Data publikacji:

Ketony w moczu dziecka: co oznaczają?

Ketony w moczu u dziecka zazwyczaj nie oznaczają żadnej poważnej choroby. Często są wynikiem wymiotów lub biegunki, a także infekcji, którym towarzyszy wysoka gorączka. U niemowląt mogą pojawić się nawet w wyniku dłuższej przerwy między posiłkami. Jeśli jednak wystąpią dodatkowe odchylenia w wynikach badań, interpretujący je lekarz zacznie podejrzewać cukrzycę. Kiedy ciała ketonowe w moczu u dziecka powinny budzić niepokój?
ketony w moczu dziecka

Ketony w moczu u dziecka –  co to znaczy?

Ketony powstają w organizmie, a dokładanie w wątrobie, kiedy tłuszcze są zużywane do produkcji energii. Jest to zjawisko prawidłowe, jednak w normalnej sytuacji ciał ketonowych wytwarzamy tyle, że przenikają jedynie do krwi. Jeśli ketony są wykrywane w moczu u dziecka, oznacza to, że ich stężenie we krwi z pewnych powodów przewyższa normę, a filtrujące ją nerki usiłują usuwać je wraz z moczem.
Obecność ciał ketonowych, czyli kwasu acetylooctowego, acetonu i kwasu beta-hydroksymasłowego można wykryć poprzez badanie ogólne moczu. W prawidłowym wyniku powinny być nieobecne. Czy ketony w moczu u dziecka świadczą o chorobie? Przyczyny ich pojawienia się mogą być różne, ale w zdecydowanej większości przypadków jest to sytuacja przejściowa i niegroźna.

Podwyższone ketony w moczu u dziecka przy gorączce, wymiotach i biegunce

Z czego wynikają podwyższone ketony w moczu u dziecka? U najmłodszych najczęstszą przyczyną takiej sytuacji są infekcje wirusowe lub zatrucia pokarmowe wiążące się z biegunką oraz wymiotami. Każda choroba, podczas której pojawiają się takie objawy, narusza równowagę w organizmie dziecka i może prowadzić do odwodnienia oraz związanego z nim wzrostu stężenia ciał ketonowych we krwi, a co za tym idzie, również w moczu.
Podobnie jak w przypadku wymiotów i biegunki, również wysoka i długotrwała gorączka może doprowadzić do groźnego dla młodego organizmu odwodnienia i pojawienia się ciał ketonowych, w tym acetonu w moczu u dziecka.
Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, w której dziecko doświadcza jednocześnie gorączki, biegunki oraz wymiotów, jak to ma miejsce na przykład w przypadku zakażenia rotawirusami. Takie połączenie objawów u niemowląt często prowadzi do konieczności hospitalizacji.

Ketony w moczu dziecka a głód

U najmłodszych nawet dłuższa przerwa między karmieniami może wiązać się z pojawieniem się ketonów w moczu, wynika to z niewielkich zapasów glikogenu, z którego człowiek czerpie energię. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, ale taka sytuacja może mieć miejsce również u małych dzieci. Jest ona przejściowa i niegroźna, jednak należy pamiętać o tym, by niemowlęta karmić na żądanie i pilnować regularności posiłków u dzieci. Dla kobiet karmiących piersią dużą pomocą mogą być laktatory, które umożliwiają dłuższe wyjścia.

Czy ketony w moczu u dziecka mogą świadczyć o cukrzycy?

Ciała ketonowe w moczu dziecka nie zawsze są niegroźne, mogą też świadczyć o cukrzycy. W takim przypadku prawdopodobnie w moczu pojawi się również glukoza. Ponadto zwykle można też zaobserwować objawy takie jak wzmożone pragnienie, utrata masy ciała, problemy z apetytem lub ospałość.

Co robić po wykryciu ketonów w moczu dziecka?

Jeśli w moczu dziecka pojawią się ketony, należy zgłosić się do pediatry, który przeprowadzi szczegółowy wywiad. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną jest infekcja, należy powtórzyć badanie, kiedy dziecko wyzdrowieje. W przypadku stwierdzenia dodatkowych objawów konieczne będą badania krwi pod kątem cukrzycy.

Ketony w moczu w ciąży – wpływ na dziecko

Warto przy okazji poruszyć temat ketonów w moczu kobiety, będącej w ciąży. Mogą one świadczyć o niewłaściwej diecie, przeciążeniu fizycznym lub cukrzycy ciążowej. Wraz z lekarzem prowadzącym ciążę, w takiej sytuacji trzeba szybko znaleźć przyczynę, ponieważ duże stężenie ciał ketonowych może doprowadzić do uszkodzenia mózgu dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym