Data publikacji:

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.

Ręczne odciąganie pokarmu – kiedy następuje taka potrzeba?

Istnieje mnóstwo sytuacji, w których pojawia się potrzeba ściągnięcia pokarmu. Najczęściej chodzi o:
  • nawał mleczny i związany z tym dyskomfort oraz ból piersi,
  • tzw. kryzys laktacyjny i konieczność pobudzenia laktacji w celu zaspokojenia potrzeb dziecka,
  • rozłąkę z dzieckiem (np. na skutek jego hospitalizacji albo powrotu mamy do pracy).
W przypadku kryzysu laktacyjnego lub powrotu mamy do pracy ręczne odciąganie mleka nie jest najlepszym pomysłem – zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w laktator. Jeśli natomiast potrzeba opróżnienia piersi pojawia się doraźnie – np. akurat nie masz przy sobie urządzenia albo pojawił się nawał pokarmu, jak najbardziej możesz opróżnić piersi przy pomocy własnych dłoni.
Jak ręcznie odciągać pokarm, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Nie wiesz, jak ręcznie odciągać pokarm? To żaden problem – przeprowadzimy cię przez ten proces krok po kroku, tak abyś nie zrobiła sobie krzywdy.
  1. Zacznij od masażu piersi. U jej nasady ułóż trzy lub cztery palce i zacznij wykonywać koliste ruchy. Wciąż zmniejszaj obwód koła, stopniowo docierając do brodawki.
  2. Teraz zrób to samo, używając całej dłoni. Taki kilkuminutowy masaż rozgrzeje pierś i spowoduje, że z większą łatwością odciągniesz pokarm.
  3. Połóż dłoń na piersi. Kciuk powinien być umieszczony przy górnej krawędzi brodawki, reszta palców – przy jej dolnej części.
  4. Stopniowo zacznij przysuwać palce do siebie, wykonując posuwiste ruchy. Powtórz to kilkukrotnie – w tym czasie mleko powinno zacząć wydobywać się z piersi. Nie wylewaj go, lecz zbierz do specjalnego kubka, woreczka albo butelki. Będziesz mogła podać je potem niemowlęciu.
  5. Po chwili przesuń palce zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Później rób to jeszcze wielokrotnie – dzięki temu będziesz opróżniać różne kanaliki mlekowe.
Jak widzisz, ręczne odciąganie pokarmu wcale nie jest specjalnie trudne. Jest natomiast czasochłonne – daj sobie wolną chwilę.

Ręczne odciąganie pokarmu – najpowszechniejsze błędy

Bardzo ważne jest, aby ręczne odciąganie mleka zostało przeprowadzone prawidłowo. Jeśli tak nie będzie, może dojść do zastoju mleka, zapalenia piersi, a nawet do pęknięcia kanalików i zatok.
Aby nie spotkały cię tak bolesne przypadłości, pamiętaj, żeby unikać następujących błędów:
  • nigdy nie ciągnij piersi za brodawkę;
  • nie ugniataj piersi – nie próbuj „wycisnąć” z nich mleka poprzez zaciskanie na nich dwóch dłoni – to jeden z najpowszechniejszych i najpoważniejszych błędów;
  • nie kontynuuj ściągania mleka, jeśli sprawia ci ono ból; w takich przypadkach należy zmienić technikę albo spróbować ponownie rozmasować pierś;
  • nie ściągaj mleka do opróżnienia piersi – rób to tylko do momentu, w którym poczujesz ulgę.
Jeśli nie masz pewności, czy dobrze ściągasz pokarm, poproś o ocenę położną (o ile jesteś jeszcze w szpitalu) albo udaj się do doradcy laktacyjnego.

Odciąganie pokarmu – ręczne. Zasady, które warto znać

Wiesz już, jak ręcznie odciągać pokarm i jakich błędów unikać. O czym jeszcze powinnaś pamiętać?
  • Przed przystąpieniem do ściągania pokarmu dokładnie umyj ręce, pamiętając o przestrzeni między palcami.
  • Nie musisz myć piersi, o ile stosujesz tradycyjną, codzienną toaletę.
  • Staraj się nie pochylać nad naczyniem, do którego ściągasz mleko – zachowaj wyprostowaną pozycję.
  • Postaraj się zrelaksować; z pewnością będzie to łatwiejsze, jeśli będziesz ściągać pokarm w miejscu zapewniającym intymność; nie ściągaj jednak mleka w łazience czy toalecie, gdzie zazwyczaj jest więcej drobnoustrojów.

Regularne ręczne ściąganie mleka – czy to dobry pomysł?

Wiele kobiet zastanawia się, czy odciąganie pokarmu – ręczne, może być praktykowane codzienne (np. w celu zapewnienia dziecku mleka na czas pobytu matki w pracy). Teoretycznie tak, w praktyce jednak byłoby to niezwykle czasochłonne, męczące, a do tego niekoniecznie dobre dla piersi.
Jeśli chcesz ściągać mleko codziennie, to zakup laktator. Może być to tańszy laktator ręczny albo o wiele szybszy i wygodniejszy laktator elektryczny. Ten ostatni jest szczególnie polecany – zapewnia błyskawiczne ściągnięcie mleka bez najmniejszego wysiłku ze strony młodej mamy.
Jeżeli nie masz funduszy na nowy sprzęt, to pamiętaj, że możesz go od kogoś odkupić. Jedyne, co musisz zrobić po jego nabyciu, to dokładnie wysterylizować wszystkie elementy, które miały kontakt z mlekiem.

Ręczne ściąganie pokarmu a pobudzenie laktacji

U wielu kobiet po kilkunastu tygodniach karmienia piersią dochodzi do tzw. kryzysu laktacyjnego. W czasie jego trwania ilość produkowanego przez organizm mleka nie jest wystarczająca dla dziecka, co oczywiście rodzi szereg problemów. Aby pokonać kryzys laktacyjny i pobudzić laktację, należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi albo ściągać pokarm laktatorem. Pytanie – czy w tym przypadku ręczne ściąganie pokarmu się sprawdzi?
Niestety, raczej nie. W czasie kryzysu należy ściągać mleko lub karmić dziecko nawet dwanaście razy na dobę. Przy tak dużej częstotliwości o wiele lepiej sprawdzi się laktator elektryczny. Jego używanie pozwoli ci szybko pobudzić laktację, co przełoży się na lepsze samopoczucie dziecka i twój spokój.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.