację i kierunek wychowania. Taki, w którym będziemy traktować pociechę poważniej… i znacznie lepiej ją rozumieć.

  1. Wolne dzieci, Peter Gray

Jeżeli w reakcji na „mamo, nudzę się!” błyskawicznie organizujesz dziecku jakąś rozrywkę, a dzień bez popołudnia wypełnionego zajęcia karate, lekcjami angielskiego, baletu czy pływania jest dla ciebie dniem straconym, to koniecznie musisz nabyć książkę Wolne dzieci. Dzięki niej dowiesz się, jak szalenie istotny wpływ na rozwój dziecka ma niedoceniana nuda i dowiesz się, dlaczego nie warto brać udziału w wyścigu szczurów, który rozpoczyna się od słów: „Zapisałam cię do szkoły muzycznej, na taniec i aikido”.

  1. Rodzicielstwo przez zabawę, Lawrence J. Cohen

Zdaniem autora książki nie doceniamy znaczenia zabawy u dziecka – jednak nie w znaczeniu, o którym traktuje poprzednia pozycja. Rodzicielstwo przez zabawę to książka, dzięki której dowiesz się, jak – właśnie poprzez rozrywkę, pokonać dziecięcą nieśmiałość, pomóc maluchowi rozwiązywać konflikty z innymi czy budować pewność siebie. Lektura pozwala zrozumieć, jak wiele jest możliwości „dotarcia” do dziecka – o wiele lepszych niż „bo ja tak powiedziałam, a ty masz mnie słuchać”.

  1. Wychowanie bez kar i nagród, Alfie Kohn

Na okładce Wychowania bez kar i nagród znajduje się informacja, że jest to książka kontrowersyjna. I rzeczywiście – to poradnik znacząco różniący się od wszystkim poprzednio omówionych. Autor – Alfie Kohn, przekonuje, że niemal cały system wychowania, na którym opierają się działania tysięcy rodziców i placówek, jest błędny. W książce znajduje się wiele słów wyjaśniających, dlaczego system kar i nagród jest nieskuteczny, a wręcz szkodliwy dla rozwoju dziecka. Nie brakuje też oczywiście podpowiedzi, co robić, gdy chcemy się z niego wyłamać.

  1. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy, Harvey Karp

Na koniec coś dla rodziców maluszków, o których niewiele mówi się w wymienionych powyżej pozycjach. Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy to książka, która pomogła już wielu świeżo upieczonym mamom i tatom, nie do końca radzącym sobie w świecie nowych obowiązków. Dzięki lekturze dowiesz się, czym jest metoda „5S”, w jaki sposób sprawić, by dziecko zasypiało spokojnie i dłużej spało, jak ukoić jego płacz i sprawić, by było po prostu… szczęśliwe.

 


Autor

Karolina Wojtaś

Psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka dziesiątek artykułów ułatwiających Czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje i współpracuje z gabinetami w całej Polsce. Prywatnie szczęśliwa żona i mama.

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.