Data publikacji:

Niemowlak w samolocie

Autor: Klaudia Kierzkowska

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to wyzwanie dla większości rodziców. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do lotu z niemowlakiem należy się odpowiednio przygotować. Ilość spraw jaką należy załatwić i rzeczy, o których trzeba pamiętać może doprowadzić niemalże do zawrotu głowy. Przygotowaliśmy wskazówki i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

podróż samolotem z dzieckiem

 

Dokumenty dla dziecka do samolotu

Podstawowym dokumentem uprawniającym niemowlę i dziecko do podróżowania jest dowód osobisty lub paszport. Wszystko uzależnione jest od miejsca, do którego planujecie się wybrać. W przypadku państw należących do strefy Schengen wystarczy dowód osobisty, jednak w przypadku tych spoza, niezbędny jest paszport, a czasami także i wiza.

 

Bilet lotniczy dla niemowlaka - cena

Podjęliście decyzję – wybieracie się na pierwsze, wspólne wakacje z niemowlakiem. Zapewne zaczęliście zastanawiać się, czy dziecku także będziecie musieli kupić bilet, a jeśli tak, jaki będzie jego koszt. Dzieci do drugiego roku życia podróżują z reguły bezpłatnie lub ich podróż jest zdecydowanie tańsza. Cena biletu dla niemowląt uzależniona jest od ustaleń danych linii lotniczych. W niektórych przypadkach niemowlę będzie podróżowało całkowicie bezpłatnie, a czasami cena biletu będzie wynosiła od 10 do 30% wartości biletu osoby dorosłej.

 

Bilety lotnicze dla dziecka – rezerwacja

Rezerwując bilet lotniczy dla dziecka, obowiązkowo będziecie musieli uzupełnić jego datę urodzenia. Co w przypadku gdy w czasie podróży dziecko przekroczy pewną granicę wieku? Bez wątpienia jesteście zobowiązaniu uwzględnić ten fakt podczas rezerwacji. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów. Jeśli pojawią się wątpliwości, skontaktujcie się z biurem obsługi danego przewoźnika.

 

Bagaż dla dziecka w samolocie

Zastanawiacie się, czy podróżując z niemowlakiem przysługuje Wam dodatkowy bagaż? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Linie lotnicze umożliwiają przewóz niemowląt na dwa sposoby – na kolanach rodzica lub na osobnym siedzeniu w foteliku samochodowym. W drugim przypadku należy liczyć się z większymi kosztami, ale i z możliwością zabrania dodatkowego bagażu dla niemowlęcia. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale niestety w tym przypadku większość linii lotniczych nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla malucha. Uściślijmy, niemowlęta to dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

 

Wózek dziecięcy w samolocie

Czy na pokład samolotu można zabrać wózek? To kolejna wątpliwość, która pojawia się w głowie rodziców. W większości przypadków linie lotnicze umożliwiają bezpłatne zabranie wózka dla dziecka. Wózek najczęściej zabierany jest do luku bagażowego i oddawany przy wyjściu z samolotu. Jeśli macie obawy co do zostawienia drogiego, nowego wózka w luku bagażowym, możecie zaopatrzyć się w specjalny wózek, który bez problemu można wnieść na pokład samolotu. Wózek powinien spełniać wymogi bagażu podręcznego.

 

Jedzenie i picie dla dziecka podczas lotu

Jeśli podróżujecie z niemowlęciem, na pokład samolotu możecie wnieść dodatkowe płyny i jedzenie. Co ważne, przepisy dotyczące transportu płynów nie dotyczą pokarmu dla niemowląt. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie produkty były dobrze pakowane. Co ciekawe, możecie zostać poproszeni o spróbowanie wybranych płynów. W ten sposób udowodnicie, że nie przewozicie żadnych szkodliwych substancji.

 

Zabawki dla dziecka na czas lotu

Co do tego, że dziecko może zabrać na pokład samolotu zabawki, nikt chyba nie ma wątpliwości. Pamiętajcie jednak, aby nie przypominały one broni, noży, ani żadnych innych niedozwolonych przedmiotów.  Niestety może się zdarzyć, że ochrona zabierze dziecku ulubiony pistolet czy karabin.

 

Rodziny z dziećmi – przywileje w podróży lotniczej

Rodzinom podróżującym z dziećmi przysługują specjalne przywileje. Jednym z nich są przejścia dedykowane rodzinom z dziećmi, z których  całą pewnością warto skorzystać. Unikniecie długich kolejek, za którymi najmłodsi pasażerowie na pewno nie przepadają.

 

Co zabrać w podróż samolotem z dzieckiem

Picie, jedzenie i zabawki to tylko część rzeczy, które powinniście zabrać ze sobą do samolotu. Nie zapomnijcie także o spakowaniu:

  • dokumentów dziecka,
  • pieluch,
  • chusteczek nawilżanych,
  • podkładów do przewijania,
  • kremu nawilżającego,
  • kocyka,
  • smoczka,
  • chusty lub nosidła,

Przedszkolakowi przyjemność sprawią cukierki, które okażą się także pomocne przy zmianie ciśnienia i towarzyszącemu mu nieprzyjemnemu zatykaniu uszu.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.