Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

Zobacz jak rozwija się dziecko w drugim trymestrze ciąży

 

Sprawdź jak będzie rozwijać się dziecko w drugim trymestrze ciąży!

 

Ile trwa drugi trymestr ciąży

Czwarty, piaty i szósty miesiąc ciąży, od 14 do 27 tygodnia to drugi trymestr ciąży.  Poranne mdłości ustały, senność została opanowana, ciężarna kobieta ma więcej energii, włosy lśnią, stają się gęste, a jej cera promienieje. Czas ten uważany jest za najprzyjemniejszy okres ciąży. Silne wahania hormonalne ustają, a brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, żeby przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. W tym czasie rośnie apetyt przyszłej mamy, ale ma ona również więcej energii. Wzrasta ochota na seks, znikają obawy, które często towarzyszą początkom ciąży. 

Badania prenatalne w drugim trymestrze ciąży

W okolicach 20 tygodnia ciąży każda przyszła mama powinna wykonać obowiązkowe tzw. USG połówkowe.To badanie wyklucza większość wad rozwojowych płodu i niemal na pewno pozwoli określić płeć dziecka. Lekarz oceni również, czy łożysko funkcjonuje prawidłowo. Na tym etapie badanie wykonuje się przez powłoki brzuszne, bo maluch jest już na tyle duży, że wszystko widać wyraźnie. Dziecko pływa w macicy wypełnionej płynem owodniowym, lekarz sprawdzi, czy ilość płynu jest prawidłowa. Około 18 tygodnia ciąży odczuwalne mogą być ruchy płodu. Dziecko nie ma jeszcze wiele siły,więc ruchy to nie przysłowiowe  kopniaki.Odczuwalne są bardziej jak muśnięcie przepływającej rybki lub delikatne drżenie. 

Samopoczucie w drugim trymestrze ciąży

Większość mam dobrze znosi drugi trymestr ciąży, w tym czasie poprawia się nie tylko samopoczucie,ale i wygląd ciężarnej. Zagęszczają się włosy, cera zyskuje blask (zwiększa się ilość krwi obwodowej, więc skóra jest zaróżowiona).Dodatkowo wszystkie uciążliwości pierwszego trymestru powinny już znikać: ciężarnej nie dokuczają mdłości i wymioty. Znikają bóle brzucha i niepewność towarzysząca początkom ciąży. Większość przyszłych mam ma w tym czasie ochotę na seks i nie należy się obawiać, bo seks w tym czasie jest zupełnie bezpieczny.  Może być również bardzo przyjemny, ze względu na silniejsze ukrwienie okolic intymnych. Doznania mogą być przez to o wiele intensywniejsze. Zalecana jest  spokojna aktywność fizyczna. To najlepszy okres na podróże, wakacje czy życiowe zmiany: przeprowadzki remonty i tym podobne. Kobieta ma energię i silę do działania. Pod koniec drugiego trymestry mogą pojawić się dolegliwości związane z powiększającym się ciężarem macicy - zgaga, zaparcia, a nawet hemoroidy. W drugim trymestrze można przytyć ok 5-6 kg

Dieta w 4, 5 i 6 miesiącu ciąży

Na tym etapie zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne ciężarnej, powinna przyjmować ok. 300 kcal więcej niż wcześniej.W tym czasie ważna jest odpowiednia ilość białka w diecie, a także dostarczanie niezbędnych  nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie omega 3. Są one niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu maleństwa. Suplementacja ich do końca ciąży jest bardzo ważna. Jeszcze po porodzie, mama karmiąca piersią powinna kontynuować zażywanie preparatów z omega-3. Od drugiego trymestru do 3-4 miesiąca życia dziecka rozwój mózgu jest najintensywniejszy. 

Drugi trymestr - na co uważać

To stosunkowo bezpieczny czas w ciąży. Nie należy się obawiać ani o dietę, ani o aktywność. Niepokój, wzbudzić powinno krwawienie z dróg rodnych lub silne, bolesne skurcze. Delikatne mrowienie, twardnienie brzucha może się wiązać z pojawiający się  ok. 32 tygodnia ciąży ćwiczeniami macicy przed porodem, które nazywamy skurczami Braxtona-Hicksa. To jest najlepszy czas na kompletowanie wyprawki, szkołę rodzenia, czytanie o porodzie, chodzenie po sklepach i inne wymagające dobrej kondycji zajęcia. Wraz z rozpoczęciem się trzeciego trymestru, aktywność będzie coraz trudniejsza. 

Komentarze
Dodaj komentarz
Sierpień 12, 2018
Jak dobrze słyszeć ze ktoś ma tak jak ja bo juz się bałam ze jest coś ze mną nie tak
Marzec 15, 2018
Witam w klubie drogie Panie... mówili że ochota na sex przyjdzie w 2 trymestrze a tu nic kompletnie
Grudzień 20, 2017
Hej! Dziś dowiedzialam się że będę miała synka. Kończę 20ty tydzień i zero ochoty na igraszki.Dobrze wiedzieć że nie jestem jedyną.a po za tym czuje się świetnie!
Grudzień 20, 2017
Ani ochoty na igraszki, mega zmeczenie i sennosc... 16 td
Czerwiec 12, 2016
Wiktora no no to co robisz ze masz ochotę na sex . My w 24 tc i nadal nic .... Pozdrawiam
Luty 24, 2016
sex byl zajefajny