Data modyfikacji:

Katar u niemowlaka

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Małe dziecko samo nie potrafi poradzić sobie z zapchanym nosem. Maluch złości się, jest rozdrażniony, niespokojny, ma kłopoty ze spaniem i jedzeniem. Katar u niemowlaka może być objawem alergii, zwykłego przeziębienia, ale i niebezpiecznego zakażenia bakteryjnego. Dlatego nie wolno go lekceważyć.

 

katar u niemowlaka

 

Katar u dziecka

Nosek małego dziecka pełni rolę filtra i klimatyzatora. Ogrzewa wdychane powietrze,  usuwa z niego zanieczyszczenia i reguluje wilgotność. Maluchy do pierwszego roku życia  oddychają wyłącznie przez nos, a ich kanały nosowe są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u dziecka może stać się  poważnym problemem. Katar u niemowlaka może doprowadzić do zapalenia ucha i zatok przynosowych, a także trwale uszkodzić błonę śluzową nosa. 

 

Rodzaje kataru

Wirusowy katar u dziecka zwykle zaczyna się od kichania, a z nosa cieknie wodnista, przezroczysta  wydzielina, która po 2-3 dniach gęstnieje i  robi się biała. Może także pojawić się stan podgorączkowy i kaszelek.  Gdy wydzielina zmieni barwę na żółtawą lub zielonkawą  może to  świadczyć o katarze bakteryjnym. Nie należy go  bagatelizować bowiem ropna infekcja może zaatakować zatoki, oskrzela i płuca

 


Jak leczyć katar u dziecka

  • Podłóż pod materac zwinięty ręcznik tak, aby  główka dziecka  była wyżej od tułowia
  • Układaj malucha na brzuszku, a wydzielina sama wypłynie
  • Do noska aplikuj roztwór soli morskiej lub krople homeopatyczne
  • A następnie oczyść nos aspiratorem np. Fridą lub gruszką
  • Jeśli dziecko nie ma gorączki nie rezygnuj ze spacerów, świeże powietrze przeczyści nosek maluszka
  • Nawilżaj powietrze w pokoju w którym przebywa maluszek
  • Skórę pod nosem posmaruj maścią majerankową. Maść majerankowa ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa ściągająco na skórę i błony śluzowe oraz zapobiega otarciom. małych dzieci polecana jest przy stanach zapalnych błony śluzowej nosa.

Katar u dziecka sprawia, że maluch ma kłopoty ze ssaniem. Jeśli jedzenie z piersi lub butelki będzie dla niego kłopotem podawaj mu mleko łyżeczką. Bardzo ważne jest, aby chory maluch dużo pił. Podawaj mu przegotowaną wodę źródlaną lub wzbogacone witaminą C soki i herbatki.

 

 

Jak uchronić dziecko przed katarem

  • Unikaj kontaktu z zakatarzonymi osobami
  • W sezonie grypowym staraj się nie zabierać dziecka w duże skupiska ludzi np. do supermarketów
  • Dokładnie myj ręce kilka razy dziennie
  • Regularnie wietrz pokój i pościel maluszka
  • Jeśli sama masz katar nie odstawiaj dziecka od piersi. Przeciwciała zawarte w Twoim mleku są mu teraz szczególnie potrzebne.

Jeśli katar u niemowlaka nie ustępuje po tygodniu może być objawem alergii. Przewlekle zatkany nosek, kichanie i przezroczysta wydzielina, najprawdopodobniej świadczą o uczuleniu na roztocza kurzu, sierść, albo na któryś ze składników diety.

 

Zdjęcie: Fotolia by © andreas reimann All rights reserved

Komentarze
25-01-2019
Ocena:
Jeśli dzieciaki skończyły roczek można bezpiecznie wprowadzić oxalin. Dzięki temu leczenie trwa krócej i wydzielina nie spływa do gardła.
14-05-2018
Ocena:
I tak najgorsza jest alergia :(
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.