Pielęgnacja i rozwój

Uwaga nadchodzi kolka

Kolką niemowlęcą nazywamy zespół reakcji i objawów, w których dominuje napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka. Te objawy pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku od 3 tygodni do 5 miesięcy. Płacz maluszka utrzymuje się najczęściej co najmniej 3 godziny na dobę (ale nie muszą to być 3 godziny z rzędu), minimum 3 razy w tygodniu, zwykle w godzinach wieczornych lub popołudniowych. Często płacz i krzyk nie są jedynymi objawami. Obserwuje się także zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek, wzdęcie brzucha oraz oddanie gazów. Co można zrobić, aby ulżyć dziecku i przetrwać narastający płacz i ból maluszka?

 

Kolka pojawia się najczęściej między 4. a 6. tygodniem życia.

 

Przyczyny kolki u niemowląt

Atak kolki jelitowej na ogół zaczyna się gwałtownie i powraca codziennie mniej więcej o stałej porze. Maleństwo zaczyna głośno krzyczeć, robi się czerwone, zaciska piąstki i podkurcza nóżki. Karmione piersią po kilku minutach jedzenia staje się niespokojne, wypuszcza ssaną pierś i odwraca główkę. Po posiłku zaczyna przeraźliwie płakać. Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi, jakie są przyczyny kolki jelitowej. Czasami wskazuje się na: niedojrzałość przewodu pokarmowego, nietolerancję pokarmową, nieprawidłową technikę karmienia, nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych lub refluks żołądkowo - przełykowy. Niektóre źródła za przyczynę kolki uznają również palenie papierosów przez matkę, depresję poporodową lub karmienie mlekiem modyfikowanym

Kolka niemowlęca może występować, bo:

 • Układ pokarmowy niemowlaka jest jeszcze niedojrzały. Jego jelita jeszcze nie funkcjonują prawidłowo. Kolka może być też wynikiem zaburzenia ich motoryki.
 • Maleństwo nie radzi sobie ze strawieniem niektórych pokarmów. Dlatego jeśli karmisz piersią powinnaś odstawić ciężkie, wzdymające i pikantne składniki.
 • Dziecko podczas jedzenia oprócz pokarmu połyka powietrze. Koniecznie przypilnuj, aby maleństwu odbiło się po posiłku. W ten sposób zapobiegniesz także ulewaniu pokarmu.
 • Być może niemowlakowi brakuje laktazy. Występuje ona zarówno w pokarmie kobiecym, jak i w mieszankach mlecznych, a jej niedobór jest jedną z głównych przyczyn kolki.
 • Czynnikiem powodującym kolkę może być również przekarmianie lub niedokarmianie dziecka.
 • Kolka może być także jednym z pierwszych objawów alergii pokarmowej.
 • Malutkie dziecko nie lubi dużych zmian. Nadmiar wrażeń i brak stałego rytmu dnia zwiększa ryzyko wystąpienia kolek jelitowych.

 

 

Kiedy do lekarza?

Kolkę niemowlęcą rozpoznaje lekarz na podstawie objawów oraz czasu ich trwania. Nie istnieje żadne badanie laboratoryjne lub obrazowe, które potwierdzi jej wystąpienie. Niemniej jednak pediatra może zlecić badania dodatkowe (na przykład morfologię krwi, badanie ogólne i posiew moczu, wskaźniki stanu zapalnego – OB. i/lub CRP, USG jamy brzusznej) celem wykluczenia innych poważniejszych chorób. Wizyta tym bardziej jest konieczna jeśli oprócz płaczu i krzyku u dziecka dołączają inne objawy np. gorączka, wymioty, biegunka, spadek masy ciała czy drgawki. Warto zaznaczyć, że kolka najczęściej ustępuje samoistnie w wieku około 4 miesięcy życia dziecka i nie jest stanem patologicznym. Dużo zdrowych dzieci doświadcza takich samych objawów i potem rozwija się prawidłowo. Budzi ona jednak duży niepokój rodziców, którzy często zgłaszają się z tym problemem do lekarza, szukając pomocy. Zazwyczaj wystarcza fachowa porada i uspokojenie rodziców, że kolka to nic groźnego. 

Jeśli podejrzewamy, że przyczyną kolki jest nietolerancja laktozy lub alergia, należy rozważyć zastosowanie leczenia dietetycznego pod okiem pediatryU niemowląt karmionych mieszankami mlecznymi w razie wystąpienia kolki stosuje się okresowe leczenie dietą bez mleczną. Ustąpienie objawów w trakcie stosowania diety potwierdza rozpoznanie. Jeśli objawy nie ustąpią może to świadczyć o zakażeniach dróg moczowych, chorobach układu pokarmowego lub zapaleniach dróg oddechowych.

 

Leczenie kolki niemowlęcej

Nie ma jedynej skutecznej metody, są jedynie sposoby, które mogą łagodzić jej objawy. Warto spróbować ocenić temperaturę w otoczeniu dziecka (czy się nie przegrzewa – optymalna temperatura otoczenia to 20-21 stopni), dziecko też nie może być narażone na dym tytoniowy. Należy ograniczyć również bodźce zewnętrzne (intensywne światło, głośny dźwięk).

 

Spróbuj delikatnego masażu brzuszka, pleców, łagodnego kołysania czy przyłożenia ciepłej pieluchy na brzuch. Ważny jest kontakt mamy z maleństwem i innymi członkami rodziny, aby jak najmniej czasu zostawało same. Poczucie bezpieczeństwa w przypadku występowania kolki jest bardzo istotne

 

Czasami pomaga zmiana karmienia dziecka i ograniczenie bądź wyeliminowanie z diety produktów zawierających białka mleka krowiego lub produktów silnie alergizujących (nabiału, jaj kurzych, soi, pszenicy, ryb i orzechów). Skuteczne mogą się okazać  probiotyki zawierające szczep Lactobacillus reuteri. U niektórych dzieci ulgę przynoszą również herbatki zawierające koper, mięte, cukier. Można także wypróbować preparaty z simetykonem (preparat dostępny na rynku w kroplach). W aptekach i w Internecie dostępnych jest wiele „cudownych preparatów” mających leczyć każdy przypadek kolki jelitowej, które bywają intensywnie reklamowane. Jednak rodzice powinni zachować dystans co do ich skuteczności i ewentualny zakup preparatów skonsultować najlepiej z lekarzem, ponieważ czasem mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. 

 

 

Przepis na masowanie

Aby masaż przyniósł oczekiwane efekty wykonujcie go trzy do pięciu razy dziennie. Dobrym momentem jest czas zmiany pieluszki. Jeśli będzie robiony regularnie, to jest duża szansa, że kolka się nie pojawi lub jeśli zaatakuje to będzie bardzo łagodna. Początki mogą być trudne, ponieważ malec może się niecierpliwić. Jeśli będziecie konsekwentnie trzymać się kilku prostych zasad wszystko powinno się udać. Dziecko powinno być około 40 minut po posiłku i nie może być śpiące. W przeciwnym razie będzie marudne.
 
Połóż maleństwo na przewijaku lub usiądź na podłodze i wyprostuj nogi . Ułóż dziecko na swoich udach pamiętając o podłożeniu ceratki, gdyż rozluźnione może zrobić niespodziankę.
 
Rozgrzej w dłoniach oliwkę i zacznij wykonywać zdecydowane, ale spokojne ruchy:
 • Przesuwaj naprzemiennie dłonie od klatki piersiowej w dół - 3 x każdą dłonią
 • Zgięte w kolanach nóżki dziecka przyciągaj do brzuszka. Uważaj, aby nie podnosić pupy dziecka do góry. Przytrzymaj je przez 7 sekund.
 • Złap maluszka za nóżki pod łydkami i lekko potrząśnij. Doskonale to rozluźni Twoje dziecko.
 • Masuj brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawą dłoń przesuń z góry brzuszka na dół wykonując półkole. Rozpoczynając na dole brzuszka lewą dłonią zatocz koło. – x 6
 • Zgięte w kolanach nóżki dziecka jeszcze raz przyciągaj do brzuszka. Przytrzymaj przez 7 sekund
 • Kolejny raz delikatnie potrząśnij maleństwem trzymając go za nóżki.

Powyższy zestaw ćwiczeń powtórz 3 razy.

 

Czytaj także

Kolka niemowlęca - dlaczego nie jest groźna


Zdjęcie: Pixabay.com

Komentarze
Dodaj komentarz
Wrzesień 22, 2020
Nam lekarz polecił esputicon. Podawałam podczas karmienia - dwa razy dziennie po 2 kropelki. Brzuszek dziecka zrobił się miękki i widać było, ze przynosi mu to ulgę.
Sierpień 30, 2020
mojej córce bardzo się polepszyło po kropelkach acidolac. Jak je zaczęłam podawać, to w krótkim czasie kolki bardzo się osłabiły
Wrzesień 29, 2019
tylko herbatka ziołowa z Holle (tej firmy od eko kaszek). jest FENOMENALNA
Sierpień 7, 2019
U nas na szczęście kolki nie występowały tak często. Sytuacja się poprawiła po rozpoczęciu karmienia przy pomocy butelki antykolkowej Yoomi. Ma 6 otworów w smoczku, co nie spotyka się często.
Kwiecień 29, 2019
u nas wreszcie mamy spokój od kolek, bo podaję synkowi regularnie kropelki acidolac z dobrymi bakteriami i to skutecznie florę jelitową stabilizuje
Czerwiec 28, 2018
Madziu, on ma całkiem niezły smak. Kupiłam sobie i piję regularnie. Fajnie bo można go łączyć z różnymi produktami, nie tylko z wodą.
Czerwiec 24, 2018
Moj kolkę miał naprawdę krótko i jakoś szybko sobie z nią poradziliśmy. Gorzej było z laktacją, kiedy pokarmu brakowało. Niepotrzebnie się wtedy nakręcałam. Pomógł lactosan mama, piłam regularnie z mlekiem lub wodą i teraz, laktacja znów wróciła i dziecko jest najedzone.
Kwiecień 20, 2018
Już nie demonizujcie tak tej kolki. Przychodzi i odchodzi bezpowrotnie. Dziecku trzeba ulżyć podając probiotyki i Viburcol, doraźnie espumisan.
Luty 4, 2018
Długo zmagaliśmy się z kolkami u naszej córki. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej to zapraszamy na naszego bloga i do kontaktu.
NAStroje

www.nas3.pl
Styczeń 17, 2018
Mam dwójkę dzieci, ale każde z nich inaczej przechodziło kolki. Najgorzej było z córką, która wrzeszczała godzinami. Bardzo pomógł nam Viburcol i Debridat przepisany przez lekarza pediatre.
Styczeń 12, 2018
U nas kolki zaczęły się od 4tygodnia, na początku było ciężko... Żaden sposób nie działał.. dopiero po kropelkach Sab Simplex córka jest nieco spokojniejsza , a w godzinach wieczornych długo się przytulamy i to nam pomaga
Grudzień 19, 2017
Kolki to u nas była tragedia. Na początku nie wiedziałam co się dzieje. Mały płakał strasznie. Położna nam właśnie poleciła esputicon, bo jako jedyny zawiera dimetykon . Dzięki temu jest bardzo skuteczniejszy.
Grudzień 3, 2017
U nas koi zawsze zaczynały się w nocy. Jako świeżo upieczeni rodzice nie wiedzieliśmy co robić. Niestety babcine sposoby nic nie dały. Pani w aptece poleciła krople esputicon i kolki znikły od razu. Teraz nasz maluszek śpi spokojnie a i my odetchnęliśmy.
Listopad 28, 2017
Jeśli chodzi o kolki, to znacznie osłabły, odkąd nasz synek dostaje kropelki acidolac baby, które zawierają dobre bakterie i bardzo dobrze łagodzą kolki
Październik 14, 2017
Masaż brzuszka, kładzenie na brzuszku, Viburcol w czopkach i obowiązkowo probiotyki. Wszystkie wymienione sposoby działają, są bezpieczne i naturalne.
Lipiec 30, 2017
Mojemu synkowi pomagają kropelki acidolac baby, czyli dobre bakterie. Dzięki nim flora bakteryjna się stabilizuje i kolki już nie są takie dokuczliwe
Maj 4, 2017
Jeszcze nie próbowałam, bo mała nie miała do tej pory takich problemów. Od początku jak karmię piersią to biorę pregna 250dha żeby mała prawidłowo się rozwijała. Jakichś szczególnych kolek itp nie zauważyłam więc się cieszę :P
Maj 4, 2017
Ja jestem zadowolona z Active flora baby. Już dłuższy czas podaje swojemu maluszkowi i świetnie się sprawdza. Produkt zawiera najbardziej przebadany szczep bakterii, stosuję także przy antybiotykoterapii. Jest w świetnej cenie!
Kwiecień 22, 2017
Chyba nie do końca dieta karmiącej matki nie ma wpływu na dziecko.Nasza córeczka ma skazę białkową i kolki. Po wyeliminowaniu z mojej diety białka zwierzęcego (wieprzowina,wołowina) w tym przetworów mlecznych i produktów zawierających mleko objawy skazy białkowej zniknęły. Kolki są nadal, ale dużo mniejsze.
Marzec 10, 2017
Córka miała 2 miesiące, a syn 11 tygodni, kiedy pojawiły się kolki. Szybka reakcja przyniosła efekty. Za każdym razem były to krople Sab-Simplex, probiotyk, herbatka koperkowa i rumiankowa podawane na zmianę i podstawowy lek, czyli Viburcol. Dzieci lubiły, kiedy kładłam im na brzuszek kocyk i ogrzewałam ciepłym, ale nie gorącym powietrzem z suszarki. Wówczas momentalnie się uspokajały. Kolki trwały u jednego i drugiego dziecka dość długo, bo 1,5-2 miesiące :/
Sierpień 31, 2016
moje pierwsze dziecko mialo straszne kolki... przy drugim ani razu sie nie zdarzyly,mysle zawdzieczam to kuracji probiotykiem FFbaby, ktory podawalismy przez pierwsze 6tygodni zycia dziecka, zalecil nam je pediatra, bo urodzilam przez cc i karmilam mlekiem sztucznym, przez co dziecko nie otrzymalo dodatkowych dobrych bakterii ktore wspieraja prawidlowa prace ukladu pokarmowego, a wiec zmniejszaja ryzyko biegunki, kolki, wzdecia i alergii pokarmowch, wspieraja tez uklad odpornosciowy, wiec ani chwili sie nie zastanawilam czy na pewno powinnam je podawac, szkoda tylke ze przy pierwszym dziecku ich nie bylo!
Luty 20, 2016
Ja mam lepszy sposób, kto ciekaw?
Luty 15, 2016
Zgodzę się z Natalią, że to co je matka nie ma większego znaczenia, nawet przy nietolerancji laktozy, ja tez myslalam, ze wogole bede musiala corke odstawic od piersi a okazalo sie, ze moge karmic dalej piersia, bez zadnej diety, jedyne to podawalam corci kropelki kolaktaza przed kazdym karmieniem, zawieraly enzym laktazy, to wystarczylo
Luty 14, 2016
jezli przycyzna kolki jest nietolerancja laktozy to zdecydowanie warto postawic na kropelki kolaktaza
Styczeń 18, 2016
to nie są zadne kolki tylko objawy poszczepionkowe , jak szczepicie tanimi polskimi obowiazkowymi szczepionkami to później macie problemy

powodzenia
Grudzień 13, 2015
bardzo dobry tekst i cała ta stronka genialna :) jedno tylko muszę powiedzieć, że według najnowszych badań to co je kobieta karmiąca kompletnie nie wpływa na pojawienie się kolki, jeśli jadła całą ciąże "normalnie" czyli wszystko to nie ma powodów żeby odstawiać cokolwiek w okresie karmienia. Kolka to wyłącznie przyczyna niedojrzałości układu pokarmowego lub inne przyczyny tak jak napisano np.nagromadzenie powietrza.. polecam poszperać po internecie w tej sprawie albo poczytać najnowsze poradniki dot. karmienia, wszystko jest:)
Listopad 3, 2015
my również podawaliśmy na kolki naszemu maleństwu wodę koperkową.
Wrzesień 29, 2015
Ja stosowałam na kolkę wodę koperkową. Sprawdziła się przy pierwszym dziecku oraz przy drugim również.
Sierpień 22, 2015
U nas też kolka była jeszcze miesiąc temu. Teraz się wreszcie wszystko uspokoiło i jest dużo spokojniej. U nas sprawdziło się takie ćwiczenie rowerek wykonywany nóżkami malucha. Bardzo powoli. No i okazało się, że za łapczywie szkrab jadł. Lekarz kazała przy karmieniu puszczać bardzo spokojną muzykę. Zadziałało :) Polecam!
Sierpień 14, 2015
Kiedy jeszcze nie znałam przyczyny kolek u mojego synka próbowałam wielu sposobów, żeby chociaż złagodzić ten ból; termofor, noszenie na rękach, masowanie brzuszka, butelki antykolkowe, ziółka i nic nie pomagało. W aptece dostałam Kolaktaze i dopiero wtedy dolegliwości całkowicie zniknęły. Okazało się że mój synek ma nietolerancje laktozy.
Lipiec 27, 2015
bardzo dobry tekst.. u nas nie bylo takiej strasznej kolki u Heli.. na szczescie, juz 28 bedzie miala 7 miesiecy dziewczynka nasza, najczesciej spi w kojcu z super mami bo jest okropnie zwiercona i jak ja w lozeczku poloze w jedym koncu to budzi sie w drugim