Pielęgnacja i rozwój

Nocne koszmary u dzieci i niemowląt

Sny są naturalnym elementem nocnego życia mózgu. Te miłe powodują, że dzieci budzą się zadowolone i wyspane. Jednak koszmary sprawiają, że maluchy budzą się przerażone, zapłakane i przeżywają dodatkowy stres. Koszmary nocne u dzieci są powodem zmartwień rodziców. Jakie są przyczyny nocnych koszmarów u najmłodszych i jak sobie z nimi radzić?

koszmary senne jak pomóc

 


Czym jest koszmar nocny u dziecka


Koszmar to zły sen, który pojawia się, gdy dziecko jest w głębokim śnie lub w fazie REM (szybki ruch gałek ocznych). Powoduje, że maluchy budzą się przestraszone i nerwowe. Niektóre dzieci niemalże od razu po przebudzeniu zapominają o złym śnie. Niestety zdarza się, że maluchy, które śnią bardzo intensywnie, szczegółowo zapamiętują koszmar i są go w stanie opowiedzieć nawet rano.

To, czy noworodki mają koszmary nie jest do końca wiadome. Nowonarodzone dzieci spędzają we śnie i w fazie REM ponad 10 godzin dziennie, a więc bardzo prawdopodobne jest, że doświadczają nieprzyjemnych snów.

 
Skąd się biorą koszmary senne u dzieci

Koszmary, lęki nocne pojawiają się najczęściej w drugiej połowie nocy. Mogą być silnie powiązane ze zdarzeniami, które miały miejsce niedługo przed snem. Oto niektóre z kluczowych powodów, w wyniku których dzieci doświadczają koszmarów:

 • przerażająca sytuacja - dziecko może być zaniepokojone rzeczami, które dorosłym wydają się zupełnie normalne. Maluch może doświadczyć koszmaru, jeśli zobaczył lub obejrzał przerażający obraz, bajkę, spotkał niezbyt sympatyczną osobę.  
 • stres i niepokój – nerwowa sytuacja, która wydarzyła się w ciągu dnia może być przyczyną nocnych koszmarów. Kłótnia, a nawet sprzeczka rodziców jest niezwykle stresująca dla dziecka.
 • telewizor, komputer – migające przed oczyma dziecka obrazy obciążają jego układ nerwowy, w wyniku czego pojawiają się męczące sny.
 • zmęczenie - deprywacja snu powoduje zmęczenie, które zakłóca cykl snu, a tym samym doprowadza do negatywnych snów przybierających postać koszmarów.
 • obfity posiłek przed snem - obfity posiłek tuż przed snem jest jedną z przyczyn koszmaru u dzieci.
 • refluks żołądkowo-przełykowy – cofanie się treści żołądkowej do przełyku jest niezwykle nieprzyjemne i dyskomfortowe dla dziecka. Jeśli stan ten utrzymuje się przez pewien czas, u malucha może powstać wrodzony lęk przed snem powodujący koszmary nocne. Nie wiadomo, czy refluks może być bezpośrednią przyczyną męczących snów, czy też związana z nim agonia prowadzi do koszmarów.

Czytaj również:

Sen niemowlaka, dlaczego dziecko budzi się w nocy

 

Objawy koszmarów sennych u niemowląt


O koszmarze dziecko alarmuje niemalże natychmiast. Oto kilka symptomów, które świadczą o tym, że dziecko miało nieprzyjemny sen:

 • natychmiastowe przebudzenie z płaczem
 • lęk, strach i niepokój
 • przerażenie w oczach dziecka i szybsze bicie serca
 • strach przed ponownym zaśnięciem

Jak pomóc, gdy dziecko budzi się w nocy z płaczem?

 • uspokój i przytul - dla malucha nie ma nic bardziej kojącego od głosu rodziców.  Zapewnij, że jesteś w pobliży, przytul i uspokój. Kołysanka z całą pewnością okaże się pomocna.
 • wyjaśnij co się stało - gdy początkowy niepokój ustąpi, spróbuj wytłumaczyć swojemu maluchowi, że to był tylko zły sen. Pomóż mu zrozumieć, że koszmary, choć wydają się bardzo realne, nie mają miejsca w prawdziwym życiu.
 • daj przytulankę – daj dziecku coś co sprawi, że poczuje się komfortowo, coś co będzie symbolem bezpieczeństwa. Może to być wszystko, od miękkiego koca po prostą przytulankę.
 • poczekaj aż zaśnie - kiedy już dziecko się uspokoi, poczekaj aż ponownie uśnie. Rano nie wspominaj o koszmarze, a po prostu zapytaj czy dobrze spało.

Zapobieganie koszmarom nocnym u dzieci

 

Niezależnie od tego czy dziecko doświadczy pierwszego czy dziesiątego koszmaru, to wciąż budzi on u rodziców taki sam lęk i niepokój. To w dużej mierze właśnie od rodziców zależy, czy maluch prześpi noc spokojnie, czy też obudzą go nieprzyjemne sny.

 • relaks przed snem - jedna lub dwie godziny przed snem są kluczowe dla zapewnienia dziecku spokojnego snu. W tym czasie nie narażaj go na nic, co może podsycać koszmary. Spędźcie czas na czytaniu uroczych i miłych opowieści z jasnymi ilustracjami. 
 • rutyna – niezwykle pomocne może okazać się wprowadzenie rutyny - kolacja, kąpiel i czas relaksu o tych samych godzinach.
 • lampka nocna – maleńka lampka, delikatnie rozpraszająca światło ustawiona w rogu pokoju zapewni dziecku spokój.
 • uchylone drzwi – uchylone drzwi, z za których słychać głos rodziców dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 • magiczna maskotka – bardzo często taka „cudowna maskotka”, którą jest po prostu zwykły miś, chroni przed nocnymi koszmarami.
Komentarze
Dodaj komentarz
Grudzień 9, 2019
Czasem dzieci maja gorsze noce... jak dorosli... my duzo wychodzimy, mam wygodny wózek anex, mały spi na dworze w wózku, a w nocy czasem też, bo jak się obudzi to bujam go aż zasnie