Data publikacji:

Szczepionka na świnkę – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

Szczepionka na świnkę wchodzi w skład MMR. Szczepienie to przeprowadza się w dwóch dawkach – podstawowej i uzupełniającej. Aktualne zalecenia można sprawdzić w oficjalnym kalendarzu szczepień ochronnych aktualizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajdziemy w nim także szczepienia na odrę, świnkę, różyczkę. Kiedy podać dziecku pierwszą dawkę? Jak sprawdzić, czy maluch nie ma przeciwwskazań do MMR? Podpowiadamy.

Czytaj również: Szczepionka przeciwko HIB

szczepionka na świnkę

Szczepionka na świnkę jest obowiązkowa

Szczepionka na świnkę należy do szczepień obowiązkowych. Wszyscy polscy rodzice mają obowiązek szczepić swoje dzieci szczepionką MMR, w skład której wchodzi szczepionka na świnkę.

Świnka – co to za choroba?

Świnka, inaczej nagminne zapalenie ślinianek, objawia się obrzękiem i bolesnością ślinianek przyusznych, podżuchwowych i/lub podjęzykowych. Nieleczone zakażenie wirusowe może się przerodzić w groźne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba jest niebezpieczna także w I trymestrze ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko samoistnego poronienia.

Świnka – szczepionka – czy można podać szczepionkę dziecku choremu?

Przebycie jednej z chorób wchodzących w skład szczepienia MMR – odry, świnki lub różyczki, nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia. Jeśli dziecko zachorowało na jedną z wymienionych chorób, należy je całkowicie wyleczyć i odczekać około 4 tygodnie, zanim otrzyma ono dawkę szczepienia.

Szczepionka – świnka – czy można szczepić osoby dorosłe?

Szczepionka na świnkę jest zalecana osobom dorosłym, które nigdy nie były szczepione MMR lub z jakichś powodów otrzymały tylko jedną dawkę MMR. Zaleca się je także osobom pracującym w żłobkach, przedszkolach, przychodniach i szpitalach. W przypadku dorosłych szczepienie jest płatne, kosztuje około 100 złotych.

Szczepionka na świnkę – jakie są przeciwwskazania do szczepienia?

Szczepionka na świnkę, tak jak i całe szczepienie MMR, należy do tzw. szczepień żywych. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego szczepionki zawierające żywe wirusy nie mogą być podawane osobom z ciężkimi wrodzonymi i nabytymi niedoborami odporności [1]. W ich przypadku podanie szczepionki na świnkę mogłoby poskutkować wywołaniem choroby o ciężkim przebiegu. Przeciwwskazaniem do podania szczepionki żywej jest także ciąża, dlatego nie należy szczepić szczepionką skojarzoną ani kobiet ciężarnych, ani planujących ciążę [2]. Jeśli kobieta miała podaną szczepionkę na świnkę, powinna odłożyć decyzję o zajściu w ciążę na co najmniej 4 tygodnie.

Autorka: Alicja Hudzik