Data publikacji:

Niedojrzali emocjonalnie rodzice – jak wpływają na dzieci

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Okazywanie zdrowych uczuć dziecku to podstawa dla ich rozwoju emocjonalnego. Co jednak, kiedy rodzice sami przejawiają cechy niedojrzałości emocjonalnej? Wpływ wcześniejszych metod wychowania oraz czarnej pedagogiki może prowadzić do zamkniętego koła, w którym zranione są nie tylko dzieci, ale i rodzice.

 

niedojrzali emocjonalnie rodzice

 

Historyczne znaczenie czarnej pedagogiki

Dojrzałość emocjonalna jest kluczowym elementem w rozwoju każdego nas. Dzięki niej możemy podejmować rozsądne decyzje oraz nie wybuchać negatywnymi emocjami. Problem z nieadekwatnym do sytuacji zachowaniem nie dotyczy jednak tylko dzieci, ale także rodziców.

Podejście do wychowania, jakie było powszechne w czasach PRL, przyłożyło ku temu niemałą cegiełkę. Brak świadomości na temat, jak istotna jest przestrzeń emocjonalna, odbiło się bardzo na dzieciach, które teraz są już dorosłe.

Wiąże się z tym aspekt tak zwanej czarnej pedagogiki, który polegał na przede wszystkim na wymuszeniu posłuszeństwa u dzieci. Pedagogika zakazów oraz rygoru ma swoje zalążki już w XIX wieku, kiedy w Prusach zaczęto stosować niezwykle surowe metody wychowania. Samo zjawisko zaś zostało opisane w latach 70 ubiegłego wieku przez szwajcarską psychoanalityk Alice Muller. Przedstawiła ona wyniki badań nad osobami, które w dzieciństwie były ofiarami przemocy psychicznej.

Niedojrzali emocjonalnie rodzice

Dzieci, u których nie była respektowana przestrzeń emocjonalna, w dorosłości mogą nie kontrolować swoich emocji i reagować bardzo gwałtownie. Najczęstszą cechą jest przede wszystkim nieprzewidywalność, a także egocentryzm czy brak empatii. Niedojrzałość emocjonalna może także przejawiać się w obawie przed bliskością, a także lekceważeniem uczuć innych.

W sytuacji, kiedy te osoby wchodzą w rolę rodzica, mogą nie być w stanie stworzyć dla dziecka odpowiednich warunków do rozwoju. W relacji rodzic-dziecko role często ulegają odwróceniu, oczekując od swojego potomka zrozumienia i pomocy, której sami nie są w stanie udzielić.

Wyróżniamy kilka typów rodziców niedojrzałych emocjonalnie:

- emocjonalny – o dużej amplitudzie emocjonalnej

- odtrącający – dla którego rodzicielstwo jest ciężarem

- zdeterminowany – narzucający rygor i nakazy

- bierny – o niskim stopniu zaangażowania w życie rodzinne

Wiele osób może przejawiać kilka cech z różnych grup. Każdy jednak z niedojrzałych emocjonalnie rodziców, nie jest w stanie zadbać o odpowiedni rozwój dziecka i szczerze zainteresować się jego potrzebami. W efekcie dzieci z takich rodzin wykształcają sobie różne sposoby na poczucie braku bliskości.

Jak dziecko reaguje na niedojrzałych emocjonalnie rodziców?

Dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców już w dzieciństwie opracowują sobie schematy, które wpływają na ich osobowość i kontakty z innymi. W tym przypadku mówimy przede wszystkim o eksternalizacji i internalizacji.

Eksternalizacja to postawa otwarta, bardzo impulsywna. Dzieci obwiniają otoczenie za swoje błędy. Oczekują zawsze pomocy i są bardzo roszczeniowi. Nie potrafią wyciągać wniosków z pomyłek i porażek.

Z kolei internalizacja przejawia się zamkniętą postawą, gdzie dziecko nabiera przekonania, że to na nim spoczywają wszystkie winy oraz obowiązki. Często obwiniają siebie samych i nigdy nie proszą o pomoc.

Pomimo że dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców z dużym prawdopodobieństwem mogą powtórzyć błędy w przyszłości, wciąż jest nadzieja, aby zakończyć martwe koło. Dzięki pomocy kompetentnym osobom będą w stanie mieć inne podejście do wychowywania swoich dzieci.

fot.: pixabay.com


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.