Data modyfikacji:

Ciemieniucha

Autor: Tomasz Nęcki - Lekarz

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka, to łuszczący się naskórek w kolorze białym lub żółtawym, przypomina skorupkę lub łuski. Powstaje na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka. Zauważyć ją można na głowie, w okolicach ciemiączka, a także na brwiach lub przy nosie. Ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie jest groźna, można się jej pozbyć domowymi sposobami.

 

ciemieniucha u niemowlaka

fot: pixabay.com

Ciemieniuchę zaobserwować możemy na głowach przede wszystkim małych dzieci – najczęściej problem ten pojawia się w pierwszych sześciu tygodniach życia. Ciemieniucha przybiera postać żółtawych (czasami białawych) łusek, które,  występują zwykle  na głowie malucha (łuski te mogą się jednak pojawiać również i w obrębie brwi). 

 

Ciemieniucha u niemowlaka - przyczyny

Przyczyną ciemieniuchy z pewnością nie są zaniedbania natury higienicznej. Ciemieniucha u dzieci pojawia się na skutek  nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które znajdują się w obrębie skóry głowy dziecka. Fizjologiczną rolą tych struktur jest nawilżanie i ochrona skóry – takie właśnie działanie ma bowiem wydzielane przez gruczoły łojowe sebum (łój).

Kiedy gruczoły łojowe są jednak aktywne za bardzo, ich wydzielina (w połączeniu ze złuszczonymi komórkami naskórka) może się gromadzić na główce dziecka, co ostatecznie skutkować może wytworzeniem się charakterystycznych  łusek.

 

Czy ciemieniucha boli lub swędzi?

Dziecko z ciemieniuchą nie doświadcza bólu, świądu czy jakichkolwiek innych dolegliwości – jedynym problemem jest po prostu obecność nieprzyjemnie wyglądających zmian w obrębie skóry jego głowy. Warto jednak zadbać o usunięcie ze skóry dziecka zrogowaciałego naskórka, bo zaniedbana ciemieniucha może stać się przyczyną infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. 

 

Co na ciemieniuchę?

Sama ciemieniucha u niemowlaka nie powoduje bólu, jednak jej nieprawidłowe usuwanie przez rodziców może już jak najbardziej doprowadzić do doświadczenia przez malucha dolegliwości bólowych. 

Jak się pozbyć ciemieniuchy? Powoli i delikatnie. Przed przystąpieniem do tej czynności warto zaaplikować na skórę głowy dziecka oliwkę na przykład po kąpieli. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki do włosów możemy delikatnie wyczesywać oddzielające się ze skóry maluszka łuski ciemieniuchy. Aby lepiej namoczyć łuski można na naoliwioną łuskę założyć na godzinkę bawełnianą czapkę. Samo mycie główki i masowanie przyczynia się do pozbywania się martwych komórek naskórka, a dodatkowo warto delikatnie wycierać główkę ręcznikiem, co również wspomoże walkę z ciemieniuchą.

Ciemieniucha u niemowląt nie trwa długo – po tygodniu, maksymalnie dwóch główka dziecka powinna być już pozbawiona nieestetycznych zmian. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Co wtedy zrobić?

 

 

 

Leczenie ciemieniuchy - kiedy konsultacja z lekarzem?

W sytuacji, kiedy nasze próby zlikwidowania ciemieniuchy u niemowlaka spełzają na niczym, nie czekajmy – udajmy się do pediatry. Odwiedziny u lekarza są zalecane szczególnie wtedy, kiedy zauważymy, że u malca pojawiło się zaczerwienienie skóry głowy (możliwe, iż nasze próby usunięcia zmian doprowadziły do stanu zapalnego) oraz wtedy, kiedy widzimy, że zmiany podobne do ciemieniuchy rozwijają się w innych miejscach niż skóra głowy (może to świadczyć chociażby o tym, że malec cierpi na atopowe zapalenie skóry).

Jeżeli próbowaliśmy zwalczyć ciemieniuchę domowymi sposobami i nam się nie powiodło, możliwe jest, iż konieczne do tego celu będzie zastosowanie specjalistycznych farmaceutyków. Preparaty służące do tego celu kontrolują procesy rogowacenia naskórka, a także mają wpływ na nawilżenie skóry.

 

Ciemieniucha u starszych dzieci

Zdarza się, że ciemieniucha pojawia się u starszych dzieci, nawet 2-3 letnich. Jest ją nieco trudniej usunąć, ze względu na większą ilość włosów niż u niemowląt. Pojawienie się ciemieniuchy u starszego dziecka nie świadczy o żadnej chorobie czy zaburzeniach hormonalnych. Skóra i i jej gruczoły wciąż uczą się regulować odpowiednią ilość substancji natłuszczających. Ciemieniuchę u starszego dziecka usunie najlepiej specjalny szampon z apteki.

Komentarze
28-11-2018
Ocena:
U mojej córci ciemieniucha zaczęła pojawiać się po 2. tygodniu, walczyliśmy najpierw oliwką dla dzieci i niemowląt a później olejkiem zakupionym w aptece... łuski owszem schodziły ale z każdem dniem robiły się coraz twardsze. położna jednak poleciła abyśmy po kąpieli na zmiany nałożyli najzwyklejszej wazeliny, pozostawili na noc, rano umyli główkę i kilka razy dziennie masowali miękką szczoteczką. Zabieg powtarzać do całkowitego wyleczenia. Faktycznie, ta metoda okazała się dużo skuteczniejsza. W naszym wypadku po kilku dniach problem zniknął :)
19-10-2018
Ocena:
Nie ma co wróżyć z fusów, tylko najlepiej udac sie na konstultacje do dermatologa i tyle
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.