Data modyfikacji:

Haptonomia, czyli moc dotyku

Autor: Katarzyna Michniewska

Dotyk bliskiej osoby potrafi być terapeutyczny. Czułe gesty, muśnięcie dłoni, ciepło i bliskość drugiego człowieka sprawiają, że jest nam łatwiej zmagać się z przeciwnościami losu, bólem, strachem, czy smutkiem. Zobacz jaką moc niesie ze sobą haptonomia (nauka zajmująca się dotykiem i związanymi z nim uczuciami) i jak możesz ją wykorzystać w kontaktach z Twoim dzieckiem.

Mama dotyka dziecko. Ten dotyk ma kojącą moc

 

Dotyk jest ważny, czyli początki haptonomii

Frans Veldman, holenderski lekarz, podczas II Wojny Światowej był świadkiem egzekucji. Zauważył, że w tak trudnej chwili, obserwujący to traumatyczne zdarzenie ludzie zbliżyli się do siebie. Dotyk i bliskość sprawiły, że łatwiej im było pogodzić się z rzeczywistością. Wówczas Veldman doszedł do wniosku, że dotykając drugiego człowieka, przekazujemy mu pozytywne uczucia, pod wpływem których ciało się rozluźnia.

Głównym założeniem haptonomii jest zatem tworzenie więzi i budowanie poczucia bliskości poprzez dotyk. Moc dotyku jest szczególnie ważna dla kobiet ciężarnych, malutkich dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na depresję i zaburzenia psychiczne.

 

Haptonomię stosuje się m.in.:

  • w kontaktach z ‘mieszkającym w brzuchu’ dzieckiem
  • w nawiązaniu kontaktu z osobami ciężko chorymi
  • w psychoterapii
  • u osób cierpiących na Alzheimera
  • podczas porodu
  • w nawiązaniu kontaktu oraz tworzeniu więzi z noworodkiem
  • w stymulacji prawidłowego rozwoju wcześniaka

J. Niedzielska „Pomoc pedagogiczna osobom z chorobą Alzheimera”- niepublikowana praca magisterska napisana pod kierunkiem K. Kopczyńskiego, UŁ, Łódź:

„Wśród pacjentów Środowiskowego Domu Samopomocy była pani Zosia, która nie potrafiła już mówić, od czasu do czasu powiedziała jakieś pojedyncze słowo. Cały czas «błądziła» po pokoju. Trudno z nią było nawiązać kontakt, ale zawsze gdy objęło się ją ramieniem, gdy gładziło się ją po rękach, uśmiechała się i okazywała zadowolenie.
Był także pan Józef, bardzo niespokojny, nerwowy, ale zawsze lubił wysiadywać w fotelu, gdy trzymałam go za rękę. Każdy z nich potrzebuje dotyku. Jest to ważny rodzaj komunikacji. Gdy nie mogą zrozumieć słów, które mówimy do nich, rozumieją co chcemy im przekazać dotykiem. Za pomocą dotyku przekazać można swój szacunek, zrozumienie, dać poczucie bezpieczeństwa. Każda z tych chorych osób potrzebuje tego. Haptonomia daje możliwość przedostania się w ich świat, który wraz z postępem choroby staje się coraz bardziej zamknięty”.

 


    Haptonomia w ciąży

    Veldman opracował także technikę masażu brzucha dla ciężarnych kobiet. Stwarza ona dziecku poczucie bezpieczeństwa. Reagujący na bodźce maluch porusza miednicą i plecami, przemieszcza się bardzo łagodnie i przesuwa pod ręką. Wyczuwając bliskość, uspokaja się, odpręża i czuje się bezpieczny.



    Około czwartego miesiąca ciąży warto spotkać się ze specjalistą,
    który zdradzi tajniki masażu haptonomicznego

     

     

    Coraz częściej szkoły rodzenia do programu swoich zajęć wprowadzają elementy haptonomii. Niektóre szpitale, zwłaszcza prywatne kliniki, wykorzystują dotyk podczas porodu. Masaż, bliskość i stworzenie poczucia bezpieczeństwa sprawiają, że rodząca kobieta jest spokojniejsza, a poród nieco mniej bolesny.

     

    Również dla nowonarodzonego dziecka dotyk matki, a także ojca jest niezwykle ważny. Obecnie, jeśli nie ma żadnych przeszkód medycznych - tzn. stan zdrowia noworodka i matki na to pozwala, dziecko spędza 2 pierwsze godziny życia przytulone swoim nagim ciałem do ciała matki. To bardzo ważny pierwszy kontakt skóra do skóry, który warto kontynuować także później w formie kangurowania noworodka.

     

    Dotyk koi duszę. Jest niczym balsam na spierzchnięte usta. Dodaje nam odwagi, łagodzi ból i buduje emocjonalną więź. Czułe muśnięcie policzka, złapanie za dłoń, czy zwyczajne objęcie bliskiej osoby sprawiają, że nawet w najbardziej pochmurny dzień choć na chwilę wychodzi słońce. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to emocje i uczucia, które przekazujemy innym poprzez dotyk mają bezcenną moc.

     

    Zdjęcie: Fotolia by © Dmitry Naumov All rights reserved


      Autor

      Katarzyna Michniewska

      Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

      Komentarze
      14-05-2018
      Ocena:
      Bardzo ciekawy artykuł :)
      Pieluszkowe zapalenie skóry

      Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

      2024-02-23
      Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
      pierwsze buty dla dziecka

      Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

      2024-02-09
      Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
      pleśniawki u noworodka

      Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

      2024-02-02
      Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
      odruch moro

      Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

      2024-01-31
      Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
      grzybica pieluszkowa

      Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

      2024-01-29
      Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
      krochmal do kąpieli

      Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

      2023-09-01
      Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
      mata edukacyjna kinderkraft

      Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

      2023-08-19
      Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.