Data publikacji:

Jak nosić dziecko w chuście lub nosidle zimą

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

 

Chusty do noszenia dzieci oraz nosidełka ergonomiczne to dziś bardzo popularne akcesoria. Korzysta z nich wielu rodziców, a świadomość tego, w jaki sposób należy nosić dzieci w chustach i nosidłach jest coraz większa. Jednak sezon zimowy bywa trudny na noszących rodziców. Dlatego dziś podpowiadamy, jak nosić dzieci w chustach i nosidełkach, kiedy jest zimno.

odzież do noszenia

 

Chusta do noszenia dzieci jest narzędziem, która bardzo ułatwia życie. Używanie chusty wiąże się z koniecznością nadania dziecku prawidłowej postawy. Aby było do możliwe ani dziecko ani noszący rodzic nie mogą być ubrani zbyt grubo. Przy noszeniu w chuście wykluczone są śliskie materiały, z których na ogół szyte są kombinezony i kurtki zimowe. Nosidełka są nieco bardziej łaskawe – ich budowa oraz system zapięcia na klamry ułatwia noszenia nawet w typowo zimowych stroju. Jednak nie zawsze jest to wygodne i dodatkowo wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Na przykład dziecko w nosidełku ubrane w kombinezon zimowy ze stópkami może czuć nieprzyjemne zginanie paluszków. Natomiast spodnie zimowe u dzieci w nosidłach lubią się podciągać i odsłaniać łydki, przez co małe nóżki marzną.

Ubrania do noszenia dzieci zimą

Naprzeciw potrzebom noszących rodziców wychodzą firmy, które produkują specjalne ubrania przeznaczone do noszenia dzieci w chustach i nosidłach w sezonie zimowym. Dzięki nim okrycie wierzchnie jest wspólne, dwa ciała grzeją się nawzajem i  nadmiar materiału nikogo nie uwiera. Takie ubrania mogą służyć do noszenia dzieci zarówno z przodu jak i z tyłu.

Rodzaje ubrań do noszenia dzieci

Wśród tego typu ubrań znajdziemy bluzy, poncza, kurtki oraz płaszcze. Także takie nie przemakalne oraz przeciwwiatrowe z materiałów typu softshell. Wybór materiałów to kwestia indywidualna, ale warto zwrócić uwagę na fason  ubrania do noszenia.

Część ubrań ma oversizeowy fason i może służyć do noszenia podczas ciąży a potem zarówno z przodu jak  z tyłu - są to dłuższe, rozpinane bluzy z podwójnym suwakiem i szerszym dekoltem. Wykonane zwykle z grubej dresówki, która dobrze izoluje. Szerszy dekolt oznacza konieczność zabezpieczenia szyi noszącej mamy. U dziecka świetnie sprawdzają się czapki typu kominiarki, które osłaniają głowę, szyję oraz dekolt dziecka.

Sprawdzają się również kurtki, płaszcze czy bluzy z odpinanym dodatkowym panelem, mogą być wielofunkcyjne, zwykle wyposażone są również w system praktycznych troczków, które ułatwiają dopasowanie ubrania i zabezpieczenie przed dostępem zimnego powietrza

Osłonka do nosidła lub chusty. Wykonane z polaru lub tkaniny wodoodpornej. Zwykle mamy preferują założenie chusty lub nosidełka na siebie, otulacza na dziecko, a do tego zwykłej,  rozpiętej kurtki.

Jak ubierać dziecko do chusty lub nosidła zimą?

Nosząc malucha w chłodne dni warto pamiętać, że bliskość z rodzicem daje sporo ciepła. Dlatego centralna część ciała nie powinna być ubrana grubo. Wystarczy jedna warstwa. Szczególnie, że materiał chusty lub nosidełka chroni plecki dziecka od zewnątrz. Trzeba natomiast zadbać o ocieplenie wszystkich wystających części ciała: nóg, rąk, szyi. W szczególności nogi będą wymagały docieplenia, nawet jeśli nosić będziemy z użyciem specjalnej odzieży wierzchniej.  W przypadku niechodzących maluchów świetnie sprawdzają się wełniane skarpety lub „paputki”.

Czytaj również:

Rodzaje chust i nosidełek

Chusty do noszenia - jak zacząć nosić dziecko w chuście

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.