Drugi trymestr

Wybierz swój tydzień ciąży

24 tydzień ciąży

24_tydzien-kalendarza-ciazy550

 

To już 24. tydzień ciąży. Twoja macica wykonała kawał dobrej roboty. Przed ciążą miała wielkość gruszki. Teraz bez problemu mieści 30-sto cm szkraba. A to jeszcze nie koniec. Aby sprostać trudnemu zadaniu macica intensywnie ćwiczy już od pierwszego trymestru ciąży. Kurczy się i rozciąga, aby już niebawem wypchnąć malucha na zewnątrz. Początkowo skurcze macicy są praktycznie nieodczuwalne. Być może zauważysz, że po stosunku Twój brzuch napnie się i będzie twardy. Bez obaw. W trakcie orgazmu uwalnia się oksytocyna, która powoduje skurcze macicy.

 

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży - rozwój dziecka

  • Dziecko jest coraz większe i nie może już tak swobodnie poruszać się. Jednakże nadal pozostaje bardzo aktywne. Chwyta rączkami pępowinę, bada otoczenie i macha nóżkami.
  • Maluch jest coraz bardziej świadomy otaczającego go świata. Jeśli czegoś się boisz lub denerwujesz odczuwa to także dziecko. Postaraj się jak najwięcej do niego mówić, gdyż wyraźnie uspokaja się słysząc spokojny głos swojej mamy.
  • W 24. tygodniu ciąży dziecko waży około 600g i ma mniej więcej 27cm.

 

Zapewne znasz już rytm czuwania i snu swojego maluszka. Zwykle jest on odmienny od Twojego.

 

 

Ciąża mnoga - dwudziesty czwarty tydzień ciąży

U wieloraczków płuca zaczynają wytwarzać surfanktant - substancję, która ułatwi dzieciom oddychanie po przyjściu na świat. Pozwoli ona na rozdzielenie się pęcherzyków płucnych podczas brania oddechu. Ponieważ dzieci z ciąż mnogich prawie zawsze rodzą się przed terminem w wielu przypadkach podaje się mamie sterydy, które stymulują wytwarzanie surfankantu.

Teraz wieloraczki są już za duże, aby naraz obejrzeć je podczas badania USG.

 

 
Komentarze
Dodaj komentarz
Październik 1, 2019
Nie przejmujcie się wagą dziecka, jaką tu podają. Dzieci powinny rozwijać się równo tak do 18tc. Później w grę wchodzi już genetyka. Także nic dziwnego, że jedna mama pisze, że jej dziecko ma już 1kg, a inna, że ma dopiero 600g - wszystko jest ok.
Grudzień 12, 2017
24 tydzien, w 22 bylam na usg prenatalnym w andrzejki akurat tak sie dziecko ulozylo i lekarz mi pokazal na 100 procent ze to chłopiec w domu mam syna i corke ale radosc ogromna po prostu chcialam wiedziec i sie udalo maz szczesliwy pozdrawiam wszystkie mamusie :-))
Październik 31, 2017
Mój mały 24 tydzień i waży prawie 1 kg
Czerwiec 3, 2017
24+2
Maluszek waży 750g i cały czas skrzętnie ukrywa buźkę, za to z wielką radością już nz kolejnym usg wypina pupkę na świat
Maj 25, 2017
24 tydzień :) Antoś 655g a Oliwka 550g :) rosną nasze szkraby <3