Data publikacji:

Jakich zachowań dziecka nie możemy ignorować?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dzieci przechodzą przez różne fazy rozwoju. Bunt oraz złość są w nie naturalne wpisane. Jednakże niektórych zachowań nie możemy ignorować. Brak właściwej reakcji z naszej strony może tylko spowodować eskalację niektórych problemów. Na jakie zachowania warto zwrócić uwagę, aby nie zdarzały się w przyszłości?

 

płaczące dziecko

 

Małe i większe kłamstwa

Podkoloryzowane historie kilkulatka nie są same w sobie niczym groźne. Małe w dzieci w końcu nie odróżniają prawdy od kłamstwa i niekiedy mogą same wierzyć w historie, które same wymyśliły. Nie możemy jednak ignorować kłamstw naszej pociechy w późniejszym wieku. Celowe przekłamywanie rzeczywistości i wprowadzanie nas w błąd powinno zapalić u nas czerwoną lampkę.

Warto zatem od samego początku pokazywać jak ważna jest uczciwość i jakie negatywne skutki może nieść ze sobą kłamstwo. Zwracajmy uwagę zarówno na małe, jak i większe oszustwa. Drobne kłamstewka, mogą wykształcić u dziecka mechanizm, w którym kłamstwo będzie dobrą odpowiedzią na wszystko. Dobrze, aby samemu dawać przykład właściwej postawy. Niespełnianie obietnic i niedotrzymywanie danego słowa sprawia, że dziecko może poczuć się oszukane. A skoro nawet rodzice nie są uczciwi, to dlaczego ono miałoby być?

Agresja i rzucanie przedmiotami

Agresja słowna, jak i fizyczna, może odbywać się u małego dziecka nieświadomie. W końcu nie zna jeszcze znaczenia wielu słów i nie wie, jak łatwo może nimi zranić. Złość i bunt to nieodłączny element dorastania. Problem powstaje wtedy, kiedy, agresja staje się sposobem dziecka na osiągnięcie swojego celu i podjęcia decyzji, które działają na ich korzyść. Powinniśmy odpowiednio zareagować zarówno na atak histerii, jak i na rzucanie zabawkami czy agresję słowną.

Jak zatem zmierzyć się z wybuchem naszego podopiecznego, który traci panowanie nad swoimi emocjami, także w miejscach publicznych? Przede wszystkim sami musimy zachować spokój, a najlepiej przeczekać atak złości. Zachowując opanowanie oraz stanowczość pokażemy, że histeria to nie jest sposób na dążenie do swojego celu. Kiedy chociaż raz ulegniemy i spełnimy jego zachciankę w trakcie ataku histerii, możemy być niemal pewni, że dziecko będzie wykorzystywać swoje emocje także w późniejszych sytuacjach.

Lekceważenie i przerywanie innym

Dla dziecka jego zdanie oraz potrzeby są najważniejsze na świecie. Dlatego może nie zdawać sobie sprawy, że przerywanie innym oraz lekceważenie ich jest niewłaściwym zachowaniem. Kiedy dziecko domaga się uwagi, gdy jesteśmy zajęci wykonywaniem ważnej czynności lub rozmową z inną osobą, warto pokazać mu, że pamiętamy o jego potrzebach i zajmiemy się nim tak szybko, jak tylko możemy.

Pamiętajmy przy tym, aby samemu nie ignorować dziecka. Nasze lekceważenie może przełożyć się na jego brak szacunku wobec innych. Dlatego ważne jest, aby dawać mu odczuć, że jego potrzeby są równie ważne. Oczywiście nie możemy oczekiwać zbyt wiele od kilkuletniego dziecka. Chwalmy starszą pociechę, kiedy nie będzie przerywała nam rozmów, a następnie poświęcajmy jej jak najwięcej uwagi.

fot.: pexels.com


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.