Data publikacji:

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Autor: Katarzyna Michniewska

Wcześniej, czy później każdy rodzic będzie musiał udać się z dzieckiem do lekarza. Dobrze jeśli będzie to zaufany pediatra. Dlatego wyboru specjalisty najlepiej dokonać wcześniej, zanim dziecko zacznie chorować. Wybierając go wcześniej masz pewność, że chory maluszek trafi w dobre ręce.

 

dobry_pediatra

 

Poszukiwania odpowiedniego specjalisty rozpocznij od ‘badania rynku’. Zapytaj innych rodziców czy mogą Ci kogoś polecić. Zasięgnij języka wśród znajomych i sąsiadów lub zapytaj na forum internetowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z nich będzie mógł Ci pomóc.

Pamiętaj, że poczta pantoflowa to sprawnie działający system przepływu informacji. Oczywiście musisz mieć na uwadze, że zachwalana przez mamę Kacperka pani doktor wcale nie musi przypaść Ci do gustu. Wybór lekarza jest bardzo indywidualną kwestią. Dlatego po pierwszej wizycie odpowiedz sobie na kilka pytań.

 

Czy masz do niego zaufanie?

Jeśli wątpisz w umiejętności doktora, nie zgadzasz się z jego poglądami lub nie masz do niego 100% zaufania to wasza współpraca nie będzie udana.

Wybierając pediatrę musisz mieć pewność, że posiada on odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Jednakże dokonując wyboru nie kieruj się jedynie jego wiekiem i tytułem naukowym. To prawda, że starszy lekarz pediatra ma większe doświadczenie od młodej pani doktor. Jednakże bardzo często ta mniej doświadczona, posiada większą wiedzę z zakresu najnowszych metod leczenia.
Zatem nie wiek i tytuł naukowy powinny być tu wyznacznikiem, a fakt czy wybrany przez Ciebie lekarz stale aktualizuje swoją wiedzę.

Powinnaś też mieć na uwadze, że lekarz nie jest nieomylny. U bardzo małych dzieci wiele chorób rozpoczyna się w bardzo podobny sposób. Dlatego niekiedy postawienie odpowiedniej diagnozy jest niestety pewnego rodzaju ruletką. Dziecięce choroby potrafią też bardzo szybko rozwijać się. Wieczorem maluch ma lekkie zapalenie gardła, a rano już zapalenie oskrzeli. Ten naprawdę i najlepszy lekarz miewa wątpliwości, i konsultuje je z innymi specjalistami.

Dlatego dobrze gdy pediatra pracuje też w szpitalu dziecięcym. Wówczas w razie jakichkolwiek wątpliwości może przeprowadzić szereg specjalistycznych badań. Jeśli wasz doktor nie współpracuje z taką placówką, dowiedz się co robić w nagłym przypadku, który szpital poleca i do jakiego doktora ma zaufanie.

 

Czy dobrze się rozumiecie?

Czy Ty i lekarz Twojego dziecka nadajecie na tych samych falach? Jeśli tak, to fantastycznie. Sprawna komunikacja jest już połową sukcesu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jesteś dla lekarza partnerem w walce z chorobą. Jeśli czujesz się jak na cenzurowanym, uciekaj. Dobry pediatra powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania (nawet najgłupsze), rozwiać wszelkie wątpliwości i wszystko dokładnie wytłumaczyć.

 

Czy pediatra ma dla Ciebie czas?

Ponaglanie podczas wizyty, pośpiech i poczucie, że lekarzowi spieszy się do domu nie służy ani leczeniu dziecka, ani budowaniu zaufania na gruncie rodzic - lekarz pediatra. Na to, aby dokładnie maluszka zbadać, przeprowadzić wywiad i zastanowić się, jaki sposób leczenia będzie najskuteczniejszy lekarz z pewnością potrzebuje czasu. Wizyta nie powinna trwać 5 minut !!! Lekarz powinien także dokładnie wyjaśnić Ci, jak pielęgnować chore dziecko, na co uważać i jak podawać leki.

 

Czy jest dostępny?

Choroby zazwyczaj atakują podstępnie i nagle. Dziecięce samopoczucie najczęściej pogarsza się w nocy. Dlatego powinnaś mieć możliwość kontaktu z lekarzem praktycznie przez całą dobę. Pediatra, którego można złapać tylko dwa razy w tygodniu między 10.00 a 16.00 będzie raczej mało pomocny.

Dobry pediatra udostępni Ci swój numer telefonu, abyś mogła zadzwonić w nagłym przypadku. Jeśli masz z lekarzem kontakt jedynie przez przychodnię, to zapytaj co robić, kiedy maluch zachoruje w nocy. To bardzo istotne gdyż dziecięce choroby mogą mieć intensywny przebieg, więc nie wolno ich lekceważyć.

Jeśli nie masz lekarza pediatry, który byłby dostępny w każdej chwili, dowiedz się gdzie szukać pomocy w nagłym przypadku.

 

Dobry pediatra - Czy ma kontakt z dzieckiem?

Już na pierwszy rzut oka widać, czy lekarz lubi dzieci. Mając przed sobą małego pacjenta powinien być niezwykle delikatny, wyrozumiały i serdeczny. To naturalne, że wizyta u lekarza jest dla dziecka sporym stresem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie podejście do małego pacjenta.

Nawet jeśli jesteś w tej komfortowej sytuacji, że Twój maluch nie choruje to i tak na wszelki wypadek sprawdź:

  • gdzie jest najbliższa przychodnia mająca nocny dyżur
  • gdzie jest najbliższy szpital dziecięcy
  • gdzie jest najbliższa nocna apteka

Jeśli na zdecydowaną większość z powyższych pięciu pytań odpowiedziałaś tak. Gratulacje! Udało Ci się znaleźć lekarza idealnego. Przy najbliższej wizycie poproś go, aby przygotował Ci listę rzeczy, które powinnaś mieć (tak na wszelki wypadek) w swojej domowej apteczce. Wszystkie ważne adresy i telefony powieś w widocznym miejscu (np. na lodówce) i śpij spokojnie. Jesteś doskonale przygotowana :)
 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.